Teoman

Yaygın isimler: L-theanine, Suntheanine olarak da bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Theanine çay yapraklarından türetilmiştir. Çay doğu Asya’ya özgüdür ve Theaceae ailesinin bir üyesidir. Bu yaprak dökmeyen çalı veya ağaç yüksekliği 9 m’den fazla büyür ve ekim için 60 cm’den 1,5 m’ye kadar budama yapılır. Koyu yeşil, tırtıklı kenarlı yaprakları alternatif ve oval, beyaz ve kokulu çiçekler tek veya kümeler halinde görünür.

Kimyasal, yenilebilir mantar Boletus badius’dan da izole edildi. Mantar genellikle yaz sonunda ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sonbaharda bulunur ve kırmızımsı kahverengi ila koyu tuğla / kahverengi olup 4 ila 12 cm boyunda saplıdır. Et, beyazdan sarıya renklidir ve kesildiğinde veya çürük olduğunda açık mavi / yeşil bir renk olur.

İkincisi sadece su, çay dünyadaki en çok tüketilen içecektir. L-theanine, 1949’da yeşil çayın bir bileşeni olarak keşfedildi ve çikolatalar, alkolsüz içecekler ve bitki çayları dahil olmak üzere bebek maması hariç olmak üzere tüm gıdalarda sınırsız kullanım için 1964’te Japonya’da onaylandı. Aynı zamanda, yeşil çay infüzyonuna benzersiz bir lezzet ve lezzet kazandıran (kabuklu ya da tuzlu) bir umami sağlar.

L-theanine, uyuşukluk olmadan rahatlatıcı bir etki yaratarak stresin hafifletilmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda immünolojik niteliklere de sahip olabilir. Theanine’in kardiyovasküler sistem üzerinde de etkisi olabilir ve kanserde önleyici bir rol oynayabilir; Bununla birlikte, bu iddiaları desteklemek için sınırlı klinik bilgi mevcuttur.

Theanine için klinik rolü destekleyen veriler zayıftır. Bir anti-anksiyete etkisi bildiren çalışmalar tek doz 200 ila 250 mg teanini kullandı.

Hiçbiri iyi kurulmadı.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir.

Kimse belgelenmemiş.

Çok az advers reaksiyon bildirilmiştir. Çay özleri kullanarak insan çalışmalarında kaydedilen advers reaksiyonlar baş ağrısı, baş dönmesi ve GI belirtileri içerir.

Theanine, Amerika Birleşik Devletleri’nde diyet ilavesi olarak satılmakta ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından GRAS (genellikle güvenli olarak tanınmaktadır) statüsü verilmektedir.

Referanslar