Iyot ve potasyum iyodür (güçlü iyot) (oral yol) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bu ilacın radyasyona maruz kalması için kullanan hastalar için

Güçlü iyot, karnınızı rahatsız ediyorsa, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, yemeklerden sonra veya yiyecek veya süt ile birlikte alın. Mide rahatsızlığı (bulantı, kusma, mide ağrısı veya diyare) devam ederse, doktorunuza danışın.

Bu ilaç damlalıklı bir şişede olsa bile ağız yoluyla alınacaktır.

Kahve rengi sarıya dönerse bu çözümü kullanmayın.

Tadı iyileştirmek ve mide rahatsızlığını azaltmak için tam bir bardakta (8 gram) su veya meyve suları, süt veya et suyunda kuvvetli iyot alın. Tıpta tam doz almak için tüm sıvıyı içtiğinizden emin olun.

Depolama

Kristaller güçlü iyot çözeltisinde oluşuyorsa, kapalı bir kap solüsyonunun ılık suda ısıtılması ve daha sonra kabın hafifçe çalkalanması ile çözünebilirler.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.