Ipratropium (nazal yol) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve kullanmaya devam etmeye devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Siz veya çocuğunuz belirtilerinizin birkaç hafta içinde düzelmediğini veya kötüleştiklerinde doktorunuza danışın.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve siz veya çocuğunuzda döküntü, kaşınma, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma sorunu veya bu ilacı kullanırken ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde hemen arayın.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk, göz ağrısı veya rahatsızlık varsa veya görme ile ilgili diğer herhangi bir değişiklik tedavi sırasında veya sonrasında meydana gelirse hemen doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç, baş dönmesi veya açık görme problemine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya uyanık olmanızı, iyi koordine edilmenizi veya iyi görmenizi gerektiren başka işler yaptığınızdan emin olun.

Burun kuruluğu veya açıklanamayan burun kanamalarınız varsa derhal doktorunuzu arayın.

Ipratropium burun spreyi, ağzın veya boğazın kuruluğuna neden olabilir. Geçici rahatlama için, şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, ağzınız 2 haftadan uzun süre kurumuş hissetmeye devam ederse, doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.