Rh uyuşmazlığı nasıl teşhis edilir?

Rh uyumsuzluğu kan testleri ile teşhis edilir. Bir bebeğin hemolitik anemiyi geliştirip geliştirmediğini ve bunun ne kadar ciddi olduğunu öğrenmek için doktorlar ultrason gibi daha ileri testleri kullanabilir.

Bir doğum uzmanı Rh uyuşmazlığı için tarama yapacaktır. Bu, hamile kadınları tedavi konusunda uzmanlaşmış bir doktor. Doğum uzmanı hemolitik anemi ile ilgili sorunlar için gebeliği ve bebeği de izleyecek. Gelecekteki gebeliklerle ilgili sorunları önlemek için tedaviyi de denetleyecek.

Bir çocuk doktoru veya hematolog, hemolitik anemi ve ilgili problemleri olan yenidoğanları tedavi eder. Çocuk doktoru, çocukları tedavi etmede uzmanlaşmış bir doktor. Hematolog, kan hastalıkları ve rahatsızlıkları olan insanlarda uzmanlaşmış bir doktor.

Katkıda Bulunan Uzmanlar

Hamiliyseniz, doktorunuz Rh-pozitif veya Rh-negatif olup olmadığınızı öğrenmek için ilk doğum öncesi ziyaretinizde basit bir kan testi isteyecektir.

Teşhis Testleri

Rh negatif iseniz, antikor ekranı olarak da bilinen başka bir kan testine sahip olabilirsiniz. Bu test, kanında Rh antikoru olup olmadığını gösterir. Bunu yaparsanız, daha önce Rh-pozitif kanınıza maruz kaldığınız ve Rh uyuşmazlığı riski taşıdığınız anlamına gelir.

Rh-negatif iseniz ve Rh antikorunuz yoksa, bebeğinizin babası da Rh türünü bulmak için test edilecektir. Eğer o da Rh negatifse, bebeğin Rh pozitif kanına sahip olma şansı yok. Dolayısıyla Rh uyuşmazlığı riski yoktur.

Bununla birlikte, bebeğin babası Rh-pozitif ise, bebeğin Rh-pozitif kan alma şansı yüzde 50 veya daha fazladır. Sonuç olarak, Rh uyumsuzluğunu geliştirme riski yüksektir.

Bebeğinizin babası Rh pozitifse ya da Rh durumunu öğrenmek mümkün değilse, doktorunuz amniosentez deneyi yapabilir.

Bu test için, doktorunuz abdominal duvarınızdan içi boş bir iğne ekler ve rahim içine sokar. Bebeğin çevresindeki kese içindeki az miktarda sıvı alıyor. Bebeğin Rh-pozitif olup olmadığını öğrenmek için sıvı test edilir. (Nadiren, amniyosentez sizi Rh-pozitif kanına maruz bırakabilir).

Doktorunuz ayrıca bebeğinizdeki bilirubin düzeylerini ölçmek için bu testi kullanabilir. Bilirubin çok hızlı bir şekilde ölen kırmızı kan hücresi sonucunda oluşur. Bilirubin seviyesi ne kadar yüksek olursa, bebeğin hemolitik anemi olasılığı o kadar yüksektir.

Rh uyuşmazlığından bilindiğinden veya şüphelenilmesi durumunda, hamilelik sırasında Rh antikorları için bir veya birkaç kez test edileceksiniz. Bu test çoğu kez gebeliğin altıncı veya yedinci ayında en az bir kez yapılmaktadır.

Bu testten elde edilen sonuçlar ayrıca bebeğin hemolitik anemisinin ne kadar ciddi olduğuna da işaret edebilir. Antikorların daha yüksek seviyeleri daha ağır hemolitik anemi olduğunu düşündürmektedir.

Bebeğinizi hemolitik anemi için kontrol etmek için doktorunuz Doppler ultrason denilen bir testi de kullanabilir. O, bebeğin kafasındaki bir arterden kan dolaşımının ne kadar hızlı olduğunu ölçmek için bu testi kullanacaktır.

Doppler ultrason, kan dolaşımının hızını ölçmek için ses dalgalarını kullanır. Kan akışı ne kadar hızlı olursa, hemolitik anemi riski o kadar yüksek olur. Anemi, bebeğin kalbinin daha fazla kan pompası yapmasına neden olur.