Ixazomib (oral yol) önlemleri

İlacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için bu ilacı kullanırken doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanın ve son dozdan 90 gün sonra hamile kalmaktan kaçının. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu, doğru kan pıhtılaşması için gerekli platelet sayısını azaltabilir. Bu ilacı alırken deride olağandışı bir kanama veya morarma, siyah, katran dışkısı fark ederseniz veya deri üzerinde kırmızı lekeler tespit ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Kanser ilaçları, çoğu kişide ishal, kabızlık, mide bulantısı veya kusmaya, bazen bunu önlemek için ilaç aldıktan sonra bile neden olabilir. Doktorunuza veya hemşiresine bu yan etkileri kontrol etmenin diğer yollarını öğrenin.

Yanma, uyuşma, karıncalanma ya da kollarda, ellerde, bacaklarda ya da ayaklarda ağrılı hissi yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar, periferik nöropati adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

Bu ilaç bazı hastalarda sıvı tutulmasına (ödem) neden olabilir. Şişkinlik veya şişme, yüz, kollar, eller, bacaklar veya ayaklarda şişme, el veya ayaklarda karıncalanma veya olağandışı kilo alımı veya kaybı varsa derhal doktorunuza bildirin.

Cildi döküntüsü veya kızarıklık veya cilt rengini değiştirirseniz, en kısa sürede doktorunuza danışın.

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cildiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.