Inulin (damar içi yol) tanım ve marka isimleri

Inulin, böbreklerin sorunlarını veya hastalıklarını teşhis etmeye yardımcı olmak için bir test olarak kullanılır. Bu test, böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını belirler.

Inulin vücudun tamamından idrarla geçer. Kandaki inulin miktarını ölçtükten sonra ölçmek, doktorun böbreklerin düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Alerjiler

Test nasıl yapılır

İnulin intravenöz infüzyon yoluyla verilir (damara akar). İnülin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktor, ağırlığınıza ve boyutunuza göre dozunuzu belirleyecektir. Test sırasında birkaç kez kan ve bazen idrar örnekleri alınır. İdrar numunelerinin alınmasına yardımcı olması için mesaneye bir kateter adı verilen bir tüp yerleştirilebilir. Kanınızdaki veya idrardaki inulin miktarı ölçülür. Sonra testin sonuçları incelenir.

Inulin sadece bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Çözüm

Tanı testi kullanmaya karar verirken, testin tüm riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ayrıca, başka şeyler test sonuçlarını etkileyebilir. Bu test için aşağıdakiler düşünülmelidir

Pediyatrik

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Geriyatrik

Bu ilaç çocuklarda kullanılmıştır. Etkili dozlarda, inulin’in yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir.

İlaç etkileşimleri

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda inulin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu ilacın yaşlılarda yaşlılarda olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Diğer Etkileşimler

Diğer Tıbbi Sorunlar

Dozlama

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu tanı testinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.