Solunum sıkıntısı sendromu nasıl tedavi edilir?

Solunum sıkıntısı sendromu (RDS) tedavisi genellikle bebek doğar doğmaz, bazen doğum odasında başlar.

RDS belirtileri gösteren çoğu bebek hızlıca bir Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne (YBÜB) taşınır. Orada prematüre bebeklerin tedavisinde uzmanlaşmış sağlık uzmanlarından 24 saat boyunca tedavi görürler.

RDS için en önemli tedaviler şunlardır:

Sürfaktan Değiştirme Terapisi

Yüzey aktif madde akciğerlerin iç kısmını kaplayan bir sıvıdır. Bir bebeğin doğumundan sonra hava soluması için onları açık tutmaya yardımcı olur.

Nefes Desteklemesi

RDS’ye sahip bebekler, ciğerleri kendi başlarına madde yapmaya başlayana kadar sürfaktan verilir. Yüzey aktif madde genellikle bir nefes borusu ile verilir. Tüp yüzey aktif maddenin doğrudan bebeğin ciğerlerine gitmesini sağlar.

Sürfaktan verildikten sonra, solunum tüpü bir ventilatöre bağlanır veya bebek NCPAP’dan nefes alma desteği alabilir.

Surfaktan doğumdan hemen sonra doğum odasında RDS’yi önlemeye veya tedavi etmeye çalışmak için verilir. Bebeğin daha iyi nefes almasına kadar, takip eden günlerde birkaç kez verilebilir.

Bazı kadınlara gebelik sırasında kortikosteroid denilen ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar, bir fetusta yüzey aktif madde üretimini ve akciğer gelişimini hızlandırabilir. Bu ilaçları kullansanız bile bebeğiniz doğumdan sonra hala sürfaktan replasman tedavisine ihtiyaç duyabilir.

RDS’ye sahip bebekler akciğerleri yeterli yüzey aktif madde elde edene kadar genellikle soluma desteğine ihtiyaç duyar. Yakın zamana kadar genellikle mekanik bir vantilatör kullanıldı. Ventilatör, nefes borusuna bebeğin ağzından veya burnundan geçen bir nefes borusuna bağlandı.

Bugün, NCPAP’dan nefes alma desteği alan bebek sayısı giderek artmaktadır. NCPAP bebeğin burun deliklerine yerleştirilen uçlar yoluyla havayı bebeğin akciğerlerine hafifçe iter.

Solunum sıkıntısı çeken bebekler oksijen tedavisi alabilirler. Oksijen, bir vantilatör veya NCPAP makinesi vasıtasıyla veya burundaki bir tüp vasıtasıyla verilir. Bu tedavi, bebeklerin organlarının iyi çalışabilmesi için yeterli oksijeni almasını sağlar.

Daha fazla bilgi için, Sağlık Konuları Oksijen Terapisi makalesine gidin.

RDS için diğer tedaviler ilaçlar, destekleyici terapi ve patent duktus arteriosus (PDA) tedavisidir. PDA bazı prematüre bebekleri etkileyen bir durumdur.

Doktorlar sıklıkla enfeksiyonları kontrol altına almak için RDS’ye sahip olan bebeklere antibiyotik verirler (eğer doktorlar bebeğin bir enfeksiyondan şüpheleniyorsa).

YYBB’deki tedavi, bebeklerin üzerindeki stresin sınırlanmasına ve sıcaklık, beslenme ve korunmanın temel ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Bu tür muamele aşağıdakileri içerebilir:

PDA, RDS’nin olası bir komplikasyonudur. Bu durumda ductus arteriosus adı verilen bir fetal kan damarı doğumdan sonra kapanır.

Duktus arteriosus bir akciğer arterini kalp atış arterine bağlar. Eğer açık kalırsa kalbi zorlayabilir ve akciğer arterindeki kan basıncını artırabilir.

PDA, ilaçlar, kateter işlemleri ve cerrahi ile tedavi edilir. Daha fazla bilgi için, Sağlık Konuları Patent Ductus Arteriosus makalesine gidin.

Oksijen Terapisi

Diğer Tedaviler