Kazano: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Kazano nedir

Metformin, karaciğerdeki glikoz (şeker) üretimini azaltarak ve bağırsak tarafından glikoz emilimini azaltarak çalışır. Alogliptin vücudunuzun yedikten sonra ürettiği insülin seviyelerini düzenleyerek çalışır.

Kazano, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır.

Kazano, tip 1 diyabet tedavisi için değil.

Önemli bilgi

Ağır böbrek hastalığınız varsa ya da diyabetik ketoasidoz durumunda (isülan tedavisi için doktorunuzu arayın) Kazano kullanmamalısınız.

Bazı insanlar metformini kullanırken laktik asidoz gelişir. Erken belirtiler zamanla daha da kötüleşebilir ve bu durum ölümcül olabilir. Kazano’yu kullanmayı bırakın ve kas ağrısı veya halsizlik, nefes darlığı, mide ağrısı, mide bulantısı ve çok zayıf ya da yorgun hissi gibi hafif semptomlar bile acil tıbbi yardım alın.

Alogliptin pankreatit oluşturabilir. Kazano’yu kullanmayı bırakın ve üst karnınızda sırt, mide bulantısı ve kusma ve iştah kaybına neden olan şiddetli ağrılarınız varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Alogliptin veya metformine alerjiniz varsa ya da eğer varsa, Kazano’yu kullanmamalısınız.

Bu ilacı almadan önce

Ağır böbrek hastalığı; veya

Diyabetik ketoasidoz durumundaysanız (insülin tedavisi için doktorunuzu arayın).

Kazano’yu alan bazı insanlar laktik asidoz gibi ciddi bir durum geliştirir. Karaciğer veya böbrek hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz, ciddi bir enfeksiyon, eğer kurutulmuş iseniz veya büyük miktarlarda alkol içiyorsanız, bu daha muhtemel olabilir. Riskiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Kazano’nun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

kalp hastalığı

böbrek hastalığı

karaciğer hastalığı

Pankreatit öyküsü

Safra taşları

Alkolizm öyküsü; veya

80 yaşın üzerindeyseniz ve böbrek fonksiyonunuzu kontrol ettirmediyseniz.

Damarlarınıza enjekte edilen bir boya kullanarak herhangi bir röntgen veya CT taraması yaptırmanız gerekiyorsa, geçici olarak Kazano almayı bırakmanız gerekecektir. Bakıcılarınızın bu ilacı önceden kullandığınızdan emin olun.

Bazı oral diyabet ilaçları ciddi kalp problemleri riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, şeker hastalığınızı tedavi etmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar verebilir.

Kazano’nun doğmamış bir bebeğe zarar vermesi beklenmiyor. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Alogliptin ve metforminin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Kazano, 18 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Kazano’yu doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Kazano’yu yemekle birlikte al.

Kan şekerinizin sıklıkla kontrol edilmesi gerekecek ve doktorunuzun ofisinde diğer kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Kazano’ya nasıl çıkalım?

Düşük kan şekeri (hipoglisemi) şeker hastalığı olan herkese olabilir. Belirtiler baş ağrısı, açlık, terleme, soluk cilt, sinirlilik, baş dönmesi, titreklik hissi veya konsantrasyon sorunudur.

Düşük kan şekeri ihtimaline karşı sizinle şeker kaynağı tutun. Şeker kaynakları arasında meyve suyu, sert şekerleme, krakerler, kuru üzüm ve diyet içermeyen gazlı içecek bulunur. Acil durumda ailenizin ve yakın arkadaşlarınızın size nasıl yardım edeceğini bildiğinden emin olun. Şiddetli hipoglisemi varsa ve yiyemez veya içemezseniz, bir glukagon enjeksiyonu kullanın. Doktorunuz bir glukagon acil enjeksiyon kitini reçete edebilir ve size nasıl kullanacağınızı söyleyebilir.

Ayrıca susuzluk artışı, idrara çıkma, açlık, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu, uyuşukluk, kuru cilt, bulanık görme ve kilo kaybı gibi yüksek kan şekeri belirtileri için de izleyin.

Stres, seyahat, hastalık, ameliyat veya tıbbi acil durumlar, yoğun egzersiz veya alkol içtiğiniz veya yemek yemeniz durumunda kan şekerinizi dikkatle kontrol edin. Bunlar glikoz seviyenizi etkileyebilir ve doz ihtiyaçlarınız da değişebilir. Kazano dozunuzu veya doz programınızı doktorunuzun önerisi olmadan değiştirmeyin.

Kazano, diyet, egzersiz, kilo kontrolü, kan şekeri testi ve özel tıbbi bakım da içerebilen bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarını çok yakından izleyin.

Kazano’yu alırken doktorunuz ekstra B12 vitamini yemenizi isteyebilir. Sadece doktorunuzun verdiği B12 vitamini miktarını kullanın.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Diyabet Tip 2 için Kazano’nun Normal Erişkin Dozu

Başlangıçtaki dozu hastaların mevcut rejimine göre bireyselleştirin; Başlangıç ​​dozu: alogliptin 12.5 mg-metformin 500 mg VEYA alogliptin 12.5 mg-metformin 1000 mg oral olarak günde iki kez; Bakım dozu: Doza etkinlik ve tolere edilebilirlik temelinde ayarlayın; Maksimum doz: alogliptin 25 mg-metformin 2000 mg / gün; Yorumlar; -Sülfonilüreler gibi insülin veya insülin sekretagoglarıyla birlikte kullanıldığında, hipoglisemi riskini en aza indirmek için daha düşük bir insülin veya insülin sekresagogu gerekebilir. -Metformin dozu kademeli olarak titre edilmeli ve gastrointestinal yan etkileri azaltmak için yiyeceklerle birlikte alınmalıdır .; Kullanım: Diyet ve egzersize ek olarak, hem Kazano tedavisi uygun olduğunda, tip 2 diabetes mellituslu erişkinlerde glisemik kontrolü artırmak.

Hatırladığınız sürece özledilen dozu alın (ilacı yiyecekle birlikte almaya dikkat edin). Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

 Aşırı güçsüzlük, bulanık görme, terleme, konuşmada zorluk, titreme, karın ağrısı, konfüzyon ve nöbet (konvulsiyonlar) gibi düşük kan şekeri belirtileri yaşayabilirsiniz.

Alkol kullanmaktan kaçının. Kan şekerini düşürür ve laktik asidoz riskinizi artırabilir.

Kazano doz bilgileri

Kazano’ya karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Bir doz özledimse ne olacak?

Pankreatit belirtileri varsa bu ilacı almayı bırakın ve derhal doktorunuzu arayın: üst midesinde sırt ağrısı, mide bulantısı ve kusma, iştah kaybı veya hızlı kalp atışları.

Bazı insanlar metformini kullanırken laktik asidoz gelişir. Erken belirtiler zamanla daha da kötüleşebilir ve bu durum ölümcül olabilir. Kazano’yu kullanmayı bırakın ve hafif semptomlarınız varsa acil tıbbi yardım alın

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Kas ağrısı ya da güçsüzlük

Kollarında ve bacaklarında uyuşukluk veya soğuk his

Nefes darlığı

Kazano’yu alırken nelere dikkat etmeliyim?

Baş dönmesi, baş dönmesi, yorgun veya çok zayıf hissetmek

Karın ağrısı, kusma ile bulantı; veya

Yavaş veya düzensiz kalp hızı.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Eklemlerinizde şiddetli veya devam eden ağrı

İdrar yaparken ağrı veya yanma

Kalp problemleri – nefes darlığı (yatarken bile), hızlı kilo artışı, şişme (özellikle ayaklarınızın, bacaklarınızın veya orta bölümünüzdeki)

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilde şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı ve ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Genel Kazano yan etkileri şunları içerebilir:

Ishal, mide bulantısı

Artmış kan basıncı (şiddetli baş ağrısı, görme bulanıklığı, boynunuza veya kulaklarınıza vurma)

Bel ağrısı, baş ağrısı; veya

Tıkanmış burun, sinüs ağrısı, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtileri.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Diğer ilaçlar Kazano’nun kan şekerinizi düşürme üzerindeki etkilerini artırabilir veya azaltabilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

2.02.2016-04-19, 10:17:46 AM.

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Kazano yan etkileri

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza, globürit, pioglitazon, Invokana, Tradjenta, Glükofaj, Janumet, Actos, Levemir, Novolog, Humalog, Amaryl, Farxiga, Onglyza, Welchol, Glikotrol, Trulicity , Sitagliptin, Bydureon

Kazano’yu etkileyebilecek başka uyuşturucu sayısı nedir?

Kazano (alogliptin / metformin)