Kineret

Terapötik Sınıf: İmmunolojik Ajan

Kineret için kullanır

Farmakolojik Sınıf: İnterlökin-1 İnhibitörü

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuk romatoid artritli çocuklarda anakinra enjeksiyonu kullanılması önerilmez.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda anakinra enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, bu ilaç, yaşlılarda ciddi enfeksiyonlara ve böbrek sorunlarına daha sık neden olabilir ve bu da anakinra enjeksiyonu alan hastalar için dikkatli olunması ve doz ayarlaması gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Kineret’i Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilaç cildinizin altında atış olarak verilir. Anakinra bazen evde hastaneye veya klinikte bulunmaya ihtiyaç duymayan hastalara verilebilir. Bu ilaçları evde kullanıyorsanız, doktorunuz ya da hemşiresiniz size ilacın nasıl hazırlanacağını ve enjekte edileceğini öğretecektir. İlacın nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun.

Bu ilaç, Hasta Bilgileri ve Kullanım Talimatnamesi broşürüyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilacı evde kullanırsanız, bu atışın verilebileceği vücut bölgeleri gösterilir. Kendinize veya çocuğunuza bir şans verinceye kadar farklı bir vücut alanı kullanın. Vücut bölgelerini döndürdüğünüzden emin olmak için her atışa nereden gittiğinizi takip edin. Bu cilt problemlerini önlemeye yardımcı olacaktır.

İlacınızı her taktığınızda yeni bir iğne, açılmamış önceden doldurulmuş şırınga veya şırınga kullanın.

Önceden doldurulmuş her bir şırıngada ilacın tümünü kullanamazsınız. Her şırıngayı yalnızca bir kez kullanın. Açık bir şırıngayı kurtarmayın. Şırınga içindeki ilaç renk değiştirdiğinde veya içindeki parçacıkları görürseniz kullanmayın.

İlaçları her gün aynı saatte kullanın.

Kullanılmış iğneleri, iğnelerin içinden geçemeyecekleri sert, kapalı bir kapta atın. Bu kabı çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Buzdolabında saklayın. Donma.

Kineret’in Doğru Kullanımı

İlacı sallamayın. Işıktan koruyun.

Bu ilacı uzun süre kullanacaksanız, düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve kullanmaya devam etmeye karar vermesine izin verecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Siz ya da evinizdeki herhangi bir kişi bir tüberküloz cilt testi için olumlu bir tepki yaşarsa doktorunuza bildirin.

Anakinra ile tedavi edilirken vücudunuzun enfeksiyonla mücadele kabiliyeti azalabilir, enfeksiyonun ilk belirtilerinde doktorunuzu aramanız çok önemlidir (örneğin, ateş veya titreme alırsanız).

Bu ilacın adalimumab (Humira®), certolizumab pegol (Cimzia®), etanercept (Enbrel®), golimumab (Simponi®) veya infliximab (Remicade®) ile birlikte kullanılmamalıdır.

Anakinra, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. İlaç aldıktan sonra sizde veya çocuğunuzda döküntü, kaşınma, yüz, boğaz, bacaklar veya ayaklarda şişme, solunum rahatsızlığı veya göğüs ağrısı varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç, enfeksiyon gelişme riskinizi artırabilir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce herhangi bir enfeksiyona yakalanırsanız doktorunuza bildirin. Ayrıca hiç gitmeyeceğiniz bir enfeksiyondan ya da geri gelen bir enfeksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin.

Önceden doldurulmuş şırınganın iğne kapağı kuru doğal kauçuk (lateksin bir türevi) içerir; bu lateks duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce siz veya çocuğunuza bir lateks allerjisi varsa doktorunuza bildirin.

Kineret Kullanılırken Önlemler

Siz veya çocuğunuza anakinra ile tedavi edilirken canlı aşılar (aşılar) bulundurmayın. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa çocuğunuzun doktoruna sormaya özen gösterin.

Bu ilaç enjeksiyon yerinde şiddetli hassasiyet ve ağrıya neden olabilir. Kanama, kabarma, yanma, soğukluk, deride renk değişimi, basınç hissi, kovanlar, enfeksiyon, iltihaplanma, kaşıntı, topaklar, uyuşukluk, ağrı, döküntü gibi bu yan etkilerin fark edilmesi halinde hemen doktorunuzla iletişime geçin. Kızarıklık, yara izi, acı, batma, şişme, hassasiyet, karıncalanma, ülserasyon veya sıcaklık.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kineret Yan Etkileri

Kineret (anakinra)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Romatoid Artrit Humira, Plaquenil, hidroksiklorokin, sülfasalazin, Enbrel, Remikat, Rituxan, leflunomid, rituksimab, Vimovo, Duexis, Cimzia

Kriyopirinle İlişkili Periyodik Sendromlar anakinra, Ilaris, Arcalyst, canakinumab, rilonacept