Narkolepsi ile yaşamak

Narkolepsi ile yaşamak zor olabilir. Sürüş, çalışma, okula gidebilme ve ilişkilere sahip olmanızı etkileyebilir. İlaç almanın yanı sıra, güvenli ve tatmin edici bir hayat yaşamak için birçok şey yapabilirsiniz.

Sürüş, narkolepsi olan insanlar için tehlikeli olabilir. Doktorunuza güvenle araba çekip geçemeyeceinizi sorun. Sürüşe göre daha güvenli olmanıza yardımcı olmak için

Narkolepsi olan insanlar neredeyse her tür işte çalışabilir, ancak bazı işler başkalarından daha iyi olabilir.

Sürme

Örneğin, esnek bir çalışma programına sahip bir iş, ihtiyaç duyulduğunda uyumayı kolaylaştırabilir. İş arkadaşlarınızla etkileşime girdiğiniz bir iş sizi uyanık tutmanıza yardımcı olabilir. Sürmene veya eve daha yakın olan işler de ihtiyaçlarınıza daha iyi cevap verebilir.

Çalışma

Bazı kanunlar, narkolepsi gibi tıbbi durumları olan çalışanlar için geçerlidir. Bu kanunlar,

Narkolepsi ile yaşam korku, endişe, depresyon ve strese neden olabilir. Sağlık ekibinizle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun. Profesyonel bir danışmanla konuşmak da yardımcı olabilir. Eğer çok depresyorsanız, doktorunuz yaşam kalitenizi artırabilecek ilaçlar veya diğer tedavileri önerebilir.

Bir hasta destek grubuna katılmak, narkolepsi ile yaşamanıza yardımcı olabilir. Aynı semptomları olan diğer kişilerin onlarla nasıl baş ettiğini görebilirsiniz. Yerel destek grupları hakkında doktorunuzla konuşun veya bir bölge tıbbı merkeziyle kontrole geçin.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelen destek de stres ve kaygıdan kurtarmaya yardımcı olabilir. Sevdiklerinize nasıl hissettiğinizi ve size yardımcı olması için ne yapabileceklerini bilmelerini sağlayın.

Narkolepsi olan çocuklar olayları okumak, odaklanmak ve hatırlamakta güçlük çekebilirler. Çocuğunuza okulda yardımcı olmak

Hamileyseniz veya hamilelik planlıyorsanız, narkolepsi ilaçlarınızı kullanmaya devam etmemeniz konusunda doktorunuza danışın. Bazı ilaçlar gebeliğinizi etkileyebilir.

NHLBI Akciğer Hastalıkları Bölgesinde Uyku Bozuklukları Araştırma Ulusal Merkezi direktörü Dr. Michael Twery, narkolepsi araştırmalarındaki ilerlemelerle ilgili olarak Stanford Uyku Bilimleri ve Tıp Merkezi direktörü Dr. Emmanuel Mignot ve Narcolepsy için Stanford Merkezi ile röportaj yapıyor .

Bir NHLBI lehine olan Dr. Mignot, aşırı derecede gündüz uykusuzluğa neden olan bir bozukluk olan narkolepsi nedeninin keşfedilmesiyle alakalı. Bilinen herhangi bir tedavi yoktur, ancak NHLBI, diğer kalp, akciğer, kan ve uyku bozukluklarının yanı sıra narkolepsiyi daha iyi anlamak, tedavi etmek ve hatta önlemek veya tedavi etmek için araştırma desteklemektedir.

Uyku Bozuklukları & Yetersiz Uyku: Araştırmalarla Sağlığın Geliştirilmesi

Duygusal Sorunlar ve Destek

Özel Gruplarda Narcolepsy