Iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot)

Kullanım Alanları iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) için

Terapötik Sınıf: Antitiroid Ajan

Güçlü iyot sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) kullanmadan önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. İyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) için, aşağıdakiler düşünülmelidir

İyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) veya herhangi bir başka ilaç için herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Güçlü iyot, bebeklerdeki deri döküntüleri ve tiroid problemlerine neden olabilir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda güçlü iyot kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot), yaşlı insanlarda, genç erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olması beklenmemektedir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. İyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Iyot ve potasyum iyodür (kuvvetli iyot) uygun kullanımı

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) kullanılması, bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Radyasyona maruz kalma için iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) alan hastalar için

Güçlü iyot, karnınızı rahatsız ediyorsa, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, yemeklerden sonra veya yiyecek veya süt ile birlikte alın. Mide rahatsızlığı (bulantı, kusma, mide ağrısı veya diyare) devam ederse, doktorunuza danışın.

Iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) damlalıklı bir şişede olsa dahi ağızdan alınacaktır.

Kahve rengi sarıya dönerse bu çözümü kullanmayın.

Tadı iyileştirmek ve mide rahatsızlığını azaltmak için tam bir bardakta (8 gram) su veya meyve suları, süt veya et suyunda kuvvetli iyot alın. Tıpta tam doz almak için tüm sıvıyı içtiğinizden emin olun.

Kristaller güçlü iyot çözeltisinde oluşuyorsa, kapalı bir kap solüsyonunun ılık suda ısıtılması ve daha sonra kabın hafifçe çalkalanması ile çözünebilirler.

İyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama iyot ve potasyum iyodür dozlarını içerir (güçlü iyot). Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

İyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuz, iyot ve potasyum iyodürün (güçlü iyot) istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmelidir.

Düşük potasyum diyetli hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Önlemler İyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) kullanırken

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) Yan Etkiler

Hipertiroidi metimazol, Tapazol, propiltiyourasil, reserpin, potasyum iyodür, Northyx, SSKI, iyot / potasyum iyodür, Hicon, sodyum iyodür-i-131, iyodotop, Pima

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için iyot / potasyum iyodür destek grubuna katılın.

Iyot / potasyum iyodür