Lasix: kullanımlar, dozaj ve yan etkiler

Lasix nedir?

Lasix, konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı veya nefrotik sendrom gibi böbrek rahatsızlığı olan kişilerde sıvı retansiyonunu (ödem) tedavi etmek için kullanılır.

Lasix ayrıca yüksek kan basıncını (hipertansiyon) tedavi etmek için kullanılır.

İdrar yapamıyorsanız Lasix’i kullanmamalısınız.

Önemli bilgi

Önerilen dozunuzdan daha fazla Lasix kullanmayınız. Yüksek doz furosemid, geri döndürülemez işitme kaybına neden olabilir.

Lasix kullanmadan önce, böbrek hastalığı, büyümüş prostat, idrara çıkma sorunları, siroz veya diğer karaciğer hastalığı, elektrolit dengesizliği, yüksek kolesterol, gut, lupus, diyabet veya sulfa ilaçlarına karşı alerji varsa doktorunuza bildirin.

Damarlarınıza enjekte edilen bir radyoaktif boya kullanarak bir MR taramasına (manyetik rezonans görüntüleme) ya da herhangi bir taramaya sahipseniz doktorunuza bildirin. Önerilenlerden daha fazla ilaç almayın. Yüksek doz furosemid, geri döndürülemez işitme kaybına neden olabilir. Yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız, iyi hissettiğinizde bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyon genellikle semptomlara sahip değildir.

Eğer furosemide alerjiniz varsa Lasix’i kullanmamalısınız ya da

Bu ilacı almadan önce

Eğer idrar yapamıyorsanız.

Lasix’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için elinizdeyken doktorunuza bildirin.

böbrek hastalığı

Prostat büyümesi, mesane tıkanıklığı veya diğer idrar yapma problemleri

Sirozis veya diğer karaciğer hastalığı

Bir elektrolit dengesizliği (kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri gibi)

Yüksek kolesterol veya trigliseritler (kandaki yağ türü)

gut

lupus

diyabet; veya

Sülfa ilaç alerjisi.

Damarlarınıza enjekte edilen bir radyoaktif boya kullanan bir MR (manyetik rezonans görüntüleme) ya da tarama varsa, doktorunuza bildirin. Hem kontrast boyalar hem de furosemid böbreklerinize zarar verebilir.

Lasix’in doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz veya bu ilacı kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Furosemide anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilaç anne süt üretimini yavaşlatabilir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Lasix’i doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Önerilen dozdan fazlasını almayın. Yüksek doz furosemid, geri döndürülemez işitme kaybına neden olabilir.

Sıvı ilacın dozaj şırınga yardımıyla veya özel doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa, eczacınıza danışın.

Lasix daha sık idrara çıkma yapacak ve kolayca kurutulabilecek. Potasyum takviyeleri kullanma veya diyetinize yeterli miktarda tuz ve potasyum alma hakkında doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Lasix’i kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Lasix’i nasıl alayım?

Kendinizi iyi hissetseniz bile, bu ilacı yönettiği gibi kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyon genellikle semptomlara sahip değildir. Hayatınızın geri kalanında kan basıncı ilacı kullanmanız gerekebilir.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza önceden Lasix kullandığınızdan emin olunuz.

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Kullanılmayan ilaçlar içermesine rağmen, şişeyi açtıktan 90 gün sonra herhangi bir Lasix oral solüsyonunu (sıvı) atın.

Lasix bazen yalnızca bir kez kullanılır, bu nedenle doz programında olmayabilirsiniz. İlacı düzenli olarak kullanıyorsanız, unuttuğunuz dozun hatırladığı anda alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Aşırı doz belirtileri, çok susamış veya sıcak hissi, aşırı terleme, sıcak ve kuru cilt, aşırı zayıflık veya bayılma içerebilir.

Süksuralfat da kullanırsanız, furosemid kullanmadan önce veya sonrasındaki en az 2 saat süreyle sükralfat alırsınız.

Bir oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı kalkmaktan kaçının, aksi halde başım döngüsü hissedebilirsiniz. Yavaşça kalkın ve düşüşü önlemek için kendinizi sabitleyin.

Kurutulmaktan kaçının. Lasix’i alırken içmeniz gereken sıvıların türü ve miktarı hakkında doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Bu ilacı alkol içmek yan etkilere neden olabilir.

Lasix’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Bir doz özledimse ne olacak?

Kulaklarınızda çınlama, işitme kaybı

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Karışıklık, uyuşukluk, hafıza veya konuşmayla ilgili sorunlar

Sarılık (koyu renkli idrar, cildin veya gözlerin sararması)

Lasix’i alırken nelere dikkat etmeliyim?

Üst midesinde sırtına yayılan şiddetli ağrı

Bulantı, kusma, iştah kaybı, tatlı veya küf nefes kokusu

Soluk cilt, kolay morarma veya kanama

Lasix’in olası yan etkileri nelerdir?

Ani güçsüzlük veya hasta hissi, ateş, titreme, boğaz ağrısı

Bir elektrolit dengesizliği belirtileri – kuru ağız, artan susuzluk, ruh hali değişiklikleri, kas ağrısı ya da güçsüzlük, enerji eksikliği, hızlı kalp atışı, az ya da çok idrara çıkma

Böbrek problemleri – idrara çıkma az veya hiç olmaz, ağrılı veya zor idrara çıkma, ayak veya ayak bileklerinde şişme, yorgun veya nefes darlığı hissedilmesi; veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilde şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı ve ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Genel Lasix yan etkileri şunları içerebilir:

uyuşma veya karıncalanma

Baş ağrısı, baş dönmesi; veya

Bulanık görüş.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Bu ilacın alkolle veya sizi uykulu hale getiren diğer ilaçlarla alması, bu etkiyi kötüleştirebilir. Lasix’i uyku ilacı, narkotik ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbetler için kullanmadan önce doktorunuza sorun.

Furosemide böbreklerinize zarar verebilir. Antiviral ilaçlar, kemoterapi, enjekte edilen antibiyotikler, bağırsak hastalıkları için ilaçlar, organ nakil reddi önleyici ilaçlar, enjekte edilebilir osteoporoz ilaçları ve bazı ağrı veya artrit ilaçları (aspirin, Tylenol, Advil dahil olmak üzere) de dahil olmak üzere diğer bazı ilaçları kullandığınızda bu etki artar. Ve Aleve).

Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

kloral hidratı

Digoksin, dijital

lityum

Fenitoin; veya

Kalp ya da kan basıncı tıbbı.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve tezgah üstü ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere furosemid ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

14.01.2016-05-12, 08:54:39 ​​AM.

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Lasix’i etkileyen başka ilaçlar hangileridir?

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Lasix (furosemid)

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Ödem hidroklorotiazid, furosemid, spironolakton, triamteren, klortalidon, Aldakton

Kalp Yetmezliği lisinopril, amlodipin, metoprolol, furosemid, karvedilol, varfarin

Yüksek Kan Basıncı lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, furosemid

Asit furosemid, triamteren, bümetanid, torsemid, Bumeks, amilorid