Lidokain ve prilokain (diş eti yolu) önlemleri

Diş hekiminizin bu tıbbın neden olabileceği herhangi bir sorun veya istenmeyen etkileri yakından kontrol etmesi çok önemlidir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşınma, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma ile sorun, ya da ilacı aldıktan sonra ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde diş hekiminize derhal haber verin.

Bu ilaç, methemoglobinemi adı verilen nadir, ancak ciddi bir kan sorununa neden olabilir. Dudaklarda, tırnaklarında veya cilde mavi veya mavimsi mor renkler geliştirir veya baş ağrısı, baş dönmesi, baygınlık, uyku hali veya bu ilacı aldıktan sonra solunum sıkıntısı çekiyorsanız diş hekiminizi hemen arayın.

Sakız hissettiklerinde ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Uyuşukluk aşınana kadar ve bölgede normal hisler hissettiğinizde, yaralanmayı önlemeye özen gösterin. Çok sıcak veya çok soğuk olan gıdalardan veya sıvılardan kaçının. Ağzınız hissizleştiğinde sakız veya yiyecek çiğneme. Dilinizi kazayla ısırıp yanağınızın iç kısmını ısırırsınız.