Interferon gama (enjeksiyon yolu, subkutan yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Bu ilaç sıklıkla alev almış kaslar, ateş ve titreme ile baş ağrısı gibi grip benzeri reaksiyonlara neden olur. Doktorunuzun ısısını almanızla ilgili talimatlarını dikkatli bir şekilde izleyin; ateş ve ağrı tedavisinde ne kadar ve ne zaman asetaminofen almanız gerekir.

Bu ilaç baş dönmesine, zihinsel durumun azalmasına, becerememesine veya yürüme sorunlarına neden olabilir. Bu tıbbın sizi nasıl etkilediğini bilene kadar araba kullanmayın veya tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın.

Actimmune® kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cildiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu ilacı kullanırken döküntüleri, kaşıntı, nefes darlığı, yutma sorunu ya da ellerinizin, yüzünüzün veya ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuza bildirin.

Ne kadar sıklıkta veya ne sıklıkta idrar yaparsanız, bel bel ağrısı veya yan ağrısı, zor veya ağrılı idrara çıkma durumunu değiştirirseniz hemen doktorunuza danışın.

Şişenin durdurucusu lateks’e duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek doğal kauçuk (lateksin bir türevi) içerir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce lateks alerjiniz varsa doktorunuza bildirin.

Actimmune® ile tedavi edilirken ve kullanmayı bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir aşı bulunmaz. Actimmune® vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyonu bulma şansınız var demektir.