Lidokain topikal

Terapötik Sınıf: Anestetik, Amino Amid Kombinasyonu

Lidokain için kullanır

Kimyasal Sınıf: Amino Amit

Lidokain sadece diş hekiminizin reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Lidokain için aşağıdakiler düşünülmelidir

Eğer lidokain veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın lidokain ve prilokain periodontal jel ile olan ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda lidokain ve prilokain periodontal jelin kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşına bağlı böbrek veya karaciğer problemleri olma ihtimali yüksektir; bu durum, lidokain ve prilokain periodontal jel alan hastalar için dozda bir uyarı ve düzeltme gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Lidokain kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Lidokain aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilinmesi önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle lidokain kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı lidokain kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir diş hekimi veya diğer eğitimli bir sağlık uzmanı size bir ofis veya klinik ortamında lidokain verecektir. İlaç diş etlerine özel bir dağıtıcı kullanılarak uygulanır.

Diş hekiminizin, lidokainin neden olabileceği herhangi bir sorun veya istenmeyen etkileri yakından kontrol etmesi çok önemlidir.

Lidokain anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi tip alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşınma, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma ile sorun, ya da ilacı aldıktan sonra ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde diş hekiminize derhal haber verin.

Lidokain, methemoglobinemi adı verilen nadir, ancak ciddi bir kan sorununa neden olabilir. Dudaklarına, tırnak tırnaklarına veya cilde mavi veya mavimsi mor renkler geliştirir veya baş ağrısı, baş dönmesi, baygınlık, uyku hali veya lidokain aldıktan sonra solunum sıkıntısı çekiyorsanız diş hekiminizi hemen arayın.

Sakız hissettiklerinde ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Uyuşukluk aşınana kadar ve bölgede normal hisler hissettiğinizde, yaralanmayı önlemeye özen gösterin. Çok sıcak veya çok soğuk olan gıdalardan veya sıvılardan kaçının. Ağzınız hissizleştiğinde sakız veya yiyecek çiğneme. Dilinizi kazayla ısırıp yanağınızın iç kısmını ısırırsınız.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Doğruca lidokain kullanımı

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Anestezi fentanil, lidokain, hyoskamin, ketamin, propofol, Levsin, glikopirolat, sukkinilkolin, Robinul, Stadol, butorfanol, Nubain, rokuronyum, Emla, benzokain topikal, Talwin, nalbupin, Diprivan, etomidat, pentozosin, Xylocaine Jelly, halotan, sevofluran, tiyopental

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için lidokain / prilokain destek grubuna katılın.

Lidokain kullanılırken alınması gereken önlemler

Lidokain Yan Etkiler

Lidokain / prilokain topikal