Ipilimumab (intravenöz yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalmaktan ve bu ilacın son dozundan sonra 3 ay boyunca etkili bir doğum kontrolü formu kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanırken kolit (kolonun iltihabı) ortaya çıkabilir. Karın ağrısı veya hassasiyeti, sulu veya kanlı ishal veya ilacı aldıktan sonra ateş varsa hemen doktorunuza bildirin.

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştah kaybı, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Cildinizde kabarcıklanma, soyma veya gevşeme, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, ciltteki yaralar veya ülserler veya bu ilacı alırken ateş veya titreme varsa derhal doktorunuza danışın.

Kolların veya bacaklarda olağandışı güçsüzlük yaşıyorsanız veya kollarda, ellerde, bacaklarda ya da ayaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma ya da ağrılı bir hisse neden olup olmadığını doktorunuza danışın. Bunlar felce neden olabilecek ciddi bir sinir problemi semptomları olabilir.

Bu ilacı alırken adrenal, hipofiz veya tiroid bezleri (hormon bezleri) ile ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Sürekli veya olağandışı baş ağrısı, ruh halinde veya davranış değişikliği (sinirlenici veya unutkan olma gibi), baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma, alışılmadık halsizlik veya kilo vermeye başlarsanız doktorunuza bildirin.

Görme bulanıklığı, okumakta güçlük, göz ağrısı veya görme değişikliği bu ilacı aldığınız sırada ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.