Interstisyel akciğer hastalığı baş etme ve destek

Kronik akciğer hastalığı ile yaşamak duygusal ve fiziksel zorlayıcıdır. Solunum problemleri kötüleştiğinde veya sağlık bakım ihtiyaçlarınız hayatınızda öncelik taşıyorsa, günlük rutin ve faaliyetlerinizin bazen radikal olarak ayarlanması gerekebilir. Eski yaşamınızın kaybolması için üzülüyorsanız, korku, öfke ve üzüntü duyguları normaldir ve siz ve ailen için gelecek olan şey hakkında endişelenirsiniz.

Sevdiklerinizle ve doktorunuzla duygularınızı paylaşın. Açıkça konuşmak, size ve sevdiklerinize hastalığınızın duygusal zorluklarıyla baş edebilmenize yardımcı olabilir. Buna ek olarak, net bir iletişim, hastalığınız ilerledikçe size ve ailenize ihtiyaçlarınızı etkili bir şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır.

Kendinize benzer zorluklarla karşılaşan insanlarla konuşabileceğiniz bir destek grubuna katılmayı düşünebilirsiniz. Grup üyeleri başa çıkma stratejileri paylaşabilir, yeni tedavi hakkında bilgi değiş tokuş edebilir veya duygularınızı dile getirirken dinleyebilirler. Bir grup sizin için değilse, bir danışmanla bire bir görüşme yapmak isteyebilirsiniz.