Kinrix

Terapötik Sınıf: Aşı

Kinrix için kullanır

Difteri, nefes darlığı, kalp rahatsızlığı, sinir hasarı, zatürre ve muhtemelen ölüme neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Ciddi komplikasyonlar riski çok küçük yaştaki çocuklar ve yaşlılarda daha fazladır.

Tetanoz (ayrıca kilitli jaw olarak da bilinir) omurganın kemik kırıklarına neden olacak kadar güçlü olabilen nöbetlere ve şiddetli kas spazmlarına neden olan çok ciddi bir hastalıktır. Hastalık, hemen hemen sadece aşı olmamış ya da önceki aşılardan yeterince korunmaya sahip olmayan insanlar arasında görülmeye devam ediyor.

Boğmaca (boğmaca olarak da bilinir) ciddi nefes darlığına ve nefes almaya müdahale eden ciddi bir hastalıktır. Boğmaca da pnömoniye, uzun süreli bronşit, nöbetlere, beyin hasarına ve ölüme neden olabilir.

Çocuk felci kasları felç eden, yürümeyi ve nefes almanızı sağlayan kaslar da dahil olmak üzere çok ciddi bir enfeksiyondur. Bir çocuk felci enfeksiyonu nefes alamayan bir kişinin nefes alan bir makinenin yardımı olmadan bırakılmasına neden olabilir. Ayak parantezi olmadan yürüyemeyen veya bir tekerlekli sandalyeyle sınırlı olmayan bir insanı da bırakabilir. Çocuk felcine karşı bir tedavi yoktur.

Bu aşının yalnızca çocuğunuzun doktorunun gözetiminde veya onayı altında verilir.

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Kinrix’i Kullanmadan Önce

Yaşın 4 yaşın altındaki çocuklarda ve 7 yaş ve üzerindeki çocuklarda bu aşı ile yaş arasındaki ilişkiye ilişkin uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bu aşının yetişkin hastalarda kullanılması tavsiye edilmez.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu aşı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınması bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, difteri, tetanoz, aselüler boğmaca, çocuk felci aşısı içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Kinrix’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı çocuğunuza bu aşıyı verecektir. Bu aşı çocuğunuzun kaslarından birine, genelde omuz kasında atış olarak verilir.

Çocuğunuz bu aşı ile aynı anda ancak başka bir vücut alanında başka aşılar alabilir. Çocuğunuzun aldığı tüm aşılarla ilgili bilgi formlarını almalısınız. Size verilen tüm bilgilerin anlaşıldığından emin olun.

Çocuğunuz ayrıca, ateşin ve ağrının olduğu gibi, aşıdaki bazı yan etkilerin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olacak bir ilaç alabilir.

Doktorun, bu aşıların düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerde çocuğunuzu kontrol etmesi çok önemlidir.

Çocuğunuzun doktoruna çocuğunuzun sahip olduğu diğer tüm aşıları anlatınız, özellikle de bu aşılar bir serinin bir parçasıysa. Bu aşı, bir dizi aşı tamamlamak için kullanılabilir.

Çocuğunuzun kollarında ve bacaklarında ani bir zayıflık varsa derhal doktorunuzla iletişim kurun. Bu, Guillain-Barré sendromu adı verilen ciddi bir durumun işareti olabilir.

Çocuğunuzun lateks kauçuğuna alerjisi olup olmadığını doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir. Önceden doldurulmuş şırıngaların uç kapakları çocuğunuzun lateks alerjisi varsa alerjik reaksiyona neden olabilecek kuru doğal lateks kauçuk içerebilir ..

Bu aşı, aktif bir enfeksiyonu tedavi etmeyecektir. Çocuğunuzun difteri, tetanoz, boğmaca veya çocuk felci nedeniyle bir enfeksiyon varsa çocuğunuzun bu enfeksiyonları tedavi etmek için ilaç alması gerekir.

Bu aşıyı aldıktan sonra sinskop (bayılma) meydana gelebilir. Doktorunuz bayılmayı önlemek ve yönetmek için enjeksiyonu aldıktan sonra çocuğunuzun gözlemlenmesini isteyebilir.

Çocuğunuzun aşı almasından sonra ortaya çıkan ciddi yan etkileri çocuğunuzun doktoruna bildirdiğinizden emin olun. Buna nöbetler, yüksek ateş, durmayacak ağlama veya ateşin şiddetli kızarıklığı veya şişmesi sayılabilir.

Difteri, tetanoz, aselüler boğmaca, çocuk felci aşısı

Bağışıklık sisteminizi zayıflatan, kanser ilaçları, radyasyon tedavisi veya steroid gibi ilaçları kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Kinrix Kullanırken Önlemler

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Poliomyelit profilaksisi Pentacel, Pediarix, poliovirüs aşısı, etkisizleştirilmiş, Quadracel, Ipol, difteri toksoid / hemophilus b eşlenik (prp-t) aşısı / boğmaca, asellüler / poliovirus aşısı, inaktive / tetanoz toksoid

Difteri profilaksisi Adacel (Tdap), Boostrix (Tdap), Pentacel, Tenivac (Td), Pediarix

Boğmaca profilaksisi azitromisin, Zithromax, klaritromisin, Biaxin, Biaxin XL

Tetanoz Profilaksisi tetanoz toksoidi, Adacel (Tdap), Boostrix (Tdap), Pentacel, Tenivac (Td)

Kinrix Yan Etkileri

Kinrix (difteri toksoidi / boğmaca, asellüler / poliovirüs aşısı, inaktive / tetanoz toksoidi)