Jet lag bozukluğu nedenleri

İki veya daha fazla zaman dilimini geçtiğinizde jet gecikmesi meydana gelebilir. Jet gecikmesi meydana gelir, çünkü çoklu zaman dilimlerini geçmek uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen iç saatinizi veya sirkadiyen ritimlerinizi yeni yerel ayarınızdaki saatle senkronize olmaz.

Örneğin, New York’u Salı günü saat 16: 00’da bir uçuşa bırakıp Çarşamba günü saat 7.00’da Paris’e varırsanız, iç saatiniz hâlâ saat 13:00 olduğunu düşünüyor. Bu, yatağa hazır olduğunuz anlamına geliyor Parisliler uyanıyor.

Sirkadik ritimlerinizde bir aksaklık

Ve vücudunuzun ayarlaması birkaç gün sürdüğünden, açlık ve bağırsak alışkanlıkları gibi diğer vücut fonksiyonlarının çoğuyla birlikte uyku-uyanış döngüsü Paris’in geri kalanı ile aynı hizada değildir.

Güneş ışığı etkisi

Dahili saatinizde önemli bir etkisi güneş ışığıdır. Işık, vücuttaki hücrelerin senkronize edilmesine yardımcı olan bir hormon olan melatoninin düzenlenişini etkiler çünkü.

Gözün arkasındaki dokudaki belirli hücreler (retina), ışık sinyalleriyle hipotalamus adı verilen beynin bir bölgesine iletilir.

Gecelik ışık sinyali düşük olduğunda, hipotalamus beyindeki küçük bir organ olan pineal bezin melatonini serbest bıraktığını bildirir. Yaz saatlerinde zıtlık oluşur ve bronz bezi çok az melatonin üretir.

Işığın düzgün yapıldığı sürece kendinizi yeni saat diliminde gün ışığına çıkartarak yeni saat diliminizdeki ayarlamayı kolaylaştırabilirsiniz.

Havayolu kabini basıncı ve atmosferi

Bazı araştırmalar, hava yolculuğuyla ilişkili kabin basıncında ve yüksek rakımda meydana gelen değişikliklerin, zaman dilimlerindeki yolculuklara bakılmaksızın, jet lagının bazı semptomlarına katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Buna ek olarak, nem seviyeleri uçaklarda düşüktür. Uçuşunuz sırasında yeterli miktarda su içmiyorsanız, biraz dehidre olabilirsiniz. Dehidrasyon jet lagının bazı semptomlarına katkıda bulunabilir.