Insan papillomavirüsü 9-valent aşısı, rekombinant intramüsküler

Terapötik Sınıf: Aşı

HPV enfeksiyonu genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır (STD) ve enfekte birisiyle seks yaparak kolayca yayılır. Bu aşı, anal, servikal, vulvar veya vajinal kanseri, genital siğilleri ve anüs, serviks, vajina ve vulvanın anormal veya kanser öncesi hastalıklarını, 9-26 yaş arasındaki kız çocuk ve kadınlarda önlemeye yardımcı olur. Bu aşı, 9-26 yaş arasındaki erkek ve erkeklerde anüs, anal kanser ve genital siğillerin anormal veya kanser öncesi hastalıklarını önlemeye de yardımcı olur. Bu aşı, bu hastalıkları tedavi etmez veya sizi diğer HPV türlerinin neden olduğu hastalıklardan korumayacaktır. Aşı ayrıca sizi HPV’den kaynaklanmayan diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumayacaktır.

İnsanlar papillomavirüs 9-valent aşısı için, rekombinant

Bu aşı yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

İnsan papillomavirus 9-valent aşısına, rekombinanta veya diğer ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

9 yaşın altındaki çocuklarda yaşın insan papilloma virüsü aşısının etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın insan papilloma virüsü aşısının etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

İnsan papillomavirüsü 9-valent aşı kullanmadan önce, rekombinant

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu aşıyı verecektir. Üst kolunuzun veya üst bacağınızın kasında atış olarak verilir.

HPV virüsü ile enfeksiyona karşı mümkün olan en iyi korumayı elde etmek için doğrudan HPV’ye maruz kalmasanız bile aşı doz programını tamamlamanız gerekir.

Bu aşı genellikle üç atış olarak verilir. Siz veya çocuğunuzun doz şeması, HPV aşısının markasına özgü olacaktır.

Insan papillomavirus 9 değerli aşı, rekombinant bir hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Insan papilloma virüsü 9-valent aşısı, rekombinantın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı kullanmayı unuttuysanız, talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Tüm dozlar için doğru zamanda doktorunuzun ofisine dönmeniz çok önemlidir. Bu aşı aldıktan sonra ortaya çıkabilecek yan etkileri doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Bu aşı, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Siz veya çocuğunuz döküntüsü, kaşıntı, dil ve boğazda şişme veya enjeksiyonu aldıktan sonra nefes almada sorun yaşarsa doktorunuza derhal haber verin.

Hamile kalırsanız doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktorunuz, bu aşıyı alan hastalar için hamilelik kayıtlarına başlamanızı isteyebilir.

Bu aşı, anal kanser veya serviks kanseri için rutin tarama testlerinin yerini almaz (pap testi). Bu aşıyı aldıktan sonra bile tarama testleri için doktorunuzu görmeniz gerekecek.

Bu aşı sizden veya çocuğunuzdan hemen sonra soluk, başım dönüyor veya başım dönüyor olabilir. Aşı aldıktan sonra 15 dakika boyunca yatarken veya yatarken yardımcı olabilir. Bu yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, dikkatli değilseniz araç kullanmayın, makinelerle dolaşmayın ya da tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın. Bu problem devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Önceden doldurulmuş şırınganın iğne kapağı, latekse hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek kuru doğal kauçuk (lateksin bir türevi) içerebilir. Bu aşıyı almadan önce sizin veya çocuğunuzun lateks alerjisi varsa doktorunuza bildirin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

İnsan papillomavirus 9 değerli aşı, rekombinantın doğru kullanımı

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

İnsan Papillomavirus Profilaksisi Gardasil, Gardasil 9, Cervarix

Önlemler İnsan papillomavirüsü 9 değerli aşı kullanırken, rekombinant

Insan papillomavirüsü 9-valent aşısı, rekombinant Yan Etkiler

Insan papillomavirus aşısı