Lökoplaki tedavi ve ilaçlar

Çoğu insan için, tütün veya alkol kullanımını durdurmak durumunu temizler. Bu etkili olmazsa veya lezyonlar kanserin erken belirtilerini gösteriyorsa, diş hekimi size tedavisi için başvurabilir;

Lezyopakya tedavisi lezyon bulunması ve erken dönemde, küçük olduğunda tedavisinde en başarılıdır. Düzenli kontroller önemlidir çünkü normal görünmeyen bölgeler için ağzınızı düzenli olarak kontrol eder.

Tüylü lökoplaki tedavisi

Genellikle tüylü lökoplaki tedaviye ihtiyacınız yoktur. Durum genellikle semptomlara neden olmaz ve ağız kanserine yol açma olasılığı yüksektir.

Doktorunuz veya diş hekiminiz tedaviyi önerirse, antiviral ilaç asiklovir (Zovirax) veya antiretroviral ilaç zidovudin (Retrovir) gibi tüm sisteminizi etkileyen bir ilaç alabilir (sistemik ilaç). Veya uyguladığınız bir ilaç solüsyonunu podophyllum gibi ağzınızdaki lezyonlara (topikal ilaç) doğrudan uygulayabilirsiniz.

Tedaviyi bıraktığınızda, kıllı lökoplaki beyaz lekeler dönebilir. Doktorunuz veya diş hekiminiz, lökoplaki yamaların geri gelmesini önlemek için ağzınızda yapılan değişiklikleri veya devam eden tedaviyi izlemek için her üç ayda bir takip gezileri önerebilir.