Klinefelter sendromu tedavileri ve ilaçlar

Siz veya oğlunuza Klinefelter sendromu tanısı konursa, erken tedavi, sorunları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Vücut bezleri ve hormonları (endokrinolog), konuşma terapisti, çocuk doktoru, fizik tedavi uzmanı, genetik danışman, üreme tıbbı ya da üreme tıbbı ile ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor da dahil olmak üzere sağlık hizmeti sunucularının bir ekibiyle çalışabilirsiniz. Infertilite uzmanı ve danışman ya da psikolog.

Klinefelter sendromuna bağlı cinsiyet kromozom değişikliklerini gidermenin bir yolu yok olsa da, tedaviler etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Daha önce teşhis yapıldıysa ve tedaviye başlanılınca faydalar artar. Ancak yardım almak için asla geç değildir.

Klinefelter sendromu tedavisi aşağıdakileri içerebilir:

Testosteron replasman tedavisi. Klinefelter sendromlu erkekler erkek hormon testosteronundan yeterince miktarda üretmiyorlar ve bu durum hayat boyu etkili etkilere neden olabilir. Ergenlik döneminin başlangıcından itibaren, testosteron replasmanı, bir takım sorunları tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olabilir.

Testosteron bir enjeksiyon olarak veya cilde bir jel veya yama ile verilebilir.

Testosteron replasman tedavisi, bir oğlanın normalde ergenlikte ortaya çıkan, daha derin bir ses geliştirmesi, yüz ve vücut tüylerinin büyümesi ve kas kütlesi ve penis boyutunun artması gibi vücut değişikliklerine uğramasına izin verir.

Testosteron tedavisi aynı zamanda kemik yoğunluğunu da artırabilir ve kırık riskini azaltabilir. Testis büyümesine ya da infertiliteyi arttırmaz.

Kısırlık tedavisi. Klinefelter sendromlu erkeklerin çoğu baba olamaz çünkü testiste hiçbir sperm üretilmez. Klinefelter sendromlu bazı erkeklerin sperm üretimi biraz daha az olabilir.

Minimal sperm üretimi olan erkeklere fayda sağlayabilecek bir seçenek, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak adlandırılan bir prosedürdür. ICSI sırasında, sperm, bir biyopsi iğnesi ile testisden çıkarılır ve doğrudan yumurta içine enjekte edilir.

Çocuk sahibi olmak için diğer alternatifler arasında bağışçı sperm ile evlat edinme ve suni dölleme sayılabilir.