Izosorbid dinitrat (oral yol, dil altı rotası) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Bu nitrat formu, anjinan saldırılarının sayısını azaltmak için uzun süre kullanılır. Zaten başlamış olan bir saldırıyı rahatlatmaz çünkü çok yavaş çalışır. Uzun süreli salım formu, 8-10 saat boyunca etkisini sağlamak için yavaş yavaş ilaç bırakır. Bir angina atağının ağrısını hafifletmek için hızlı etkili bir ilaca ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın.

Sabahları ilk önce bu ilacı alıp her gün aynı programı takip etmelisin. Bu ilaç, her gün alacağınız zaman “uyuşturucu içermeyen” bir süreye sahipseniz en iyi sonucu verir. Doktorunuz ilaçsız bir süre için izin vermek için gün boyunca dozlarınızı zamanlayacaktır. İlacın düzgün çalışması için doz programını dikkatlice takip edin.

Dil altı tabletler çiğnenebilir, ezilmeli veya yutulmamalıdır. Ağzın astarından emildiğinde çok daha hızlı çalışırlar. Tableti dilin altına yerleştirin ve orada çözülmesine izin verin. Tablet çözüldüğünde yemeyin, içmeyin, sigara içmeyin veya çiğneme tütünü kullanmayın.

Uzun süreli bırakma tabletini veya kapsülü tamamen yutun. Bölmeyin, ezmeyin ya da çiğneyin.

Depolama

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.