Kalp hastalığı ile yaşamak

Koroner kalp hastalığınız (CHD) varsa, risk faktörlerini kontrol etmek ve komplikasyonları önlemek için önlemler alabilirsiniz. Yaşam tarzı değişiklikleri ve süregelen bakım hastalığın idaresinde yardımcı olabilir.

CHD’ye sahip olmak kalp krizi riskinizi yükseltir. Böylece kalp krizinin uyarı işaretlerini bilmek önemlidir. Kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsan, derhal 9-1-1’i arayın. Kalp krizi uyarı işaretleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki uyarı işaretleri bölümüne gidin.

Kalpleri sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek CHD risk faktörlerini kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak bir meydan okumadır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Her seferinde bir adım atmaya çalışın. Yaşam tarzı değişikliklerinin faydaları hakkında bilgi edinin ve belirli, gerçekçi hedeflerle bir plan yapın. Gelişmeniz için kendinize ödül verin.

Devam Eden Bakım

İyi haber, birçok yaşam tarzı değişikliğinin birçok CHD risk faktörünü aynı anda kontrol etmesine yardımcı olması. Örneğin, fiziksel aktivite kan basıncınızı ve LDL kolestrol seviyenizi düşürür, diyabet ve prediyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olur, stres azalır ve kilonuza yardımcı olur.

Kalpleri sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeyle ilgili daha fazla bilgi için, “Kalp Hastalığına Nasıl Nasır Tedavi Edilir?” Başlıklı bu makalenin bölümüne gidin. Daha fazla bilgi için Sağlık Konuları Konjenital Kalp Hastalıkları Risk Faktörleri makalesini de ziyaret edebilirsiniz.

KKH risk faktörleriniz zaman içinde değişebilir, bu nedenle devam eden bakımın önemi önemlidir. Doktorunuz rutin testlerle kan basıncınızı, kan kolesterolünüzü ve kan şekeri seviyenizi izleyecektir. Bu testler, doktorunuzun tedavinizi ayarlamasının gerekip gerekmediğini gösterecektir.

Doktorunuza ne sıklıkta takip ziyaretleri ve kan testleri planlamanız gerektiğini sorun. Ziyaretleriniz arasında, yeni bir belirtiniz varsa veya belirtileriniz kötüleşirse doktorunuzu arayın.

CHD tanısı aldıysanız, bunalımlı veya endişeli hissedebilirsiniz. Kalp problemleri hakkında endişelenebilir veya yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.

Depresyon ya da kaygılarınız varsa, doktorunuz ilaç, mesleki danışmanlık ya da rahatlama terapisi önerebilir. KKH ve kalp krizi riskinizi artırdığı için bu koşulların tedavisi önemlidir. Depresyon ve kaygı da yaşam biçiminde değişiklikler yapmanızı zorlaştırabilir.

KKH’nız varsa, kalp krizinin uyarı işaretlerini öğrenin. Kalp krizi belirtileri ve belirtileri

Kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsan, hemen 9-1-1’i arayın. Erken tedavi, kalp kasının zarar görmesini önleyebilir veya sınırlayabilir.

Kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsan, hastaneye götürmeyin ya da başkasının sizi götürmesine izin vermeyin. Acil servise giden yolda tıbbi personelin hayat kurtarıcı tedaviye başlaması için ambulans çağırın.

Gördüğünüz insanlara bir kalp krizi riski taşıdığınızı bilsinler. Aniden bayılır, çöker veya başka ciddi semptomlar yaşarsanız acil bakım arayabilirler.

Kalp sendromu kıran çoğu insan birkaç hafta içinde iyileşir. Bu bozukluğun tekrarlanması için risk düşüktür.

Kalp sağlığınızı kontrol etmek için doktorunuz, sendrom tanısı konduktan bir ay sonra ekokardiyografi önerebilir. Takip ziyaretlerini hangi sıklıkla planlamanız gerektiğini doktorunuzla konuşun.

Yaskary annesini, babasını ve teyzeyi kalp hastalığına düşürmüştü. Ve harekete geçmediği sürece hayatının istisna olacağını biliyordu. 49 yaşındayken, hafif bir göğüs ağrısı hissetti ve saatler sonra beş kat baypas uyguladı. Sadece bir risk faktörü olması, kalp rahatsızlığı geliştirme şansınızı artırır ve Yaskary, miras aldığı riski anladığından yaşamının kurtulduğunu bilir. Bugün, kadınlarda kalp hastalığı konusundaki sözcüğünü yaymaktan gurur duyuyor. Ona göre, göğsündeki yara hayatı bir hayat simgesi olarak hizmet ediyor.

Kalp Gerçeği kadınlar için kalp rahatsızlığı konusunda yapılan ulusal bir kampanyadır ve theernment, thesonment tarafından desteklenmektedir.

Eileen 28 yıldır günde iki kez sigara içiyordu. Kalp krizi geçirdiğinde cerrah göğsünü açtı ve yüzde 98 oranında tıkandı ve arterleri parçalandı. O günden beri Eileen bir sigaraya dokunmadı. Kalp hastalığı önlenebilir ve her kadın risk faktörlerini azaltma gücüne sahiptir. Eileen için harcadığı her gün – bir gönüllü itfaiyeci ve EMT, oğlu ve torunları gibi – bir hediye.

Kalp Gerçeği kadınlar için kalp rahatsızlığı konusunda yapılan ulusal bir kampanyadır ve theernment, thesonment tarafından desteklenmektedir.

Kalp Atışı Uyarı İşaretleri

Topluluktan 100’den fazla üye, kadın ve kalp hastalığı konusundaki farkındalık yaratmak için MD, Bethesda’daki Klinik Merkez’de toplandı. Kalabalık, her yılın Şubat ayının ilk Cuma günü gerçekleşen Ulusal Aşınma Kırmızı Günü şerefine dev bir insan kalbi oluşturdu. Etkinlikte konuşmacı Dr. Francis Collins, yönetmen; Dr. Gary H. Gibbons, NHLBI direktörü, Dr. Ulusal Şeker Hastalıkları ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Direktörü Griffin Rodgers; Kadın Sağlığı Araştırma Dairesi Müdürü Janine Clayton ve Klinik Merkezi direktörü Dr. John Gallin. Kalp rahatsızlığı hakkında daha fazla bilgi için NHLBI web sitesini ziyaret edin. Bu videoyu Twitter’da paylaşırsanız lütfen #NationalWearRedDay’ı kullanın.

Kalp hastalığı Jennifer’ın radarında bile değildi. Ve bu televizyon haber muhabiri 36 yaşındayken kalp krizi geçirince “ölüleri pistinde” durdurdu. Jennifer, kalp hastalığının bize her gün çok fazla annemizi, kızkardeşimizi ve arkadaşlarımızı aldığını hatırlatıyor. Hikayelerimiz ne kadar çok paylaşılırsa, kalp hastalığına olan ilgimiz o kadar hızlı gidiyor.

Kalp Gerçeği kadınlar için kalp rahatsızlığı konusunda yapılan ulusal bir kampanyadır ve theernment, thesonment tarafından desteklenmektedir.

6 Şubat 2013’te The Heart Truth, 16 ünlü ve kalp hastalığından sağ kurtulan Cindy Parsons tarafından giyilen 17 özel tasarımlı New York Moda Haftası’nda düzenlenen 11. Kırmızı Elbise Koleksiyonunu kutladı. Kalp Gerçeği kadınlar için kalp hastalığı konusunda yapılan ulusal bir kampanyadır ve NHLBI sponsorluğundadır. American College of Cardiology, Red Dress Collection 2013 Fashion Show desteğiyle The Heart Truth mesajını yaymak için NHLBI’ye katıldı.

Bu, The Heart Truth® kampanyasını sergiliyor. Kampanya, kadınlar arasında kalp rahatsızlığı riskinden haberdar olma ve hastalığa karşı harekete geçme konusunda ilham kaynağı olmasını sağladı.

Topluluk olayları ve yerel programlar aracılığıyla, kampanya kadınları risklerini bilmeye ve kalpten sağlıklı seçimler yapmaya teşvik eder. The Heart Truth kampanyasının temel unsuru, kadınlar ve kalp hastalığı bilinci için ulusal bir simge olan Red Dress ® ‘dır.

Kırık Kalp Sendromuyla Yaşamak

İlgili Yönetmen Mesajı

Daha fazla bilgi için, www.hearttruth veya Kadınlarda Sağlık Konuları Kalp Hastalığı makalesine bakın.

® Kalp Gerçeği ve Kırmızı Elbise, ABD Sağlık ve İnsan Kaynakları Departmanının tescilli ticari markalarıdır.

Her kadının anlatması gereken bir hikayesi ve kalbinin sağlığını korumak için harekete geçme gücü vardır. Hikayenizi Facebook’taki diğer kadınlarla paylaşın.

Heart Truth kampanyası kadınların ve sağlık çalışanlarının kadının kalp hastalığı konusunda eğitilmesine yardımcı olmak için çeşitli halk sağlığı kaynakları sunmaktadır.