Iyodixanol (enjeksiyon yolu) tanımı ve marka isimleri

İyodiksanol enjeksiyonu, beyindeki, kalpte, başta, kan damarlarında ve vücudun diğer bölümlerinde teşhis veya bulmada yardımcı olur. İyodlu kontrast ajanıdır. Kontrast ajanlar, BT taramaları ve anjiyografi gibi bazı tıbbi işlemler sırasında vücudun farklı bölümlerinin net bir resmini oluşturmak için kullanılır.

Bu ilaç sadece bir doktor gözetiminde veya bir doktor gözetiminde verilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 1 yaş ve üstü yaştaki çocuklarda iyodixanol enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 1 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır. Bazı tıbbi durumları olan bazı pediatrik hastalar, iyodixanol alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek daha fazla istenmeyen yan etkilere sahip olabilir.

Çözüm

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda iyodixanol enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir; bu da böbrek rahatsızlığına dikkat etmesi gereken bu ilaçları alan hastalar için doz ayarlaması gerektirir.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı bu ilacı hastanede bulacaktır. Bu ilaç, arter veya damara yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Bu ilacı alırken daha fazla miktarda idrar akıtılacak şekilde ekstra sıvılar ekleyin. Bu böbrek sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bu ilacı alırken doktorunuzun ilerlemenizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır.

Hamileyseniz doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anjiyografi işlemleri sırasında kalp krizi, inme ve kan pıhtılaşma sorunlarına neden olabilir. Eğer siz veya çocuğunuz kollarına, çene, sırt veya boynuna yayabilir, nefes darlığı, mide bulantısı, alışılmadık terleme, baygınlık, kolunuzu öksürme, kolunuzda veya bacaklarda zayıflık hissi verebilecek göğüs ağrısı yaşarsa doktorunuza hemen söyleyin; Ya da vücudunuzun bir tarafında, ani veya şiddetli baş ağrısı, görme, konuşma ya da bu ilacı aldıktan sonra yürüme sorunları olabilir.

Bu ilacı aldıktan sonra ciddi böbrek sorunları olabilir. Bu ilacın çok fazla bir miktarı varsa daha olasıdır. Çocuğunuzun veya çocuğunuzun ilacı aldıktan sonra şu semptomlara sahip olması durumunda, ajitasyon, konfüzyon, azalmış idrar çıkışı, baş dönmesi, baş ağrısı, kas seğirme, hızlı kilo verme veya yüz, ayak bilekleri veya ellerin şişmesi hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Siz veya çocuğunuzda deri döküntüleri, kaşıntı, nefes darlığı, terleme, yüz şişmesi, dil ve boğaz varsa veya enjeksiyonu aldıktan sonra göğüste sıkışma varsa hemen doktorunuza veya hemşirenize söyleyin.

Hafif, yanan ağrı, sıcaklık veya soğukluk hissi, cildin soyulması, kızarıklık veya enjeksiyon bölgesinde şişlik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bir test veya işlem sırasında verilen herhangi bir boya veya tıbbın alerjik reaksiyonu olup olmadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Bu ilacı kullanırken, radyasyona maruz kalmış olabilirsiniz. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.