Patent ductus arteriosus nasıl tedavi edilir?

Patent ductus arteriosus (PDA), ilaçlar, kateter temelli prosedürler ve cerrahi ile tedavi edilir. Tedavinin amacı PDA’yı kapatmaktır. Kapanış, komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur ve artan kan hacminin etkilerini tersine çevirir.

Küçük PDA’ler genellikle tedavi olmadan kapanır. Tam dönem bebekler için, PDA büyükse ya da sağlık problemlerine neden olursa tedavi gereklidir. Prematüre bebekler için, PDA nefes alma problemlerine veya kalp problemlerine neden oluyorsa, tedavi gereklidir.

Tedavi seçenekleri ve ailenizin tedavi kararlarını nasıl almasını nasıl tercih ettiğini çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

İlaçlar

Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun PDA’sını kapatmak için ilaçlar reçete edebilir.

Kateter Bazlı Prosedürler

Indometasin (in-doh-METH-ah-günah), prematüre bebeklerde PDA’lara yakınlaşmaya yardımcı olan bir ilaçtır. Bu ilaç, PDA’nın tıkanmasını veya sıkıştırılmasını tetikleyerek açılımı kapatır. İndometasin genellikle tam süreli bebeklerde çalışmaz.

İbuprofen ayrıca prematüre bebeklerde PDA’ları kapatmak için kullanılır. Bu ilaç indometasine benzemektedir.

Kateterler, doktorların kardiyak kateterizasyon (KATH-eh-ter-ih-ZA-shun) adı verilen prosedürün bir parçası olarak kullandıkları ince, esnek tüplerdir. Katetere dayalı prosedürler çoğu zaman bebeklerde veya prosedür uygulanacak kadar büyük çocuklarda PDA’yı kapatmak için kullanılır.

Çocuğunuzun doktoru işlemi “transkateter cihaz kapanması” olarak adlandırabilir. Prosedür bazen küçük PDA’ler için enfektif endokardit (IE) riskini önlemek için kullanılır. IE, kalp odası ve kapaklarının iç astarının bir enfeksiyondur.

Çocuğunuza, işlem sırasında rahatlamasına ya da uyumanmasına yardımcı olması için ilaç verilecektir. Doktor kasıktaki büyük kan damlasına (üst uyluk) bir kateter yerleştirir. Ardından kateter çocuğunuzun kalbine yönlendirilir.

Kateterden küçük bir metal bobin veya başka bir engelleyici cihaz geçirilir ve PDA’ya yerleştirilir. Bu cihaz, teknedeki kan akışını engeller.

Kateter tabanlı prosedürler çocuğun göğsünün açılmasını gerektirmez. Ayrıca çocuğun çabucak iyileşmesine izin veriyorlar.

Bu prosedürler çoğunlukla ayaktan tedavi temelinde yapılır. Büyük olasılıkla, prosedürün yapıldığı gün çocuğunuzu eve götürebileceksiniz.

Katetere dayalı prosedürlerden kaynaklanan komplikasyonlar nadir ve kısa sürelidir. Kanama, enfeksiyon ve bloke edici cihazın yerleştirildiği yerden hareket etmesini içerebilirler.

Bir PDA’nın düzeltilmesi için cerrahi, eğer

Genellikle, PDA’larından sağlık sorunları yaşamayan bebeklerde 6 aydan sonraya kadar ameliyat yapılmaz. Doktorlar bazen IE riskini önlemek için küçük PDA’lara cerrahi yapar.

Ameliyat için, çocuğunuza ilaç verilecek ve böylece uyku çekecek ve ağrı hissetmeyecektir. Cerrah PDA’ya ulaşmak için çocuğunuzun kaburgaları arasında küçük bir kesik (kesik) yapacaktır. PDA’yı dikiş veya klips kullanarak kapatacaktır.

Ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir ve genellikle kısa sürelitir. Ses kısılmışlığı, felç edilmiş bir diyafram (akciğerlerin altındaki kas), enfeksiyon, kanama veya akciğer çevresinde sıvı birikimi olabilir.

Ameliyattan sonra çocuğunuz hastanede birkaç gün geçirecektir. Ağrı ve endişeyi azaltmak için kendisine ilaç verilir. Çoğu çocuk ameliyattan 2 gün sonra eve gider. Prematüre bebekler diğer sağlık sorunları nedeniyle genellikle hastanede kalmalıdır.

Hastanedeki doktorlar ve hemşireler çocuğunuzu evde nasıl bakım yapacaklarını öğreteceklerdir. Onlar hakkında seninle konuşacaklar

Çocuğunuz ameliyattan sonra eve gittiğinde, oldukça rahat hissedeceğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, çocuğunuzun kısa süreli acısı olabilir.

Ameliyat

Çocuğunuz daha iyi yemek almaya ve kiloya çabucak başlamalıdır. Birkaç hafta içinde tamamen iyileşmeli ve normal aktivitelere katılabilmelidir.

Cerrahiden kaynaklanan uzun süreli komplikasyonlar nadirdir. Bununla birlikte, aortun daraltılması, PDA’nın eksik tamamlanması ve PDA’nın yeniden açılması olabilir.