Intron a

Ölümcül veya hayatı tehdit eden nöropsikiyatrik, otoimmün, iskemik ve enfeksiyöz rahatsızlıklara neden olabilir veya şiddetlenebilir. Periyodik klinik ve laboratuar değerlendirmeleri ile yakından izleyin. Sürekli olarak ciddi veya kötüleşen bu belirtilerin belirtileri veya semptomlarıyla tedaviyi bırakın.

Intron A için kullanır

Terapötik Sınıf: İmmunolojik Ajan

Farmakolojik Sınıf: İnterferon, Alfa (sınıf)

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 1 ila 17 yaş arasındaki çocuklarda hepatit B veya 3 ila 16 yaş arasındaki çocuklarda hepatit C ile interferon alfa-2b enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi.

Lenfoma, malign melanoma, genital siğiller, kıllı hücreli lösemi ve kaposi sarkomu olan çocuklarda yaşın interferon alfa-2b enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Intron Kullanmadan Önce A

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda interferon alfa-2b enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı karaciğer, böbrek, kemik iliği veya kalp problemleri görülmekte olup bu durum dikkatli olunması ve interferon alfa-2b enjeksiyonu alan hastalar için doz ayarlaması yapması gerekebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Ayrıca, ilacınızı evde nasıl verileceğini de öğrenebilirsiniz. Bu ilaç cildinizin altındaki, bir kas ya da damara ya da doğrudan bir cilt lezyonuna uygulanır.

Interferon alfa-2b’yi kendiniz enjekte ediyorsanız, bunu tam olarak doktorunuzun talimatına uygun olarak kullanın. Daha fazla veya daha az kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. İhtiyacınız olan kesin ilaç miktarı dikkatli bir şekilde hesaplanmıştır. Çok fazla kullanmanız, yan etkilerin ortaya çıkma riskini artıracak, ancak çok azını kullanmanız durumunuzu iyileştirmeyebilir.

Bu atışın verilebileceği vücut bölgeleri gösterilecek. Kendinize her vuruşta farklı bir vücut alanı kullanın. Vücut bölgelerini döndürdüğünüzden emin olmak için her atışa nereden gittiğinizi takip edin.

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bu ilacın markasını kullanın. Farklı markalar aynı şekilde çalışmayabilir.

Bu ilaç bir şişe (cam kap) veya önceden doldurulmuş şırınga ile gelir. Her tüp veya şırınga içinde ilaçların tümünü kullanamazsınız. Onları yalnızca bir kez kullanın ve açık bir şişe veya şırınga kurtarmayın. İlaç renk değiştirdiğinde veya içinde parçacık varsa, kullanmayın.

Şişe veya önceden doldurulmuş şırıngadaki çözelti enjekte edilmeden önce oda sıcaklığına ısınmaya bırakılmalıdır.

İlaçlarınızı her taktığınızda yeni bir iğne ve şırınga kullanın.

Bu ilacı kullanırken daha fazla idrar aktıracağınız için ekstra sıvılar için. Bu, böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlayacak ve böbrek sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Bu bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun ve anladığınızdan emin olun.

Bu bilgilerden herhangi biriyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı kullanmayı unuttuysanız, talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Buzdolabında saklayın. Donma.

Intron’un Doğru Kullanımı A

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanılmış iğneleri, iğnelerin içinden geçemeyecekleri sert, kapalı bir kapta atın. Bu kabı çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken ribavirin ile birlikte interferon alfa-2b enjeksiyonunu kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Bu ilaçlar, cinsel eşi hamile kaldığında babası kullanıyorsa doğum kusurlarına neden olabilir. Bu ilaçları kullanırken hamilelik yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.

İnterferon alfa-2b enjeksiyonu ve ribavirin kombinasyon tedavisine başlamadan önce doğurgan yaştaki kadınlar için negatif gebelik testi gereklidir. Erkek hastaların kadın hastaları ve kadın ortakları, tedavi sırasında 2 form doğum kontrolünü ve tedavinin bitiminden 6 ay sonra kullanmalıdır. Kadın hastaların kombinasyon tedavisi sırasında düzenli gebelik testleri yapılmalıdır.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, ürtiker, ses kısıklığı, solunum sıkıntısı, yutma sorunu ya da elleriniz, yüzünüz, ağzınızın ya da boğazınızın şişmesi durumunda hemen doktorunuzu arayın.

Intron Kullanırken Önlemler A

İnterferon alfa-2b enjeksiyonu kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Bu ilaç, akıl hastalığı geçmişi olan veya bulunmayan kişilerde intihar düşüncelerini artırabilir. Bu ilaç aynı zamanda madde istismarı öyküsü olan insanlarda nüksetmeye neden olabilir. Daha depresif hissetmeye başlayınca veya agresif davranış sergilerseniz derhal doktorunuza bildirin. Kendinize ya da başkalarına zarar düşündüğünüzde ayrıca derhal doktorunuza bildirin. Özellikle yeni oldukları veya daha da kötüleşmeleri halinde sizi rahatsız eden alışılmadık düşünceleri veya davranışları rapor edin. Bakım görevlinizin, uykunuzda güçlük çekip duymadığınızı, kolayca rahatsızlanabileceğinizi, enerjide büyük bir artış yaşadığınızı ya da pervasızca hareket etmeye başlayacağınızı bildiğinizden emin olun. Sinir, kızgın, huzursuz, şiddetli veya korkmuş gibi ani veya güçlü hisleriniz varsa ayrıca doktorunuza da söyleyin. Çocuğunuz ya da bakıcıınız, tedavi sırasında bu yan etkilerin herhangi birini fark ederseniz ve tedaviden sonra 6 aya kadar, hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilacın toz formunda insan kanından gelen albumin bulunur. Bazı insan kan ürünleri, risk almasına rağmen, onları alanlara belirli virüsler gönderdi. İnsan donörleri ve bağışlanan kanların her ikisi de, iletim riskini düşük tutmak için virüslere karşı test edilir. Sorularınız varsa bu risk hakkında doktorunuzla konuşun.

Bulanık görme, azalmış görme veya görüş değişikliğiniz tedavi sırasında ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Ağırda ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkıları, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya güçsüzlük veya sarı gözler veya cilt varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç sizi yorgun düşürebilir veya konsantre olamayabilir. Bu tıbbın sizi nasıl etkilediğini bilene kadar araba kullanmayın veya tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın.

İnterferon alfa-2b enjeksiyonu ve ribavirin kombinasyonu ağız kuruluğuna neden olabilir. Ağız kuruluğunu geçici olarak gidermek için şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, ağzınız 2 haftadan uzun süre kurumuş hissetmeye devam ederse, doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Intron Bir Yan Etkiler

Intron A (interferon alfa-2b)

Bu ilacı ribavirin ile kullanan bazı hastalar kusuyordu. Tedaviniz sırasında veya sonrasında kusarsanız, ağzınızı suyla yıkayın. Bu aynı zamanda dişlerinize ve diş etlerinize zarar vermenizi önlemeye yardımcı olabilir.

İnterferon alfa-2b ve ribavirin kombinasyonunu kullanan çocuklar kilo kaybına ve büyümenin yavaşlamasına neden olabilir. Çoğu çocuğun büyüme hızı vardır ve terapi bittikten sonra kilo alır. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Konjonktival Mukoza-İlişkili Lenfoid Doku Lenfoma interferon alfa-2b

Melanom Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, dacarbazin, Yervoy

Tüylü Hücre Lösemi interferon alfa-2b, kladrıbın, Roferon-A, pentostatin, Leustatin

Folliküler Lenfoma Rituxan, rituximab, Gazyva, interferon alfa-2b, Zydelig, idelalisib