Insülin aspart, rekombinant (subkütan yol) önlemler

İnsülin kalemlerini veya kartuşlarını herhangi bir koşulda başkalarıyla paylaşmayın. Bir kalemin birden fazla kişi tarafından kullanılması güvenlidir. İğneler veya kalemlerin paylaşılması, hepatit virüsleri, HIV veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmek isteyecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Acil durumda-Diyabetin neden olduğu bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu iyi bir fikirdir.

İnsülin aspart ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir ve bu da hayatı tehdit edici olabilir ve hemen tıbbi müdahale gerektirebilir. Enjeksiyonu aldıktan sonra kızarıklık, kaşınma, yüzün şişmesi, dil ve boğaz, solunum sıkıntısı veya göğüs ağrısı varsa derhal doktorunuza bildirin.

Enjeksiyon alanında deride kızarıklık, kızarıklık, kaşınma veya şişlik olabilir. Bu tahriş şiddetli veya kaybolmazsa, doktorunuzu arayın. İnsülin aspart’ı kırmızı, şişmiş veya kaşıntılı bir cilt alanına enjekte etmeyin.

Bu ilacı diğer diyabet ilaçlarıyla (pioglitazon, rosiglitazon, Actos®, Actoplus Met®, Avandia® gibi) birlikte kullanmak ciddi kalp problemine veya ödemine (sıvı tutma) neden olabilir. Hızla kilo alıyorsanız, nefes darlığı, göğüs ağrısı ya da rahatsızlık, aşırı yorgunluk ya da güçsüzlük, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı ya da eller, bilek, ayak bilekleri ya da ayaklarda aşırı şişme yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın.

Çok fazla insülin aspart hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. İnsülin aspartını başka bir antidiyabetik ilaçla kullanırsanız, yemek veya atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, normalden daha fazla egzersiz yapın, alkol içersiniz veya bulantı ya da kusma yüzünden yemek yiyemez veya ishali varsa düşük kan şekeri de oluşabilir. Düşük kan şekeri semptomları bilinç kaybına (sonuçta) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri farklı hissediyorum. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylelikle hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Düşük kan şekeri belirtileri arasında anksiyete, sarhoş olma davranış değişiklikleri, bulanık görme, soğuk terleme, karışıklık, depresyon, düşünme zorluğu, baş dönmesi veya başın dış görünümü, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı kalp atışı, baş ağrısı, sinirlilik veya anormal davranış, sinirlilik, Kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulantık konuşma ve eller, ayaklar, dudaklar veya dilde karıncalanma.

Düşük kan şekeri belirtileri ortaya çıkarsa, semptomları gidermek için glükoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecekleri veya şekerli suda eritin. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Belirtiler düzelmezse hemen bir doktora veya hastaneye gidin. Konvülsiyonlar (nöbetler) veya bilinç kaybı gibi ciddi semptomlar ortaya çıkarsa, birisi derhal acil yardım çağırmalıdır. Bir şırınga ve iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) yeterince almazsanız veya antidiyabetik tıp veya insülin dozu atladıysanız, yemek yemiyorsanız veya yemek planınızı takip etmemeniz, ateşiniz veya enfeksiyonunuz varsa veya her zamanki kadar egzersiz yapmamanız durumunda ortaya çıkabilir.

Yüksek kan şekeri bulguları bulanık görme, uyuşukluk, ağız tıkanıklığı, yıkanmış, kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, artmış idrara çıkma, idrardaki ketonlar, iştahsızlık, mide bulantısı, mide bulantısı veya kusma, yorgunluk, sorunlu solunum (hızlı Ve derin), bilinç kaybı ve olağan dışı susuzluk.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için doktorunuzu arayın.