kaşınan cilt

Kaşıntılı cilt, rahatsız edici, tahriş edici bir sansasyon olup, çizilmeye başlamanızı sağlar. Kaşıntı (proo-RIE-tus) olarak da bilinir, kaşıntılı deri döküntü veya sedef hastalığı veya dermatit gibi bir başka durumun sonucu olabilir. Ya da kaşıntılı cilt, karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalığın semptomu olabilir.

Kaşınan cildinizin nedenine bağlı olarak, normal görünebilir. Veya kırmızı veya kaba olabilir veya darbe veya kabarcık olabilir.

Uzun süreli rahatlama, kaşıntılı cildin nedenini belirlemeyi ve tedavi etmeyi gerektirir. Kaşıntılı cilt tedavisinde ilaçlar, yaş pansumanları ve hafif terapi sayılabilir. Kaşıntı önleyici ürünler kullanmak ve serin banyolar da dahil olmak üzere kendi kendini bakım önlemleri de yardımcı olabilir.

Bir kol veya bacak gibi belirli küçük alanlarda kaşıntılı cildiniz olabilir veya tüm vücut kaşınabilir. Kaşıntılı cilt, deride gözle görülür herhangi bir değişiklik yapmadan ortaya çıkabilir. Veya

Bazen kaşıntı uzun sürer ve yoğun olabilir. Alanı ovarsanız veya çizdiğinizde, daha da kibirlenir. Ve ne kadar çok kaşınırsa o kadar çizersin. Bu kaşıntı çizilme devresini kırmak zor olabilir, ancak çizilmeye devam edilmesi derinize zarar verebilir veya enfeksiyona neden olabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Kaşıntı varsa, doktorunuza veya cilt hastalıkları uzmanınıza (dermatolog) bakın.

Ne yapabilirsin

Kaşıntılı deri olası nedenleri şunlardır

Kaşıntı cildi hayatınızın kalitesini etkileyebilir. Uzun süren kaşıntı ve çizilmeler, kaşıntının yoğunluğunu artırabilir ve muhtemelen

Aile doktorunuzu veya birinci basamak hekiminizi görerek başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) sevk edilebilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak bilgiler.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

İşaretleriniz ve belirtileriniz oluştuğunda ve ne kadar süre kaldığınızı yazınız. Ayrıca, aldığınız vitaminler, otlar ve tezgah üstü ilaçlar dahil olmak üzere tüm ilaçların bir listesini yapın. Ya da orijinal şişeleri ve dozajların ve talimatların yazılı bir listesini alınız.

Doktorunuza sormak için sorularınızı yazın. Kaşıntılı ciltler için, sormak isteyebileceğiniz sorular şunlardır:

Sahip olduğunuz diğer sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz tıbbi geçmişinizle başlayacak ve sana bazı sorular soracak

Kaşıntının nedenini takip etmek zaman alabilir ve fizik muayene ve dikkatli bir geçmişi içerir. Doktorunuz, kaşıntılı cildinizin altta yatan bir tıbbi durumun sonucu olduğunu düşünürse, aşağıdakileri içeren testler yapabilir:

İlaçlar

Bir neden belirlendikten sonra, kaşıntılı cilt tedavileri aşağıdakileri içerebilir:

Böbrek hastalığı, demir eksikliği veya tiroid problemi olsun, dahili bir hastalık bulunursa, bu hastalığın tedavisi sıklıkla kaşıntıdan kurtulur. Diğer kaşıntı azaltma yöntemleri de önerilebilir.

Fototerapi cildinizi belirli dalga boylarındaki morötesi ışınlara maruz bırakmayı içerir. Kaşıntı kontrol edilinceye kadar genellikle çoklu oturumlar planlanır.

Kaşıntıyı geçici olarak gidermek için, bu kendi kendine bakım önlemlerini deneyin

Etkilenen bölgeye bir kaşıntı önleyici krem ​​veya losyon uygulayın. En az yüzde 1 hidrokortizon içeren reçetesiz hidrokortizon kremin kısa süreli kullanımı kaşıntıyı geçici olarak rahatlatabilir. Böylece mentol, kafur veya kalamin de verebilir.

Lidokain veya benzokain gibi topikal anestezik yardımcı olabilir. Bununla birlikte, benzokain, methemoglobinemi olarak bilinen, kanı taşıyabilen oksijen miktarını azaltan, nadir ancak ciddi, bazen ölümcül bir durumla bağlantılıdır. Bir sağlık uzmanının gözetiminde olmadan 2 yaşından küçük çocuklarda benzokain kullanmayın. Eğer bir yetişkin iseniz, asla benzokainin önerilen dozundan fazlasını kullanmayın ve doktorunuzla konuşmayı düşünün.

Altta yatan hastalığın tedavisi

Doktorunu ziyaret et

Işık tedavisi (fototerapi)