Intial inhaler

Terapötik Sınıf: Antiasthma

İntal Inhaler İçin Kullanım Yerleri

Farmakolojik Sınıf: Mast Hücresi Stabilizörü

Cromolyn, tek başına veya bronkodilatörler (daralan solunum yollarını açan ilaçlar) veya kortikosteroidler (kortizon benzeri ilaçlar) gibi diğer astım ilaçları ile birlikte kullanılabilir.

Kromolin inhalasyonu, astım semptomlarına veya bronkospazm oluşturan maddeleri bırakmalarını önlemek için akciğerlerdeki bazı iltihap hücrelerine etki ederek çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Aşağıdaki bilgileri okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Bunlardan herhangi biri size özel bir endişe veriyorsa, doktorunuza danışın. Ayrıca, herhangi bir sorunuz varsa veya bu ilaç veya tıbbi probleminiz hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, doktorunuza, hemşireniz veya eczacınıza sorun.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Intal Inhaler Kullanmadan Önce

Diğer yaş gruplarında kromolin kullanımıyla karşılaştırma yapacak belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu tıbbın çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir. Bu ilacın inhalasyon solüsyonu formu, 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalı ve solunum aerosolü 5 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda kromolin inhalasyonunun diğer yaş gruplarında kullanımını karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu tıbbın yaşlılarda yaşlılarda olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, kromolin içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Intal Inhaler’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Cromolyn oral inhalasyon, astım belirtileri veya bronkospazm (hırıltılı solunum veya nefes darlığı) önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Cromolyn, başlamış olan astım veya bronkospazm ataklarını rahatlatmaz. Doktorunuzun yönlendirdiği şekilde düzenli aralıklarla kromolin kullanmanız önemlidir.

Kromolin inhalanmasını sadece yönergeler doğrultusunda kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kromolin inhalasyonu genellikle hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu ilacı kullanmadan önce onları dikkatle okuyun. Solunum cihazıyla birlikte verilen talimatları anlamıyorsanız veya solunum cihazının nasıl kullanılacağından emin değilseniz, sağlık uzmanınızdan size nasıl kullanacağını göstermesini söyleyin. Ayrıca, sağlık uzmanınızdan, düzgün kullandığınızdan emin olmak için inhalerin nasıl kullanıldığını düzenli olarak kontrol etmesini isteyin.

Kromolin inhale aerosol kullanan hastalar için

Doktorunuz, solunum cihazıyla birlikte bir mesafe aygıtı kullanmanızı isteyebilir. Bir ara parça inhalatörü daha kolay kullanır. İlacın ağız ve boğazında kalma yerine akciğerlerine daha fazla ulaşmasına izin verir.

Solunum cihazını, ağızlık ve ara parçasını haftada en az bir kez temizleyin.

İnhalasyon için kromolin kapsülleri kullanan hastalar için

Kromolin solunum solüsyonu kullanan hastalar için

Kromolin oral inhalasyon kullanan hastalar için düzenli olarak (örneğin, her gün)

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Kromolin’in Doğru Kullanımı

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Teneke kutuyu oda sıcaklığında, ısıdan ve ışığı uzak tutarak saklayın. Donma. Bu ilacı aşırı ısıya veya soğuka maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Belirtileriniz 4 hafta içinde düzelmezse veya kromolin kullanmaya başladıktan sonra durumunuz daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Astımınız için bu tıp ile birlikte bir kortikosteroid veya bronkodilatatör alıyorsanız, doktorunuz tarafından söylendiğiniz sürece, astımınız daha iyi görünse bile, kortikosteroid veya bronkodilatör almayı bırakmayın.

Bu ilacı kullandıktan sonra ağız kuruluğu veya boğaz ağrısı veya boğaz tahrişi meydana gelebilir. Çöp ve ağzınızı durulayın veya her dozdan sonra bir su içmek bu etkileri önlemeye yardımcı olabilir.

Intal Inhaler Kullanırken Alınacak Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Kromolin solunum aerosolunu kullanıyorsanız, hoş olmayan bir tad görebilirsiniz. Bu beklenebilir ve ilacı kullanmayı bıraktığınızda kaybolacaktır.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Intal Inhaler Yan Etkileri

Intal Inhaler (kromolin)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Astım, Bakım Sembolü, albuterol, flutikazon, montelukast, Singulair, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA, metilprednizolon, budesonid, Dulera, teofilin, Xopenex, Proventil, Breo Ellipta, Qvar, Flovent, Medrol Dosepak, Ventolin HFA, Medrol, mometazon, Tiotropium, Solu-Medrol, Proventil HFA, salmeterol