Lisdexamfetamin dimesilat

Lisdexamfetamine dimesylate de dahil olmak üzere CNS uyarıcılarının (amfetaminler ve metilfenidat içeren ürünler) kullanımı istismar ve bağımlılık açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. Reçetelemeden önce istismar riskini değerlendirin ve tedavi sırasında istismar ve bağımlılık belirtilerini izleyin.

Lisdexamfetamine dimesylate için kullanır

Terapötik Sınıf: CNS Uyarıcı

Kimyasal Sınıf: Lisdexamfetamine

Lisdexamfetamine dimesylate aşırı dikkat çeken, çok uzun süre konsantre olamayan veya dikkati dağılır ve itici olan çocuklarda ve erişkinlerde huzursuzluğu artırır ve dikkati artırır. Lisdexamfetamine dimesylate, sosyal, eğitsel ve psikolojik tedaviyi de içeren toplam bir tedavi programının parçası olarak kullanılır.

Lisdexamfetamine dimesylate yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Lisdexamfetamine dimesylate için aşağıdakiler düşünülmelidir

Lisdexamfetamine dimesylate’e veya herhangi bir başka ilaca herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, lisdexamfetamine dimesylate’in 6 yaş ve üstü çocuklarda DEHB’yi tedavi etmek için kullanışlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 6 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır.

Lisdexamfetamine dimesylate’i Kullanmadan Önce

Pediyatrik popülasyondaki aşırı doz yeme bozukluğu tedavisinde lisleksametamin dimesilatın yaş ile ilişkisinin araştırılması için uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda lisdexamfetamine dimesylate’in kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilişkili kalp problemlerine sahip olma olasılığı daha fazladır; bu da lisdexamfetamine dimesylate alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Lisdexamfetamine dimesylate aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek çok önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Lisdexamfetamine dimesylate’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle lisdexamfetamine dimesylate kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı lisdexamfetamine dimesylate’in kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Lisdexamfetamine dimesylate’i sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Çok fazla şey alınırsa alışkanlık haline gelebilir. Eğer siz veya çocuğunuz ilacı birkaç hafta süreyle kullandıktan sonra düzgün çalışmadığını düşünüyorsa, önce doktorunuza danışın ve dozu artırmayın.

Lisdexamfetamine dimesylate bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun. Eğer yoksa eczacınıza İlaç Rehberini sorun.

Lisdexamfetamine dimesylate’i yiyecek olsun veya olmasın.

Sabahları lisdexamfetamine dimesylate almak en iyisidir. Öğleden sonra veya akşam lisdexamfetamine dimesylate almak uykusuzlaşmanızı zorlaştırabilir.

Kapsül tamamen yutulmalı ve ezilmemiş, parçalanmış veya çiğnenmemiş olmalıdır. Eğer siz veya çocuğunuz kapsülü yutamıyorsa, kapsülü dikkatli bir şekilde açın ve ilacı bir bardak su, yoğurt veya portakal suyu içine dökün. Bu karışımı iyice karıştırın ve hemen yutun. İlaç karışımı gelecekte kullanılmak üzere saklanamaz.

Lisdexamfetamine dimesylate’in dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece lisdexamfetamine dimesylate’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz lisdexamfetamine dimesylate özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Lisdexamfetamine dimesylate’in Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kalan, kullanılmayan veya süresi dolmuş ilacı diğer insanlara veya hayvanlara zarar verebileceğinden çöp kutusuna atmayın. Doktorunuza veya eczacınıza, topluluğunuzdaki bir ilaç geri alma programı hakkında bilgi alın.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi ve doza uygun olduğundan ve ilacın size yardım ettiğinden emin olunması çok önemlidir. Doktorunuz lisdexamfetamine dimesylate’in neden olabileceği herhangi bir sorun ya da istenmeyen etkiler için çocuğunuzun kanını, kalbi ve kan basıncını kontrol etmeniz gerekecektir.

Siz veya çocuğunuz son 14 gün içinde Eldepryl®, Marplan®, Nardil® veya Parnate® gibi bir MAO inhibitörü (MAOI) kullandıysanız lisdexamfetamine dimesylate kullanmamalısınız.

Astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesinin tedavisi için reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, diyet takviyeleri, bitkisel ilaçlar veya ilaçlar da dahil olmak üzere sizin veya çocuğunuzun almasını veya almayı planladığı tüm ilaçları doktorunuza bildirin. , Ve sinüs problemleri.

Lisdexamfetamine dimesylate bulanık görüleceğinize veya sizi uykulu veya başım dönmesine neden olabilir. Bunlardan herhangi biri meydana gelirse, lisdexamfetamine dimesylate’in sizi nasıl etkilediğini bilene kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın.

Lisdexamfetamine dimesylate, kalp krizi veya felç gibi ciddi kalp veya kan damarı sorunlarına neden olabilir. Bu, ailenin kalp rahatsızlığı öyküsü olan hastalarda daha olası olabilir. Sizin veya çocuğunuzun lisdexamfetamine dimesylate alırken göğüs ağrısı, nefes darlığı veya bayılma olması durumunda derhal doktorunuza danışın.

Önlemler Lisdexamfetamine dimesylate Kullanılırken

Siz veya ailen davranış değişiklikleri, örneğin saldırganlık, düşmanlık, ajitasyon, sinirlilik, intihar düşüncesi ya da davranışlarda artış gibi fark ettiyse hemen doktorunuza bildirin. Ayrıca siz veya çocuğunuza halüsinasyon veya alışılmadık düşünceleriniz varsa, özellikle de yeni olduklarında veya daha da kötüleşirlerse doktorunuza da bildirin.

Lisdexamfetamine dimesylate yavaş büyümeye neden olabilir. Çocuğunuz lisdexamfetamine dimesylate kullanıyorsa, doktor çocuğunuzun düzgün büyümesini sağlamak için çocuğunuzun boy ve kilosunu takip etmeniz gerekecektir.

Lisdexamfetamine dimesylate Raynaud fenomeni olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir. Parmaklarınızdaki parmaklarınızın parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmaklarınızın parmaklarıyla parmak uçlarında parmaklarınızın parmaklarıyla parmak ucunda parmak uçlarında parmaklarınızın parmaklarıyla parmak ucunda parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında parmak uçlarında parmaklarınızın parmak uçlarında

Herhangi bir tıbbi test yaptırmadan önce, sizin veya çocuğunuzun lisdexamfetamine dimesylate kullandığından sorumlu tıp doktoruna söyleyin. Bazı testlerin sonuçları lisdexamfetamine dimesylate’den etkilenebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Lisdexamfetamine dimesylate Yan Etkiler

Lisdexamfetamin

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Takvimi 2 İstismar için yüksek potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Aşırı Yeme Bozukluğu Vyvanse, lisdexamfetamine

ADHD Adderall, Vyvanse, metilfenidat, Ritalin, Strattera, Concerta, Adderall XR, Focalin, amfetamin / dekstroamfetamin, Focalin XR, atomoksetin, Quillivant XR