Vegan olarak sağlıklı hissediyorum ‘

Evli baba-biri-46 yaşındaki David Scott, 46 yaşında bir vegan olma kararı ve diyetinin dengeli ve çeşitliliğinden nasıl emin olduğunu anlatıyor.

Yaklaşık 18 ay önce başlayan kademeli bir süreçti. Ben 6 fit 3 boyundayım, 14 taş ağırlığındayım ve vücut geliştirme zevkindeydim. Buna ek olarak ben İskoçyum ve Bölgesel Ordusu’nda 17 yıl geçirdim ve olası bir veganın yok.

Çalışmalarım, biftek, kırmızı şarap ve peynir gibi doyurucu yemekler alacağım her hafta çeşitli kurumsal etkinliklere gitmeyi içeriyor. Zamanla çok fazla ağır yemekler şişirilmiş ve uyuşukluk hissi bıraktı.

Eşyaları dengelemek için evde eşim ve ben çorba ve etten arındırılmış yemekler gibi hafif yemekler pişirmeye karar verdik. Ama hala şişmiş hissediyordum, bu yüzden süt ve peynir kesmeye karar verdik ve bu gerçekten fark yarattı.

Kendimi daha sağlıklı hissediyorum. Enerji seviyelerim yükseldi ve artık uyuşukluk hissetmiyorum. Daha iyi uyuyorum ve düzenli olarak koşmaya başladım, bunu yapardım.

Kilom kontrol altında tutmak için bir sorunum vardı. Ağırlığım yukarıya ve aşağıya yönelme eğilimindeydi. Şimdi, kilom sabittir. 10 yıl önce yapmış olduğum elbiselere hala uyabilirim.

Yemeklerimizi planlıyoruz ve haftada bir büyük bir süpermarket mağazası yapıyoruz. Yemeklerimizin çeşitli ve dengeli olduğundan emin olmak için neye ihtiyacımız olduğuna kesinlikle daha fazla düşündük.

Kış aylarında, çok daha fazla çorba yemeye eğilimliyiz, bu yüzden bakliyat ve tıknaz sebzeler alacağız. Meyve salataları yerine elmalı parçalardan geçeceğiz. Vejetaryenler için uygun gıdaları dolaşıyoruz.

Vejetaryen olmayanlara ek olarak sebzelere uygun gıdalar satın aldığımız için başlangıçta daha pahalı görünüyordu. Fakat tam bir vegan diyetine geçtikten sonra, alışveriş faturumuz düştü.

Bir vegan olarak önemsiz yemek yememe eğilimindeyim, bu yüzden haftalık dükkanlar daha ucuzdur. Yemeklerimizi planlamak, harcamalarımızda büyük bir fark yarattı, zira biz eskisi kadar fazla yiyecek atmadık.

Araçlar tanıtımı

Sebze biryani benim en sevdiğim yemek. Çocukluğumdan beri kişisel favorim oldu. Ayrıca herhangi bir çeşit çeşit çorba, ama özellikle brokoli ve vegan mavi peynir çorbasını da seviyorum.

Vejetaryen olmaktan beri, gerçek bir aşk keşfettim. Yeni malzemeler ve yemekler hakkında bilgi almak tat tomurcuklarımı yepyeni bir lezzet yelpazesine ekledi.

Herhangi bir diyette olduğu gibi sağlıksız bir vegan olarak yemek yemenin mükemmel bir şekilde mümkündür. Ancak, yemeklerinize neler girdiğine dikkat ederseniz, çeşitli ve dengeli bir diyet yapmak çok kolaydır.

Vegan yemek daha kolay geliyor. Meyve ve sebze, bakliyat, tohum ve tahıl çeşitleri elde etmek için biraz daha planlama yapmanız yeterlidir.

Hafta sonlarında haftanın her günü seyahate çıkıyorum, bu yüzden D vitaminini güneş ışığındaki açık havada çok fazla zaman harcamaktan alamıyorum. B12 vitamini ile zenginleştirilmiş soya içecekleri gibi soya ürünlerinden B12 vitamini alıyorum.

Güneş ışığından D vitamini almak için

Çoğu yerde kendi menüsünde vegan yemekleri sunulmaktadır. Ancak, yeni mekanlara giderken veya menüden çıkarken en faydalı araçlardan biri Vegan Derneği’nin Vegan Pasaportudur.

Vegan Pasaportu, gıdalar ve et yemekleri için ihtiyacınız olan her dilde yiyebileceğiniz ve yiyemediğiniz yiyecekleri içeren cep boyutunda bir kitapçıktır.

19/10 /

19/10 /

BMI’nızı kontrol edin ve özel öneri alın

Vegan diyeti

Bir gıda alerjiniz olup olmadığını öğrenin

İçerisinde bulunan şeker küplerini görmek için bir ürünün barkodunu tarayın

Yeterli güneş ışığını nasıl elde edersiniz, ancak fazla değil mi? İşte uzmanlar ne derse, artı düşük vitamin D riski en yüksek olanı

B12 vitamini, kalsiyum, D vitamini ve demir kaynakları dahil, vegan diyetinde sağlıklı olmak

Sağlıklı bir diyet, ihtiyacımız olan enerji ve besinleri bize vermek için beş büyük gıda grubundaki gıdaları içerir

Gerekli besin maddeleri de dahil olmak üzere sağlıklı ve dengeli vejeteryan ve vegan diyetlerine ilişkin tavsiyeler

Sağlıklı beslenme

Vejetaryenler ve etin yanı sıra,