Jock kaşıntısı

Jock kaşıntısı (tinea cruris) cinsel organlarınızın, iç uyluklarınızın ve kalçanızı etkileyen mantar enfeksiyonudur. Jock kaşıntı vücudunuzun bu sıcak, nemli bölgelerinde kaşıntılı, kırmızı, genellikle halka şeklindeki döküntülere neden olur.

Jock kaşıntı ismini alır çünkü sporcuların yaptığı gibi çok terleyen insanlarda sık görülür. Aynı zamanda kilolu olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Sık sık rahatsız edici ve rahatsız edici olmasına rağmen, jock kaşıntı genellikle ciddi değildir. Kasık alanınızı temiz ve kuru tutmak ve topikal antifungal ilaçlar uygulamak genellikle jock kaşıntı tedavisi için yeterlidir.

Jock kaşıntı genellikle, yarım ay şeklinde üst uyluğun kasıkındaki kırışıklıktan dışarıya doğru yayılmış kızarıklık alanıyla başlar. Döküntünün sınırı küçük, kabarık kabarcıklardan oluşan bir çizgiden oluşabilir. Döküntü sıklıkla kaşıntı yapar ya da yanar; cilt pul pul veya pul pul olabilir.

Cildinizde iki hafta içinde düzelen bir döküntü varsa veya tezgah üstü ilaçlarla tedavi ederseniz birkaç hafta içerisinde geri dönün doktorunuza danışın. Reçeteyle satılan ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Jock kaşıntı, kişiden kişiye veya kirli havlu veya giysilerin ortak kullanımından yayılan mantar türünden kaynaklanır. Jock kaşıntısı sıklıkla sporcu ayağına neden olan aynı mantardan kaynaklanır. Enfeksiyon ayaklardan kasıklara yayılır; mantar ellerinize veya havlunuza dolaşabildiği için yaygındır.

Risk faktörleri

Yüzen kaşıntıya neden olan organizmalar, nemli, yakın çevrede gelişirler. Eğer jok kaşıntınız mı?

Yüzen kaşıntıya neden olan organizmalar, nemli, yakın çevrede gelişirler. Ağır terlemeyi teşvik eden – dolayısıyla mantar öldürücü yağları yıkayıp cildi daha geçirgen hale getiren ve enfeksiyona daha yatkın olan sıcak, nemli ortamlar yayılmasını kolaylaştırır.

Eğer jok kaşıntınız mı?

Çoğu durumda, doktorunuz döküntülere bakarak jock kaşıntısını teşhis edebilir. Teşhis net değilse, doktorunuz bulaşmış bölgeden cilt abrazyonları veya numuneler alıp mikroskopta izleyebilir. Doktorunuz diğer koşulları ekarte etmek için döküntü örneğini bir laboratuara gönderebilir. Bu test bir kültür olarak bilinir.

Hafif bir oyun kaşıntı vakası için, doktorunuz öncelikle tezgah üstü antifungal merhem, losyon, toz veya sprey kullanarak önermektedir. Döküntü bu tedavilerle hızla temizleyebilir, ancak ilacın günde iki kez en az 10 gün boyunca uygulanmaya devam etmesi mümkündür.

Aynı zamanda bir sporcunun ayağı varsa, oyun kıkırdama kaşınızı tedavi ettiğinizde aynı zamanda tedavi edin. Bu, tekrarlama riskini azaltacaktır. Oyun kaşıntısı ciddi ise veya reçetesiz tıpta tepki vermiyorsa, reçeteli kuvvet kremleri veya merhemleri veya hatta antifungal haplar gerektirebilir.

Bu adımları atarak jock kaşıntı riskinizi azaltın.

Doktorunu ziyaret et