Ioversol (enjeksiyon yolu) açıklaması ve marka isimleri

Ioversol enjeksiyonu, beyindeki, kalpte, baştaki, kan damarlarındaki ve vücudun diğer kısımlarındaki sorunları teşhis etmede veya bulmada yardımcı olmak için kullanılır. İyodlu kontrast ajanıdır. Kontrast ajanlar, BT taramaları ve anjiyografi gibi bazı tıbbi işlemler sırasında vücudun farklı bölümlerinin net bir resmini oluşturmak için kullanılır.

Bu ilaç sadece bir doktor gözetiminde veya bir doktor gözetiminde verilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, anjiyografi için Optiray ™ 350 ve Optiray ™ 320’nin ve çocuklarda başın ve vücudun CT taraması için olan Optiray ™ 320’nin kullanımını sınırlayacak pediatrik spesifik problemleri göstermediler. Bununla birlikte yenidoğanlarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Çözüm

Geriatrik popülasyonda yaş ile ioversol enjeksiyonunun etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, günümüze kadar hiçbir geriatrik özel sorunlar belgelenmemiştir.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu ilacı bir hastanede verecektir. Bu ilaç, arter veya damara yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Siz veya çocuğunuz bu ilacı alırken daha fazla miktarda idrar içeceksiniz. Bu böbrek sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bu ilacı alırken doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır.

Bu ilaç, anjiyografi işlemleri sırasında kalp krizi, inme ve kan pıhtılaşma sorunlarına neden olabilir. Kollarına, çeneye, sırt ya da boynuna yayılmış göğüs ağrısı, solunum rahatsızlığı, mide bulantısı, olağandışı terleme, baygınlık, kolda öksürme, uyuşma ya da zayıflık ya da birinde Ani veya şiddetli baş ağrısı veya görme, konuşma ya da bu ilacı aldıktan sonra yürüme sorunları olabilir.

Bu ilacı aldıktan sonra ciddi böbrek sorunları olabilir. Bu ilacın çok fazla bir miktarı varsa daha olasıdır. Çocuğunuzun veya çocuğunuzun ilacı aldıktan sonra şu semptomlara sahip olması durumunda, ajitasyon, konfüzyon, azalmış idrar çıkışı, baş dönmesi, baş ağrısı, kas seğirme, hızlı kilo verme veya yüz, ayak bilekleri veya ellerin şişmesi hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Siz veya çocuğunuzda deri döküntüleri, kaşıntı, nefes darlığı, terleme, yüz şişmesi, dil ve boğaz varsa veya enjeksiyonu aldıktan sonra göğüste sıkışma varsa hemen doktorunuza veya hemşirenize söyleyin.

Sizin veya çocuğunuzun hafif, yanan ağrıları, sıcaklık veya soğukluk hissi, cildin soyulması, kızarıklık veya enjeksiyon bölgesinde şişlik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Siz veya çocuğunuzun bir test veya işlem sırasında verilen herhangi bir boya veya tıbbı alerjik reaksiyon göstermiş olup olmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Bu ilacı kullanırken, radyasyona maruz kalmış olabilirsiniz. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.