Leustatin

Genellikle geri dönüşümlü olan ve doza bağımlı görünen kemik iliği fonksiyonunun baskılanması, kladrıbin ile öngörülmelidir. Ciddi nörolojik toksisite (geri döndürülemez paraparezi ve kuadripareis de dahil olmak üzere), yüksek dozda (kıllı hücre lösemi için önerilen dozun 4-9 katı) sürekli infüzyon ile kladribin enjeksiyonu yapılan hastalarda bildirilmiştir. Nörolojik toksisite bir doz ilişkisi gösteriyor gibi görünse de, standart kladribin doz rejimleri ile tedavinin ardından nadiren ağır nörolojik toksisite bildirilmiştir. Akut nefrotoksisite, özellikle diğer nefrotoksik ajanlar / terapilerle birlikte verildiğinde, yüksek dozda kladrıbinin (kıllı hücre lösemi için önerilen dozun 4-9 katı) gözlenmiştir.

Leustatin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Antimetabolit

Kimyasal Sınıf: Pürin Nükleosid Analog

Kladrıbın, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi de kladrıbinden etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişe yaratabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Kladrıbin ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz ve tıbbınız bu ilacın yapacağı iyilik ve bunun kullanımının riskleri hakkında konuşmalıdır.

Kladrıbın, yalnızca doktorunuzun doğrudan gözetimi altında veya altında denetlenmelidir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, aşağıdaki koşullara sahip belirli hastalarda kladrıbin kullanılır

Leustatin’i Kullanmadan Önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda kladrıbinin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur. Bununla birlikte, kladrıbın’ın belirli kanser tipleri olan çocuklarda test edildiği rapor edilmiştir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda cladribine’in diğer yaş gruplarında kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaşlı insanlarda, genç erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilaç hafif bulantıya neden olabilir ve aynı zamanda kusmaya da neden olabilir. Ancak, hasta hissetmeye başlarsanız bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yolları için sağlık uzmanınıza danışın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Kladrıbinler ile tedavi edilirken ve onlarla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) bulunmaz. Kladrıbın vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz var demektir. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, son birkaç ay içinde ağız fısıtı aşısı yaptırmış kişileri kullanmaktan kaçının. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Kladrıbın kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Bazı yan etkilerde gördüğünüz veya hissettiğiniz belirtiler veya belirtiler olacaktır. Doktorunuz bazı testler yaparak diğerlerini izleyebilir.

Ayrıca, kanser ilaçlarının vücuda etki etme biçimi nedeniyle, ilaç kullanıldıktan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkmayacak diğer istenmeyen etkilere neden olabilecek bir şans bulunmaktadır. Bu gecikmiş etkiler bazı kanser türlerini içerebilir. Bu olası etkileri doktorunuzla tartışın.

Leustatin’in Doğru Kullanımı

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Bu ilaç ayrıca doktorunuzun dikkat etmesi gereken aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Leustatin Kullanılırken Önlemler

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Tüylü Hücre Lösemi interferon alfa-2b, Intron A, kladribin, Roferon-A, pentostatin, Nipent

Leustatin Yan Etkileri

Leustatin (kladrıbın)