Liraglutid (subkütan yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Ayrıca Victoza® kullanıyorsanız Saxenda® kullanmayın.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatlice takip etmek çok önemlidir.

Bu ilacı kullanırken şu belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza danışın: boyunda bir kitle, yutma güçlüğü, ses kısıklığı veya rahatsız edici solunum. Bunlar ciddi bir tiroid problemi semptomları olabilir.

Bu ilacı kullanırken pankreatit ortaya çıkabilir. Karın ağrınız ani ve şiddetli, titreme, kabızlık, bulantı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahipseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken döküntü, kaşınma, ses kısıklığı, rahatsız edici solunum, yutma sorunu, ya da kollarınız, elleriniz, bacaklarınız, yüzünüz, ağzınızın ya da boğazınızın şişmesi durumunda hemen doktorunuzu arayın.

Bu ilaç hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olmaz. Bununla birlikte, insülin, metformin veya bir sülfonilüre gibi kan şekerini düşürebilen diğer ilaçlarla liraglutid kullandığınızda düşük kan şekeri oluşabilir. Düşük bir kan şekeri, bir yemeği veya atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, normalden daha fazla egzersiz yaparsanız, alkol içerseniz veya bulantı veya kusma yüzünden yiyemezseniz ortaya çıkabilir.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) yeterince almazsanız veya antidiyabetik tıbbınızı bir dozdan atlar, yemek yemenizi veya yemek planınızı takip etmeyin, ateş veya enfeksiyon geçirmezse veya her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız ortaya çıkabilir.

Saxenda® kullanıyorsanız