Kardiyomiyopati ile yaşamak

Kardiyomiyopatisi olan bazı insanlar -özellikle hipertrofik kardiyomiyopati (HKM) olanları- birkaç problem veya semptomla sağlıklı bir hayat yaşayabilir. Bazıları ciddi semptomlar ve komplikasyonlar gösterebilir.

Kardiyomiyopatiniz varsa, kalbinize bakmak için önlemler alabilirsiniz. Yaşam tarzı değişiklikleri ve süregelen bakım hastalığın idaresinde yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite, kalp sağlıklı yaşam biçiminin bir parçasıdır. Doktorunuz size hangi yeme planının uygun olduğunu karar vermenize yardımcı olabilir. Sizin için güvenli ve sağlıklı olan sıvıların miktarı ve türü hakkında doktorunuzla konuşun. Çok fazla sıvı belirli kalp rahatsızlıklarını kötüleştirebilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Doktorunuz sodyum (tuz) ve yağ bakımından düşük bir diyet önerebilir. (Sağlıklı beslenme hakkında daha fazla bilgi için “Kardiyomiyopati Nasıl Tedavi Edilir?”

Devam Eden Bakım

Sizin için en uygun fiziksel aktivite miktarı ve türü hakkında doktorunuzla konuşun. HKM olan insanlar şiddetli bir faaliyette bulunmamalıdır. Bununla birlikte, yürümek gibi ılımlı etkinlik genellikle iyi bir fikirdir.

Doktorunuz ayrıca, başka yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir, örneğin

Kardiyomiyopatiniz varsa, devam eden bakıma başlamanız önemlidir. Boynunuzdaki ayaklarınızın, ayaklarınızın, bacaklarınızdaki, karnınızdaki veya damarlardaki şişlik gibi yeni veya kötüleşen belirtiler fark ederseniz doktorunuzu arayın. Bu semptomlar, hastalığın kötüye gittiğine dair bir işaret olabilir.

Sen de yapmalısın

Kardiyomiyopati genellikle ailelerde geçer. Doktorunuz, anne-babanız, kardeşleriniz ve çocuklarınızın hastalığı olup olmadıklarını kontrol ettiklerini söyleyebilir.