Kaşıntılı cilt belirtileri

Kaşıntılı cilt, rahatsız edici, tahriş edici bir sansasyon olup, çizilmeye başlamanızı sağlar. Kaşıntı (proo-RIE-tus) olarak da bilinir, kaşıntılı deri döküntü veya sedef hastalığı veya dermatit gibi bir başka durumun sonucu olabilir. Ya da kaşıntılı cilt, karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalığın semptomu olabilir.

Kaşınan cildinizin nedenine bağlı olarak, normal görünebilir. Veya kırmızı veya kaba olabilir veya darbe veya kabarcık olabilir.

Kızarıklık, yumrular, lekeler veya kabarcıklar, kuru, çatlamış ciltler, ciltteki lezyon veya pullu doku

Ne zaman bir doktor görmelisin

Uzun süreli rahatlama, kaşıntılı cildin nedenini belirlemeyi ve tedavi etmeyi gerektirir. Kaşıntılı cilt tedavisinde ilaçlar, yaş pansumanları ve hafif terapi sayılabilir. Kaşıntı önleyici ürünler kullanmak ve serin banyolar da dahil olmak üzere kendi kendini bakım önlemleri de yardımcı olabilir.

Ne yapabilirsin

Bir kol veya bacak gibi belirli küçük alanlarda kaşıntılı cildiniz olabilir veya tüm vücut kaşınabilir. Kaşıntılı cilt, deride gözle görülür herhangi bir değişiklik yapmadan ortaya çıkabilir. Veya

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bazen kaşıntı uzun sürer ve yoğun olabilir. Alanı ovarsanız veya çizdiğinizde, daha da kibirlenir. Ve ne kadar çok kaşınırsa o kadar çizersin. Bu kaşıntı çizilme devresini kırmak zor olabilir, ancak çizilmeye devam edilmesi derinize zarar verebilir veya enfeksiyona neden olabilir.

İlaçlar

Kaşıntı varsa, doktorunuza veya cilt hastalıkları uzmanınıza (dermatolog) bakın.

Kaşıntılı deri olası nedenleri şunlardır

Kaşıntı cildi hayatınızın kalitesini etkileyebilir. Uzun süren kaşıntı ve çizilmeler, kaşıntının yoğunluğunu artırabilir ve muhtemelen

Aile doktorunuzu veya birinci basamak hekiminizi görerek başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) sevk edilebilirsiniz.

Altta yatan hastalığın tedavisi

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak bilgiler.

Işık tedavisi (fototerapi)

İşaretleriniz ve belirtileriniz oluştuğunda ve ne kadar süre kaldığınızı yazınız. Ayrıca, aldığınız vitaminler, otlar ve tezgah üstü ilaçlar dahil olmak üzere tüm ilaçların bir listesini yapın. Ya da orijinal şişeleri ve dozajların ve talimatların yazılı bir listesini alınız.

Doktorunuza sormak için sorularınızı yazın. Kaşıntılı ciltler için, sormak isteyebileceğiniz sorular şunlardır:

Sahip olduğunuz diğer sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz tıbbi geçmişinizle başlayacak ve sana bazı sorular soracak

Kaşıntının nedenini takip etmek zaman alabilir ve fizik muayene ve dikkatli bir geçmişi içerir. Doktorunuz, kaşıntılı cildinizin altta yatan bir tıbbi durumun sonucu olduğunu düşünürse, aşağıdakileri içeren testler yapabilir:

Bir neden belirlendikten sonra, kaşıntılı cilt tedavileri aşağıdakileri içerebilir:

Böbrek hastalığı, demir eksikliği veya tiroid problemi olsun, dahili bir hastalık bulunursa, bu hastalığın tedavisi sıklıkla kaşıntıdan kurtulur. Diğer kaşıntı azaltma yöntemleri de önerilebilir.

Fototerapi cildinizi belirli dalga boylarındaki morötesi ışınlara maruz bırakmayı içerir. Kaşıntı kontrol edilinceye kadar genellikle çoklu oturumlar planlanır.

Kaşıntıyı geçici olarak gidermek için, bu kendi kendine bakım önlemlerini deneyin

Etkilenen bölgeye bir kaşıntı önleyici krem ​​veya losyon uygulayın. En az yüzde 1 hidrokortizon içeren reçetesiz hidrokortizon kremin kısa süreli kullanımı kaşıntıyı geçici olarak rahatlatabilir. Böylece mentol, kafur veya kalamin de verebilir.

Lidokain veya benzokain gibi topikal anestezik yardımcı olabilir. Bununla birlikte, benzokain, methemoglobinemi olarak bilinen, kanı taşıyabilen oksijen miktarını azaltan, nadir ancak ciddi, bazen ölümcül bir durumla bağlantılıdır. Bir sağlık uzmanının gözetiminde olmadan 2 yaşından küçük çocuklarda benzokain kullanmayın. Eğer bir yetişkin iseniz, asla benzokainin önerilen dozundan fazlasını kullanmayın ve doktorunuzla konuşmayı düşünün.

Doktorunu ziyaret et

İki haftadan fazla süren ve kendi kendine bakım önlemleri ile iyileşme göstermeyen; Şiddetli olup sizi günlük rutinlerinden rahatsız eden veya uyumanızı engelleyen; kolayca açıklanamayan; tüm vücudunuzu etkileyen; diğer belirtilerle birlikte Aşırı yorgunluk, kilo kaybı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler veya üriner frekans, ateş veya deride kızarıklık

Kuru cilt. Kaşıntı bölgesinde parlak kırmızı çarpmalar veya başka çarpıcı değişiklikler görmüyorsanız, kuru cilt (kseroz) muhtemel bir nedendir. Kuru cilt genellikle nem oranının düşük olduğu sıcak veya soğuk havalarda, klima veya merkezi ısıtmanın uzun süre kullanılması ve yıkanması veya çok fazla banyo yapması gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır: Cilt durumları ve kızarıklıklar. Birçok cilt rahatsızlığı, egzama (dermatit), sedef hastalığı, uyuz, bit, su çiçeği ve kovanları da içerir. Kaşıntı genellikle belirli alanları etkiler ve kırmızı, tahriş olmuş cilt veya kabarcıklar ve kabarcıklar gibi diğer belirtiler eşlik eder. Bunlar arasında karaciğer hastalığı, buğday emilim yetersizliği (çölyak hastalığı), böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları ve lösemi ve lenfoma da dahil olmak üzere kanserler yer alır. Kaşıntı genelde tüm vücudu etkiler. Sürekli çizilmiş bölgeler hariç cilt normal görünebilir.; Sinir bozuklukları. Sinir sistemini etkileyen koşullar – örneğin multipl skleroz, diabetes mellitus, sıkışmış sinirler ve zona (herpes zoster) – kaşıntıya neden olabilir; tahriş ve alerjik reaksiyonlar. Yün, kimyasallar, sabunlar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir. Bazen zehirli sarmaşık veya kozmetik gibi madde alerjik reaksiyona neden olur. Gıda alerjileri ayrıca cildin kaşıntıya neden olabilir. Antibiyotikler, antifungal ilaçlar veya narkotik ağrı kesiciler gibi ilaçlara karşı reaksiyonlar, yaygın döküntülere ve kaşıntıya neden olabilir; Gebelik. Hamilelik sırasında, bazı kadınlar özellikle karında, bacaklarda, göğüslerde ve kollarda kaşıntılı cildi hissederler. Ayrıca, dermatit gibi kaşıntılı cilt koşulları gebelik süresince kötüleşebilir.

Cilt yaralanması; Enfeksiyon; Yara izi

Teşhisi doğrulamak için testler gerekli mi, belirtilerim için olası diğer nedenler nelerdir, durumum muhtemelen geçici mi yoksa kronik mi? En iyi eylem şekli nedir, başka sağlık problemlerim var . Onları nasıl birlikte yönetebilirim? Öncelikli yaklaşımın alternatifleri nelerdir, reçeteli ilaç almalı mıyım, yoksa reçetesiz ilaçları kullanabilir miyim? Bu durumu nasıl tedavi edebilirim? Durumun tedavi yapılmadan ortadan kaybolup gitmediğini görmek için bekleyebilir miyim?

Belirtileri yaşamaya ne zaman başladınız; semptomlarınız başladığında cildiniz nasıl göründü; belirtileriniz değişti mi? Belirtileriniz değişti mi? Belirtileriniz kötüleşti gibi görünüyordu: Belirtilerinizi iyileştirmek için ne varsa, neye dikkat edin? Evde ne tür tedaviler denediniz? Reçeteli ve tezgah üstü ilaçlar alıyor musunuz? Son zamanlarda seyahat ettiniz mi, tipik diyetiniz nedir? Ev hayvanlarında veya evde beslenen hayvan gibi tahriş edici maddelerle temas halinde misiniz? Metaller, evde veya işte mi?

Kan testi. Tam bir kan sayımı demir eksikliği gibi kaşıntıya neden olan bir iç kanıtın kanıtı sağlayabilir.; Kimya profili. Bu test, karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek için kullanılır; Tiroid fonksiyon testi. Hipertiroidi gibi tiroid anormallikleri kaşınmaya, Göğüs röntgenine neden olabilir. Genişletilmiş lenf düğümleri gibi kaşıntılı cilt ile ilişkili altta yatan hastalığın belirtileri radyografi kullanılarak görülebilir.

Kortikosteroid kremler. Topikal olarak uygulandığında, bunlar kaşıntıyı kontrol edebilir. Doktorunuz ilaçlanmış kremi etkilenen bölgelere uygulamayı, ardından bu alanları suya veya diğer solüsyonlara batırılmış nemli pamuklu bir materyalle kaplamayı önerebilir. Islak pansumanlardaki nem, cildin kremayı emmesine yardımcı olur; Calcineurin inhibitörleri. Takrolimus (Protopic) ve pimekrolimus (Elidel) gibi bazı ilaçlar, bazı durumlarda kortikosteroid krem ​​yerine, özellikle de kaşıntılı alanın büyük olmadığı durumlarda, Oral antihistaminikler olarak kullanılabilir. Doktorunuz, kaşınızı hafifletmek için anti-alerjik ilaçlar önerebilir. Bu ilaç grubu, setirizin (Zyrtec) ve loratadin (Claritin) gibi sizi uykusuz kılmayan tezgah üstü ilaçlar veya diphenhidramin (Benadryl) gibi sizi uykulu hale getiren ilaçlar içerir. Uykunuzu çeken olanlar, kaşıntılı cildiniz uyanık kalırsa geceleri çok yardımcı olabilirler Antidepressanlar. Fluoksetin (Prozac) ve sertralin (Zoloft) gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri çeşitli cilt kaşıntı tiplerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Cildinize kaliteli nemlendirici krem ​​kullanın. Kremi en şiddetli alanlara odaklanarak günde bir veya iki kez uygulayın. Örnekler arasında Cetaphil, Eucerin, CeraVe ve diğerleri; Etkilenen bölgeye bir kaşıntı önleyici krem ​​veya losyon uygulayın. En az yüzde 1 hidrokortizon içeren reçetesiz hidrokortizon kremin kısa süreli kullanımı kaşıntıyı geçici olarak rahatlatabilir. Böylece mentol, kafur veya kalamin de olabilir. Lidokain veya benzokain gibi topikal anestezikler faydalı olabilir. Bununla birlikte, benzokain, methemoglobinemi olarak bilinen, kanı taşıyabilen oksijen miktarını azaltan, nadir ancak ciddi, bazen ölümcül bir durumla bağlantılıdır. Bir sağlık uzmanının gözetiminde olmadan 2 yaşından küçük çocuklarda benzokain kullanmayın. Yetişkinseniz, asla önerilen miktarda benzokain kullanmayın ve doktorunuzla konuşmayı düşünün. Mümkün olduğunca çizilmemek. Kaşınmaya devam edemiyorsanız kaşıntıyı örtün. Tırnakları düzeltin ve gece eldiven giyin; serin, ıslak sıkıştırıcılar uygulayın. Etkilenen bölgeyi sargı bezleri ve sargı bezleri ile örtmek cildi korumaya ve çizilmesini önlemeye yardımcı olabilir; ılık bir banyo yapın. Banyo suyunu, pişirme tozu, pişmemiş yulaf ezmesi ya da kolloidal yulaf ezmesi (küvet için yapılmış ince öğütülmüş bir yulaf ezmesi) ile serpin. (Aveeno, diğerleri); Düzgün dokulu, gevşek pamuklu giysiler giyin. Bu, tahrişten kaçınmanıza yardımcı olacaktır., Boyalar veya parfüm içermeyen hafif sabunlar seçin. Sabunu vücudunuzdan tamamen çalkaladığınızdan emin olun. Yıkadıktan sonra cildinizi korumak için nemlendirici uygulayın, giysileri, havluları ve yatak takımlarını yıkarken hafif, kokusuz bir çamaşır deterjanı kullanın. Çalkalama makinesinde fazladan durulama döngüsünü kullanmayı deneyin: Cildinizi tahriş eden veya alerjik reaksiyona neden olan maddelerden kaçının. Bunlar, nikel, mücevher, parfüm veya cilt 9999ürüne sahip parfüm, temizlik ürünleri ve kozmetik ürünler içerebilir. Stres kaşıntıyı kötüleştirebilir. Danışmanlık, davranış modifikasyonu terapisi, meditasyon ve yoga, stresin hafifletilmesinin bazı yollarıdır.