Lidoderm: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Lidoderm nedir?

Lidoderm post-zona ağrısını hafifletmek için kullanılır. Lidoderm’i sadece kabarcıklar olmadan bozulmamış cilde uygulayın.

Diğer formülasyonlarda topikal lidokain, güneş yanığı, böcek sokması, zehirli sarmaşık, zehirli meşe, zehir sumak ve küçük kesikler, çizikler, hemoroitler ve yanıklar gibi cilt tahrişlerinden kaynaklanan ağrı veya rahatsızlığı azaltmak için kullanılır. Lidokain topikal aynı zamanda ağız içindeki yaraları tedavi etmek için, diş eti iğnesiyle dişleri uyuşturmak için diş prosedürleri sırasında ve tıbbi prosedür (deri alma gibi) için cildi uyuşturmak için de kullanılabilir.

Çok fazla lidokain cildinizden ve kanınızdan emilirse, aşırı dozda Lidoderm ölümcül yan etkilere neden olabilir. Bunun bir tıp doktorunun tavsiyesi olmadan uyuşturucu bir ilaç kullanırken (örn. Lazer epilasyon gibi kozmetik işlemler sırasında) ortaya çıkması daha olasıdır. Doz aşımı belirtileri düzensiz kalp atışları, nöbet (konvülsiyonlar), koma, yavaşlayan solunum veya solunum yetmezliği (solunum durur) içerebilir. Vücudunuz çok fazla kullanırsanız, büyük cilt bölgelerine uygularsanız veya tedavi edilen cilt bölgelerine ısı, bandaj veya plastik sargıyı uygularsanız, daha fazla lidokain emer. Kesilmiş veya tahriş olmuş olan cilt, sağlıklı cilde oranla daha fazla topikal ilacı da emebilir.

Önemli bilgi

Cildi uyuşturmak veya ağrıdan kurtulmak için gereken en düşük miktarda Lidoderm kullanın. Büyük miktarda Lidoderm kullanmayın veya tıbbi öneri almadan tedavi edilen cilt bölgelerini bandaj veya plastik sargıyla örtün. Birçok kozmetik işlemin tıp doktoru olmadan yapıldığını unutmayın.

Uyuşturucu ilaçların aşırı dozajı, ilacın çok fazla miktarı cildinizle ve kanınıza emilirse ölümcül yan etkilere neden olabilir.

Doz aşımı, tıp doktorunun önerisi olmaksızın uyuşturucu bir ilaç kullanırken daha olasıdır (örneğin lazer epilasyon gibi kozmetik işlemler sırasında). Belirtileri düzensiz kalp atışları, nöbet (konvülsiyonlar), koma, yavaşlayan solunum veya solunum yetmezliği (solunum durur) olabilir.

Uyuşturucu ilacın herhangi bir çeşidine alerjiniz varsa Lidoderm kullanmayınız.

Lidoderm kullanmadan önce

Lidoderm kullanmadan önce, herhangi bir uyuşturucuya alerjiniz varsa veya karaciğer hastalığınız varsa, veya kırık, şişmiş veya hasar görmüş bir deri varsa doktorunuza bildirin. Lidoderm kullanamazsınız veya tedavi sırasında doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir.

Hükümet gebelik kategorisi B. Lidoderm’in doğmamış bir bebeğe zararı olması beklenmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Lidokain anne sütüne geçebilir ve emzirilen bir bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emzirirseniz doktorunuza haber vermeden bu ilacı kullanmayın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Lidoderm’i tam olarak etikete yöneltildiği gibi kullanın veya doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanın. İlacı daha büyük miktarlarda kullanmayın veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Vücudunuz çok fazla kullanırsanız, büyük cilt bölgelerine uygularsanız veya tedavi edilen cilt bölgelerine ısı, bandaj veya plastik sargıyı uygularsanız, daha fazla lidokain emer. Kesilmiş veya tahriş olmuş olan cilt, sağlıklı cilde oranla daha fazla topikal ilacı da emebilir.

Cildi uyuşturmak veya ağrıyı hafifletmek için bu ilaçtan en az miktarda kullanın. Büyük miktarda Lidoderm kullanmayın veya tıbbi öneri almadan tedavi edilen cilt bölgelerini bandaj veya plastik sargıyla örtün. Birçok kozmetik işlemin tıp doktoru olmadan yapıldığını unutmayın.

Şişmiş cilt bölgelerine veya derin delinme yaralarına Lidoderm uygulamayın. İlacı çiğ veya kabarmış, ciddî bir yanık veya aşınma gibi cilt üzerinde kullanmaktan kaçının.

Lidoderm, parmak uçlarınızla veya pamuk çubuklarıyla uygulanabilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Lidoderm oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzak tutun.

Lidoderm gerektiğinde kullanıldığından doz programında olmayabilirsiniz. İlacı düzenli olarak kullanıyorsanız, kaçırdığınız dozu hatırladığınız anda kullanın. Hemen sonraki dozunuz için zamanı gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın ve ilacı bir sonraki düzenli saatinizde kullanın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Bu ilacı fazla kullandığını düşünüyorsan acil tıbbi yardım isteyin. Önerilen dozdan daha fazla uygulama yapmadığınız sürece, cildinize uygulanan Lidoderm’in aşırı doza neden olması muhtemel değildir. Aşırı doz, tedavi edilen cilt bölgelerine ısı, bandaj veya plastik sargıyı uygularsanız da oluşabilir.

Lidoderm’in yanlış kullanılması ölümle sonuçlanabilir.

Aşırı doz belirtileri, uyuşukluk, karışıklık, sinirlilik, kulaklarınızda çınlama, görme bulanıklığı, sıcak veya soğuk hissi, uyuşma, kas titremesi, düzensiz kalp atışı, nöbet (konvülsiyonlar), yavaşlayan solunum veya solunum yetmezliği (solunum durur) içerebilir.

Lidoderm’in gözlerinizle temas etmesine izin vermeyin. Eğer varsa, su ile durulayın.

Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece, etkilenen bölgedeki diğer topikal ilaçları kullanmaktan kaçının.

Lidoderm’e karşı şu alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme. Lidoderm kullanmayı bırakın ve ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın

Düzensiz kalp atışları

Uyuşukluk, karışıklık

Lidoderm’i nasıl kullanmalıyım?

Titreme, nöbet (konvülsiyonlar); veya

Bulanık görüş.

Daha az ciddi Lidoderm yan etkileri şunlardır:

Hafif tahriş, kızarıklık veya ilacın uygulandığında şişme

Ilacın yanlışlıkla uygulandığı yerlerde uyuşukluk.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Lidoderm kullanmadan önce, kalp ritim bozukluğunu tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza bildirin;

Kinidin (Quinidex, Quinaglute)

Disopiramid (Norpace)

Flekainid (Tambocor)

Mexiletin (Mexitil)

Prokainamid (Procan, Pronestil)

Bir doz özledimse ne olacak?

Tokainid (Tonocard); veya

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Propafenon (Rythmol).

Bu liste tam değildir ve Lidoderm ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar da olabilir. Kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçları doktorunuza bildirin. Buna, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ve diğer doktorlar tarafından verilen ilaçlar dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç kullanmaya başlamayın.

Ne kaçmalıyım?

3.02.4 / 12/2009 4:37:53

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Lidoderm yan etkileri

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin

Postherpetik Nöralji gabapentin, Lyrica, Neurontin, lidokain topikal, pregabalin, Graliz

Lokal Anestezi lidokain oftalmik, kokain topikal, bupivakain, Marcaine

Gastrointestinal Cerrahi lidokain topikal, Xylocaine Jelly, Xylocaine Viskoz, Entereg, Xylocaine Topikal

Hangi diğer ilaçlar Lidoderm’i etkiler?

Lidoderm (lidokain topikal)