K-Dur kullanımı, dozaj ve yan etki bilgileri

K-Dur nedir?

K-Dur, düşük kan potasyum seviyelerini önlemek veya tedavi etmek için kullanılır (hipokalemi). Potasyum seviyeleri, bir hastalığın sonucu olarak veya bazı ilaçları alması veya diyare veya kusma ile uzun süre devam eden bir hastalıktan sonra düşük olabilir.

K-Dur, bu ilaç kılavuzunda listelenmeyen diğer amaçlar için de kullanılabilir.

Eğer böbrek yetmezliği, Addison hastalığı, şiddetli yanıklar veya diğer doku hasarları varsa, eğer kurutulmuş iseniz, bazı diüretikleri (su hapları) kullanıyorsanız veya kanınızda yüksek miktarda potasyum varsa K-Dur’u kullanmamalısınız ( Hiperkalemi). Uzun süreli salım tableti veya kapsülü ezmeyin, çiğnemez, kırmayın veya emmeyin. K-Dur haplarını tamamen yutun. Hapı kırmak veya ezmek, ilacın bir anda çok fazla bırakılmasına neden olabilir. Bir potasyum tableti emmek ağzınızı veya boğazınızı tahriş edebilir. K-Dur’u yiyecekle veya bir yemekten hemen sonra alın.

Önemli bilgi

K-Dur’un durumunuza yardım ettiğinden emin olmak için, kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir. Kalp atış hızı, kalbin elektriksel aktivitesini ölçmek için bir elektrokardiyograf veya EKG (bazen EKG olarak da bilinir) kullanılarak kontrol edilebilir. Bu test, doktorunuzun potasyumla tedavinizin ne kadar süreceğini belirlemesine yardımcı olacaktır. Herhangi bir zamanlanmış randevuyu kaçırmayın.

Potasyumun ciddi yan etkileri, düzensiz kalp atışı, kas güçsüzlüğü veya gevşek duygu, şiddetli mide ağrısı ve el, ayak veya ağızda uyuşma veya karıncalanma sayılabilir.

K-Dur’u doktorunuzla konuşmadan kullanmayı bırakmayın. Potasyumu aniden almayı bırakırsanız durumunuz daha da kötüleşebilir.

Potasyum klorüre alerjiniz varsa veya belirli koşullarınız varsa K-Dur kullanmamalısınız. Doktorunuzun, olup olmadığınızı bildiğinden emin olun

Bu ilacı almadan önce

Kanınızdaki yüksek potasyum seviyeleri (hiperkalemi)

böbrek yetmezliği

Addison hastalığı (adrenal bez bozukluğu)

Ciddi bir yanık gibi büyük bir doku hasarı

Ağır derecede kurutulmuş iseniz; veya

Amilorid (Midamor, Moduretik), spironolakton (Aldakton, Aldaktinazid), triamteren (Drenyum, Dyazid, Maxzid) gibi bir “potasyum tutucu” diüretik (su hapı) kullanıyorsanız.

K-Dur’u güvenle alabileceğinizden emin olmak için, bu diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin.

Kalp hastalığı veya yüksek tansiyon

Mide veya bağırsaklarınızda tıkanıklık; veya

Kronik diyare (ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi).

Bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz, K-Dur’u güvenle almanız için bir doz ayarlamasına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir.

Hükümet gebelik kategorisi C. K-Dur’un doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken hamile kalmayı veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Potasyum kloridin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebek emzirirken doktorunuza haber vermeden K-Dur kullanmayın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

K-Dur’u doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin.

K-Dur’u yemekle veya tam bir bardak su veya başka bir sıvı ile bir yemekten hemen sonra alın.

K-Dur tableti ezmeyin, çiğneyin veya emmeyin. Tableti tamamen yutun. Bir potasyum tableti emmek ağzınızı veya boğazınızı tahriş edebilir.

Tüm tabletleri yutma konusunda zorluk yaşıyorsanız, aşağıdakilerden birini deneyebilirsiniz:

K-Dur tabletini yarıya kadar kırın ve her yarımı bir bardak su ile ayrı ayrı alın.

Sulu (su) süspansiyonu aşağıdaki gibi hazırlayın

K-Dur’u nasıl alayım?

Tüm K-Dur tabletlerini yarım bardak suya (4 sıvı ons) koyun.

Tablet (ler) in parçalanması için yaklaşık 2 dakika bekleyin.

Tablet (ler) dağıldıktan yaklaşık yarım dakika sonra karıştırın.

Süspansiyonu ters çevirin ve camın içeriğini içki içmek veya bir saman ile derhal tüketin.

Su 1 litre daha ekleyin, girdap edin ve hemen tüketin.

Ardından, ilave 1 sıvı ons su ekleyin, girdap ve hemen tüketin.

Tedaviniz özel bir diyet içerebilir. Doktorunuz veya beslenme danışmanınız tarafından sizin için yaratılan diyet planını izlemek çok önemlidir. Durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olması için yemeniz veya kaçmanız gereken gıdaların listesine aşina olmalısınız.

Kabak, fırında patates (ıslak), ıspanak, mercimek, brokoli, brüksel lahanası, kabak, böbrek veya kuru fasulye, kuru üzüm, karpuz, portakal suyu, muz, kantal ve düşük yağlı süt veya yoğurt. Sadece doktorunuz veya beslenme danışmanınız tarafından önerilen günlük miktarları kullanın.

K-Dur’un durumunuza yardım ettiğinden emin olmak için, kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir. Kalp atış hızı, kalbin elektriksel aktivitesini ölçmek için bir elektrokardiyograf veya EKG (bazen EKG olarak da bilinir) kullanılarak kontrol edilebilir. Bu test, doktorunuzun potasyumla tedavinizin ne kadar süreceğini belirlemesine yardımcı olacaktır. Herhangi bir zamanlanmış randevuyu kaçırmayın.

K-Dur’u doktorunuzla konuşmadan kullanmayı bırakmayın. Potasyumu aniden almayı bırakırsanız durumunuz daha da kötüleşebilir.

K-Dur’u oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzak tutun. İlacı kapalı bir kapta saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuzun neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve ilaçları sonraki düzenli olarak planlanan saatte alın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Bir doz özledimse ne olacak?

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Aşırı doz belirtileri kollarınızdaki veya bacaklarda aşırı duygu, karışıklık, zayıf veya sığ nefes alma, yavaş veya düzensiz kalp atımı, nöbet (konvülsiyonlar) veya sizden atabileceğiniz gibi hissi içerebilir.

Potasyum takviyeleri almaktan veya ilk önce doktorunuza sormadan potasyum içeren diğer ürünleri kullanmayın. Tuz yer değiştirmeleri veya düşük tuzlu diyet ürünleri genellikle potasyum içerir. Birlikte belirli ürünler alırsanız, yanlışlıkla çok fazla potasyum alabilir. Potasyum içerdiğini görmek için kullandığınız diğer ilaçların etiketini okuyun.

Ne kaçmalıyım?

K-Dur’a karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa şu acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

K-Dur’u kullanmayı bırakın ve bu ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın

Karışıklık, endişe, dışarı gönderdiğiniz gibi hissi

K-Dur yan etkileri

Düzensiz kalp atışları

Aşırı susuzluk, artmış idrara çıkma

Bacak rahatsızlığı

Kas zayıflığı veya gevşeklik hissi

Ellerinizde veya ayaklarınızdaki hissizlik veya çınlama hissi veya ağız çevresinde

Şiddetli mide ağrısı, devam eden ishal veya kusma

Siyah, kanlı veya katranlı dışkı; veya

Kanın öksürmesi veya kusması kahve gerekçesiyle benziyor.

Daha az ciddi K-Dur yan etkileri şunları içerebilir:

Hafif bulantı veya mide bulantısı

Hafif veya ara sıra görülen ishal

Ellerinizde veya ayaklarınızda hafifçe karıncalanma; veya

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Aşağıdaki ilaçlar K-Dur ile etkileşime girebilir. Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildirin

Eplerenon (Inspra)

Digoksin (digitalis, Lanoxin)

Kinidin (Quinaglute, Quinidex, Quin-Release)

Ipratroprium (Atrovent) veya tiotropium (Spiriva) gibi bir bronkodilatör,

Benazepril (Lotensin), captopril (Capoten), fosinopril (Monopril), enalapril (Vasotec), lisinopril (Prinivil, Zestril), moeksipril (Univasc), perindopril (Aceon), kinapril (Accupril), ramipril ) Veya trandolapril (Mavik); veya

Brometanid (Bumex), klorotiazid (Diuril), klortalidon (Higroton, Thalitone), etakrinik asit (Edecrin), furosemid (Lasix), hidroklorotiyazid (HCTZ, HydroDiuril, Hyzaar, Lopressor, Vasoretik, Zestoretik), indapamid (Lozol), metolazon (Mykrox, Zarxolyn) veya torsemid (Demadex).

Bu liste tam değildir ve K-Dur ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar da olabilir. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ve diğer doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

Hangi diğer ilaçlar K-Dur’u etkileyecek?

9.01.8 / 4/2011 2:15:30

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

K-Dur (potasyum klorür)

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Hipokalemi spironolakton, potasyum klorür, Klor-Con, Aldakton, Klor-Con M20, Klor-Con M10, KCl, Klor-Con 10, Mikro-K, K-Tab

Hipokalemi potasyum klorür, Klor-Con, Klor-Con M20, Klor-Con M10, KCl, Klor-Con 10, Mikro-K, K-Tab, Yavaş-K, K-Lor’in Önlenmesi