Müshil (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Ağız yoluyla verilen müshiller, bağırsak hareketlerini teşvik etmek için kabızlığı hafifletmek için ağızdan alınan ilaçlardır.

Birkaç farklı tipte oral müshil vardır ve bunlar farklı şekillerde çalışırlar. Kullanım yönergeleri her tür için farklı olduğu için hangisini aldığınızı bilmek önemlidir. Farklı oral müshil tipleri arasında

Kanadalı Marka Adı

Dökme şekillendiriciler-Yığın oluşturan müshiller sindirilmez, bağırsakta sıvı emer ve şişerek yumuşak, hacimli dışkı oluşturur. Bağırsak normalde hacimli kütlenin mevcudiyeti ile uyarılır. Psyllium ve polycarbophil gibi bazı dökme oluşturan laksatifler, diyare tedavisinde doktorunuz tarafından reçete edilebilir.

Hiperosmotikler-Hiperozmotik müshil maddeler, bağırsak çevresindeki vücut dokularından suyu içe çekerek bağırsak hareketlerini teşvik eder. Bu, yumuşak bir dışkı kütlesi ve artmış bağırsak hareketi sağlar.

Ağız yoluyla alınan üç tip hiperozmotik müshil vardır: salin, laktüloz ve polimer türleri

Yağlar-Mineral yağ gibi yağlayıcı müshilleri ağızdan alınır ve bağırsakları ve dışkı kütlesini su geçirmez bir film ile kaplayarak bağırsak hareketlerini teşvik eder. Bu, taburede nemi tutar. Tabure yumuşak kalır ve geçişi daha kolaylaştırılır.

Kapsül, Sıvı Dolgulu; Sıvı; Kapsül; Tablet; Yağ; Şurup; Yıkama; Süspansiyon; Süspansiyon Tozu; Gofret; Granül; Toz; Çözelti Tozu; Emülsiyon; Kit; Tutkal; Çözelti; Tablet, Enterik Kaplı; Tablet, Gecikmeli Sürüm; Paket

Uyarıcılar-Uyuşturucu müshilleri, aynı zamanda temas müshilleri olarak da bilinirler, bağırsak duvarında hareket ederek bağırsak hareketlerini teşvik ederler. Dışkı kütlesi boyunca hareket eden kas kasılmalarını arttırırlar. Uyarıcı müshiller kendiliğinden tedavi için müshil tipinde popülerdir. Ancak, aynı zamanda yan etkilere neden olma olasılığı daha yüksektir. Uyarıcı müshillerden biri olan dehidrokolik asit, safra yollarının belirli koşullarının tedavisinde de kullanılabilir.

Tabur yumuşatıcılar (yumuşatıcılar) – Tabur yumuşatıcılar sıvıların tabureye karışmasına ve kuru, sert dışkı kitlelerini önlemeye yardım ederek bağırsak hareketlerini teşvik eder. Bu müshil türü bir bağırsak hareketi yaratmamak için söylenir, bunun yerine hastaya sindirim olmadan bir bağırsak hareketi sağlar.

Diyetin Önemi

Kombinasyonlar-Birden fazla müshil türü içeren kabızlık için satın alabileceğiniz birçok ürün bulunmaktadır. Örneğin, bir ürün bir dışkı yumuşatıcı ve bir uyarıcı madde müshil içerebilir. Genel olarak, kombine ürünlerin çoklu katkı maddeleri nedeniyle yan etkilere neden olma olasılığı daha yüksek olabilir. Buna ek olarak, sadece bir tür müshil içeren ürünler üzerinde herhangi bir avantaj sunamazlar. Bir laksatif kombinasyonu kullanıyorsanız, farklı malzemelerin her biri için uygun kullanımı ve önlemleri bildiğinizden emin olun.

Alerjiler

Çoğu laksatif (salin müshilleri hariç) yardım sağlamak için kullanılabilir

Pediyatrik

Geriyatrik

Gebelik

Salin müshilleri daha sınırlı kullanımlara sahiptir ve hızlı sonuçlar sağlamak için kullanılabilir

Emzirme

Masküler hem tezgah üstü (OTC) hem de doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

İlaç etkileşimleri

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, psyllium hydrophilic mucilloid aşağıdaki tıbbi koşullara sahip bazı hastalarda kullanılır

Diğer Etkileşimler

Yüksek kolesterol için psyllium hidrofilik müsiloid alan hastalar için

Bir doktor tarafından aksi belirtilmediği sürece, müshiller yalnızca kısa süreli rahatlama sağlamak için kullanılmalıdır. Her gün 6-8 tam bardak (her biri 8 ons) sıvı içeren kaba yem içeren (tam tahıllı ekmek ve tahıllar, kepek, meyve ve yeşil, yapraklı sebzeler) uygun bir diyet ve günlük egzersiz, sağlıklı bağırsak işlevinin devam ettirilmesinde önemlidir. . Ayrıca, kabızlık ile ilgili problem yaşayan bireyler için hamur işleri, pudingler, şeker, şekerleme, pasta ve peynir gibi gıdalar kabızlığı daha da kötüleştirebilir.

Düşük sodyum veya düşük şekerli diyet gibi herhangi bir özel diyette iseniz, sağlık uzmanınızın bildiğinden emin olun. Bazı müshillerin içinde büyük miktarlarda sodyum veya şekerler var.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Müshillere, doktorları tarafından reçete edilmedikçe (6 yaşına kadar) küçük çocuklara verilmemelidir. Çocuklar genellikle semptomlarını çok iyi tarif edemediğinden müshil verilmeden önce bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Çocuğun başka bir tedaviye ihtiyacı olan bir durumu olabilir. Eğer öyleyse, müshil yardımcı olmayacaktır ve hatta istenmeyen etkilere neden olabilir veya durumu daha da kötüleştirebilir.

Mineral yağ, küçük çocuklara (6 yaşına kadar) verilmemelidir; zira akciğerlere yağ damlacıklarının inhalasyonuyla bir tür pnömoni neden olabilir.

Ayrıca, bisakodil tabletler 6 yaşına kadar olan çocuklara verilmez, çünkü çiğnenerek karın tahrişine neden olabilirler.

Mineral yağ yatalak yaşlı insanlar tarafından alınmamalıdır çünkü bir tür zatürre, yağ damlacıklarının akciğerlere teneffüs edilmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca, uyarıcı laksatifler (örn., Bisakodil veya casanthranol), eğer çok sık alınırsa güçsüzlük, koordinasyon eksikliği veya baş dönmesi ve hafif yanılgı daha da kötüleşebilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

İshal oluşursa polietilen glikol 3350, özellikle huzurevlerinde yaşlı kişilerde kesilmelidir.

Dozlama

Müshil ilaçlar hamilelik sırasında sıklıkla kullanılmasına rağmen bazı türleri diğerlerinden daha iyidir. Tabur yumuşatıcılar (yumuşatıcı) müshilleri ve dökme oluşturan müshil maddeler muhtemelen en sıklıkla kullanılır. Hamilelik sırasında müshil kullanıyorsanız, şunu unutmayın:

Anne sütüne cascara ve danthron içeren müshiller geçebilir. Sütün müshil miktarının genellikle bebekte sorun yaratması için çok küçük olduğu düşünülse de, bu tür müshilleri kullanmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirilmelidir. Bazı raporlar bebeğin ishale neden olduğunu iddia etmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilaçlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz bu sınıfta bir ilaçla tedavi etmemeye veya aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Bu sınıftaki ilaçların aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması tavsiye edilmez. Doktorunuz size bu sınıfta bir ilaç ile tedavi etmemeye, aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar vermeye karar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Müshil ilaçlarınızın güvenli ve etkili bir şekilde kullanılması için

Her türlü müshil ile birlikte, her gün en az 6-8 bardak (her biri 8 ons) sıvı alınmalıdır. Bu, dışkı yumuşak hale yardımcı olacaktır.

Bir yığın oluşturan madde içeren müshilleri alan hastalar için

Bir dışkı yumuşatıcı (yumuşatıcı) içeren müshilleri alan hastalar için,

Bir hiperosmotik bileşen içeren müshil kullanan hastalar için

Mineral yağı içeren müshil kullanan hastalar için

İyileştirici madde içeren müshilleri alan hastalar için

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Depolama

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Herhangi bir müshil ilacı almayın

Bağırsak alışkanlıklarında veya işlevinde 2 haftadan uzun süre devam eden ani bir değişiklik fark ederseniz veya bir müshil kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu, sorununuzun nedeni daha ciddileşmeden önce belirlenmesine olanak tanır.

“Müshil alışkanlığı” -Laxatif ürünler birçok kişi tarafından aşırı kullanılır. Böyle bir uygulama çoğunlukla bağırsak hareketi sağlamak için laksatif harekete bağımlı olmaktadır. Şiddetli durumlarda, bazı müshillerin aşırı kullanımı bağırsakların ve bağırsağın sinirleri, kasları ve dokularına zarar vermiştir. Müshil ilaçların kullanımı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Birçok müshil sıklıkla büyük miktarda şeker, karbonhidrat ve sodyum içerir. Düşük şekerli, düşük kalorili veya düşük sodyum içeren diyetleriniz varsa, bir müshil kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Mineral yağı içeren müshil kullanan hastalar için

Büyük miktarda mineral yağ rektumdan bir miktar sızıntı yapabilir. Giysilerin kirlenmesini önlemek için emici pedlerin kullanılması veya dozun azaltılması gerekebilir.

Bir dışkı yumuşatıcısının (yumuşatıcı müshil maddesi) 2 saat içinde mineral yağı kullanmayın. Tabure yumuşatıcı, emilen mineral yağı miktarını artırabilmektedir.

İyileştirici madde içeren müshilleri alan hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.