Yoğun insülin tedavisi: sıkı kan şekeri kontrolü

Yoğun insülin tedavisi, uzun vadeli diyabet komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Yararları göz önünde bulundurun ve taahhüdü anlayın.

Tip 1 diyabetiniz varsa – ve bazı durumlarda tip 2 diyabetiniz varsa – yoğun insülin tedavisi, uzun vadeli sağlık için anahtardır.

Bu agresif terapi kolay değildir, ancak yararları gerçektir. İnsülin tedavisinin yoğunluğunun arzulanan kan şekeri kontrolünü elde etmenize nasıl yardımcı olabileceğini ve yoğun insülin terapisinin sizin ne gerektirdiğini öğrenin. Ardından, yoğun insülin terapisinin sizin için en iyi yaklaşım olup olmadığına siz ve sağlık ekibiniz karar verebilir.

Yoğun insülin tedavisi, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için tasarlanmış agresif bir tedavi yaklaşımıdır. Yoğun insülin tedavisi, kan şekeri seviyelerinin ve birden fazla insülin dozunun yakından izlenmesini gerektirir.

Neyse ki, araştırma, yoğun insülin tedavisi riskini azaltacak ve kolaylaştıracak yeni kan şekeri izleme ve insülin verme yöntemlerine devam etmektedir. Böyle bir yöntem, sürekli kan şekeri izlemesini insülin pompası sunumu ile birleştiren kapalı halkalı bir insülin verme sistemidir.

Yoğun insülin tedavisini denemek isterseniz, çeşitli hedefler belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışacaksınız. İdeal olarak, bu demektir

Yoğun insülin tedavisi, uzun vadeli diyabet komplikasyonlarının ilerlemesini önleyebilir veya yavaşlatabilir.

Birçok çalışma, yoğun insülin terapisinin,

Ve daha iyi haberler var. Yoğun insülin tedavisi, enerjinizi artırabilir ve genel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Yoğun insülin tedavisi ile sıkı kan şekeri kontrolü sağlamak için sıkı bir tedavi rejimini uygulamanız gerekir.

Sık sık insülin dozlarına ihtiyacınız olacak. Her yemekten önce kısa etkili insülin enjeksiyonuna ve yatmadan önce orta veya uzun etkili insülin enjeksiyonuna ihtiyacınız olabilir.

Veya karnınızdaki deri altına yerleştirilen bir plastik tüp vasıtasıyla vücudunuza insülin salınan bir insülin pompası kullanmayı seçebilirsiniz. Pompa, yemekten önce, kısa etkili insülin ve kan şekerinde beklenen artışı karşılamak için bolus ekstra bir insülin infüzyonu sağlar.

Yoğun insülin tedavisi

Düşük kan şekeri. Sıkı kan şekeri seviyelerine sahip olduğunuzda, günlük rutinizdeki herhangi bir değişiklik – normalden daha fazla egzersiz yapmak veya yeterince yememek gibi – düşük kan şekeri (hipoglisemiye) neden olabilir.

Anksiyete, terleme ve sallanma gibi erken belirtilerin ve belirtilerin farkında olun ve çabucak yanıt alın. Birkaç bardak portakal suyu için veya birkaç şeker şekerlemesine emdirin. Doktorunuz glikoz tabletleri taşımayı önerebilir.

Yoğun insülin terapisi, tip 1 diyabetli çoğu insan için ve tip 2 diyabetli bazı insanlar için önerilir – ancak herkes için doğru değildir.

Yoğun insülin tedavisi sizin için olmayabilir

Sonuç olarak, yoğun insülin terapisinin sizin için olup olmadığına karar vermek, size ve sağlık ekibinize bırakmanız gerekir. Bu karar, terapinin sizin durumunuza göre verebileceği olası riskler ve faydalara dayanmalıdır.

Doktorunu ziyaret et