Levetiracetam (oral yol) tanım ve marka isimleri

Levetirasetam, epilepsi tedavisinde belli nöbet tiplerini kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu ilaç epilepsiyi tedavi edemez ve yalnızca nöbetleri, kullanmaya devam ettiğiniz sürece kontrol altında tutmaya çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

1 aydan küçük çocuklarda (Keppra®) levetiracetam oral solüsyon veya tabletlerin etkileri ile veya 4 yaşından küçük ve 20 kilogramdan daha hafif ağırlığında olan çocuklarda (Spritam®) yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır ) Ve 16 yaşından küçük çocuklarda levetirasetam serbest bırakılmış tabletler (Keppra XR®). Bu yaş gruplarında güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Tablet, Genişletilmiş Sürüm, Tablet; Çözüm

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda levetirasetamın kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda, levetirasetam alan hastalarda doz ayarlaması yapılmasını gerektirecek yaşa bağlı böbrek problemleri daha olasıdır.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Etkileşimler

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Dozlama

Bu ilacı mümkün olduğunca durumunuza yardımcı olmak için yalnızca doktorunuzun talimatlarına uygun olarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, önce doktorunuza danışmadan dozunuzu değiştirmeyin.

Bu ilaç ilâç rehberi ile birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Levetirasetam gıdalarla veya gıdalarla birlikte veya tam veya boş karnıyla alınabilir. Bununla birlikte, doktorunuz ilacı belirli bir şekilde almanız gerektiğini söylüyorsa, tam olarak yönlendirildiği gibi yapın. Bu ilacı her gün aynı saatte almaya çalışmalısınız.

Tableti veya uzun süre salınan tableti tamamen yutun. Kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin. Siz veya çocuğunuz tabletleri yutamıyorsa, bu ilacın oral sıvı formu bulunur.

Spritam® tabletlerini kullanıyorsanız, tableti almadan önce ellerinizin kuru olduğundan emin olun. Almaya hazır olana kadar tablet içeren blister ambalajını açmayın. Tableti kabarcık paketinden çıkararak folyoyu soyarak tabletin çıkarılmasını sağlayın. Tableti folyoyla itmeyin. Tableti dile yerleştirin ve bir yudum su alın. Ergitildikten sonra, tableti yutunuz.

Sözlü sıvıyı işaretli bir kaşık, damlalık, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilaç, diğer nöbet ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Doktorunuz size durmasını söylemediği sürece nöbet ilaçlarınızı kullanmaya devam edin.

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bu ilacın şeklini alınız. Reçetenizi yeniden doldurursanız ve haplarınız farklı görünüyorsa, ilacı almayın ve hemen doktorunuza veya eczacınıza söylemeyin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Kayıp doz

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Depolama

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, özellikle de siz veya çocuğunuzun bu ilacı aldığı ilk birkaç ay boyunca, düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu doz ayarlamalarını yapmak ve istenmeyen etkileri azaltmak için gereklidir.

Levetirasetam ruh hali ve davranış değişiklikleri, koordinasyon sorunları veya olağandışı yorgunluk veya güçsüzlük yaratabilir. Eğer siz veya çocuğunuz depresyondaki, endişeli, kızgın, kolayca rahatsız hissetmeye, huzursuz hissetmeye veya kendinize zarar verme düşüncelerine başlarsa doktorunuza hemen söyleyin. Özellikle yeni oldukları veya daha da kötüye gittiklerinde, sizi rahatsız eden alışılmadık düşünceleri veya davranışları rapor edin.

Bu ilaç, bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma, yorgun olma veya normalde olduğundan daha az uyarı hallerine dönüşmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Eğer siz veya çocuğunuz cildin kabarcığı, soyulması veya gevşetilmesi, kırmızı ten lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride yaralar veya ülserler veya bu ilacı kullanırken ateş veya titreme varsa derhal doktorunuza danışın.

Önce doktorunuza danışmadan levetirasetam almayı kesmeyin. İlacın bir anda durdurulması, nöbetlerin dönmesine veya daha sık ortaya çıkmasına neden olabilir. Doktorunuz, tamamen bırakmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Spritam® kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Yapabiliyorsanız, enfeksiyonu olan insanlardan kaçının. Bir enfeksiyon aldığınızı veya ateşiniz veya titreme, öksürük veya ses kısıklığı, bel ağrısı ya da yan ağrısı ya da ağrılı ya da zor idrara çıkmanız durumunda derhal doktorunuza danışın.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.