Pulmoner hipertansiyon ile yaşamak

Pulmoner hipertansiyon (PH) tedavisi yoktur. Bununla birlikte, belirtilerinizi yönetmek ve hastalığın seyrini yavaşlatmak için doktorunuzla birlikte çalışabilirsiniz.

Doktorunuzun önerdiği gibi tedavi planınızı takip edin. PH semptomları kötüleşir veya değişirse doktorunuzu arayın. Daha önceki belirtiler ele alındığında, onlara daha kolay tedavi edilir.

Göğüs ağrısı gibi bazı semptomlar acil tedavi gerektirir. Ne zaman arayıp acil bakım arayacağınızı doktorunuza sorun.

Devam Eden Bakım

Ayrıca, tezgahta bulunan ilaçları almadan önce doktorunuzla konuşun. Bazı ilaçlar PH’nızı kötüleştirebilir veya PH için aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuza pnömoni aşıları ve yılda bir grip aşısı yaptırması gerekip gerekmediğini sorun.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

İlaç almak için karmaşık bir programa sahip olabilirsiniz. Bu programla ilgili sorun yaşıyorsanız doktorunuzu veya hemşirenizi arayın. İlaçlarınızın adlarını ve bunların nasıl çalıştığını bilmek yardımcı olur. İlaçlarınızı bir liste halinde saklayın. Önce doktorunuzla konuşmadıkça ilaçları durdurmayın veya değiştirmeyin.

Ağırlığınıza dikkat edin. Kilonuzun günlük bir kaydını tutmak isteyebilirsiniz. Her gün aynı saatte kendinizi tartmanız gerekir. Hızlı kilo alırsanız (1 günde 2 veya daha fazla kilo veya 1 hafta içinde 5 veya daha fazla kilo fark ederseniz), doktorunuzu arayın. Bu, PH’nızın kötüleştiğinin bir işareti olabilir.

Gebelik, PH’lu kadınlar için risklidir. Eğer hamile kalma ihtimaliniz varsa doğum kontrolü kullanmayı düşünün. Hangi doğum kontrol yöntemlerinin sizin için güvenli olduğunu doktorunuza sorun.

Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Bu değişiklikler sahip olduğunuz PH türüne bağlı olacaktır. Hangi yaşam tarzı değişikliklerinin size yardımcı olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Eğer içiyorsanız, bırakın. Sigara içmek, PH belirtilerini daha da kötüleştirir. Çıkmanıza yardımcı olabilecek programlar ve ürünler hakkında doktorunuza danışın. Ayrıca, ikinci el dumana maruz kalmaktan kaçının.

Sigarayı bırakma hakkında daha fazla bilgi için, Hastalıklar ve Koşullar Dizini Sigara İçen ve Kalbiniz makalesine ve “Sağlıklı Kalbinize Yönelik Kılavuzunuza” web sitesine gidin.

Bu kaynaklar kalp sağlığına odaklanmakla birlikte, ikisi de sigarayı bırakma hakkında genel bilgi içermektedir.

Sağlıklı bir diyetin ardından ve sağlıklı bir kilo korumak sağlıklı bir yaşam biçiminin parçasıdır. Sağlıklı bir diyet, çeşitli meyveler, sebzeler ve tam tahıl içerir. Ayrıca yağsız et, kümes hayvanları, balık ve yağsız veya az yağlı süt veya süt ürünleri içerir. Sağlıklı bir diyet doymuş yağ, trans yağ, kolesterol, sodyum (tuz) ve şeker miktarında da düşüktür.

Diyetinizdeki tuz ve sıvı miktarını sınırlamanıza gerek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Ona K vitamini içeren gıdaları düzenlemek için kontrol etmeniz gerekip gerekmediğini sorun. Bu gıdalar kan alma ilaçlarının ne kadar iyi çalıştığını etkiler. K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde ve kanola ve soya yağı gibi bazı yağlarda bulunur.

Sağlıklı bir diyet izlemeyle ilgili daha fazla bilgi için NHLBI’nin Sağlıklı Ağırlık Amaçlı Web sitesi, “Sağlıklı Kalp Rehberiniz” ve “Kan Basıncınızı DASH ile Düşürme Rehberiniz” e gidin.

Tüm bu kaynaklar, sağlıklı beslenme hakkında genel tavsiyeler içermektedir. DASH yeme planı, azaltılmış sodyum gıdalara odaklanır; bu, doktorunuz diyetinizdeki tuzu sınırlamanız konusunda size tavsiyede bulunursa yardımcı olabilir.

Fiziksel aktivite, sağlıklı bir yaşam biçiminin önemli bir parçasıdır. Yürüyüş gibi fiziksel aktiviteleri düzenli olarak yapmaya çalışın. Bu, kaslarınızı kuvvetlendirecek ve aktif kalmanıza yardımcı olacaktır. Doktorunuza ne kadar etkinliğin sizin için güvenli olduğunu sorun. Doktorunuz size, belirli aktiviteleri

Solunum sorunlarına, baş dönmesine veya göğüs ağrısına neden olan aktivitelerden kaçının. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, derhal arayın.

PH ile yaşam korku, endişe, depresyon ve strese neden olabilir. Tıbbi durumunuz, tedaviniz, finansmanınız ve diğer konularınız için endişelenebilirsiniz.

Sağlık ekibinizle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun. Profesyonel bir danışmanla konuşmak da yardımcı olabilir. Eğer çok depresyorsanız, doktorunuz yaşam kalitenizi artırabilecek ilaçlar veya diğer tedavileri önerebilir.

Bir hasta destek grubuna katılmak, PH ile yaşamanıza yardımcı olabilir. Aynı semptomları olan diğer kişilerin onlarla nasıl baş ettiğini görebilirsiniz. Yerel destek grupları hakkında doktorunuzla konuşun veya bir bölge tıbbı merkeziyle kontrole geçin.

Duygusal Sorunlar ve Destek

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelen destek de stres ve kaygıdan kurtarmaya yardımcı olabilir. Sevdiklerinize nasıl hissettiğinizi ve size yardımcı olması için ne yapabileceklerini bilmelerini sağlayın.

İlgili Yönetmen Mesajı