Inlyta

Inlyta nedir

Inlyta, ileri böbrek kanseri tedavisinde kullanılır.

Inlyta genellikle diğer kanser tıbbı başarısız olduktan sonra verilir.

Hamileyseniz Inlyta’yı kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Bu tıbbı alırken gebeliği önlemek için doğum kontrolünü kullanın; ister erkek ister kadın olsun. Her ikisi de ebeveyn tarafından kullanılmak doğum kusurlarına veya düşüklere neden olabilir.

Önemli bilgi

Inlyta ciddi kanama riskinizi artırabilir. Inlyta kullanmayı bırakın ve şiddetli karın ağrısı, kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmek veya herhangi bir ağır veya olağandışı kanama varsa hemen doktorunuzu arayın.

Inlyta’yı kullanan bazı insanlar, midede veya bağırsaklarda bir delik (delik veya gözyaşı) veya fistül (anormal bir geçiş yolu) geliştirmiştir. Şiddetli bir karın ağrısı yaşıyorsanız veya yediğiniz ya da içtiğiniz zaman boğulup tıkanmış gibi hissediyorsanız doktorunuzu arayın.

Inlyta genellikle 12 saatte bir alınır. Eş aralıklarla aralıklarla alınmalıdır. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Bu ilacın zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için böbrek, tiroid ve karaciğer fonksiyonlarınız test edilmelidir. Kan basıncınızın da sıklıkla kontrol edilmesi gerekecektir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Bu ilacı almadan önce

Axitinib’e alerjiniz varsa Inlyta’yı kullanmamalısınız.

Inlyta’nın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

karaciğer hastalığı

yüksek tansiyon

Tiroid rahatsızlığı

Kanama sorunları veya şifalanmayan bir yaranın

Son mide veya bağırsak kanaması

Mide veya bağırsakların delinme öyküsü (bir delik veya gözyaşı)

Beyin tümörü öyküsü; veya

Kalp krizi, kalp yetmezliği, inme veya kan pıhtısı öyküsü.

Hamileyseniz Inlyta’yı kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Etkin doğum kontrolünü kullanın ve tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildirin.

Bu tıbbı alırken gebeliği önlemek için doğum kontrolünü kullanın; ister erkek ister kadın olsun. Her ikisi de ebeveyn tarafından kullanılmak doğum kusurlarına veya düşüklere neden olabilir.

Cinsel eşiniz Inlyta kullanırken gebelik oluşursa derhal doktorunuzu arayın.

Axitinib’in anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Inlyta’yı doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Inlyta, genellikle 12 saatte bir, eşit aralıklarla alınmalıdır. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Bu ilacı bir bardak su ile alın. Inlyta’yı yemek olsun veya olmasın alabilirsin.

Tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Hepsini yutun.

Kan basıncınızın sık kontrol edilmesi gerekecektir. Bu ilacın zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için sık sık yapılan tıbbi testlere de ihtiyacınız olabilir.

Inlyta’yı nasıl alayım?

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza bu ilaçları önceden kullandığınızdan emin olun. Planlanan ameliyattan en az 24 saat önce ilacı kullanmayı bırakmanız gerekecektir.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Böbrek Hücresi Karsinoması İçin Normal Erişkin Doz

Günde iki kez ağızdan 5 mg.

İlacınızı aldıktan sonra kusarsanız veya bir doz özlediyseniz, ilacınızı bir sonraki dozunuza göre alın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Greyfurt ve greyfurt suyu aksitinib ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Inlyta’yı alırken greyfurt ürünlerinin kullanımından kaçının.

Axitinib vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Inlyta’ya karşı herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Inlyta’yı kullanan bazı insanlar, midede veya bağırsaklarda bir delik (delik veya gözyaşı) veya fistül (anormal bir geçiş yolu) geliştirmiştir. Şiddetli bir karın ağrısı yaşıyorsanız veya yediğiniz ya da içtiğiniz zaman boğulup tıkanmış gibi hissediyorsanız doktorunuzu arayın.

Varsa hemen doktorunuzu arayın.

Beklenmedik ağrı veya şişlik, iyileşmeyeceği herhangi bir yara

Inlyta doz bilgileri

Hafif başlı bir his, tıpkı senin gibi

Bir doz özledimse ne olacak?

Göğüs ağrısı veya basıncı, çene veya omuza yayılmış ağrı, zorluk solunumu

Nefes darlığı (hafif egzersizde bile olsa), şişme, hızlı kilo alma

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ani görme kaybı, baş ağrısı, karışıklık, düşünme problemleri, nöbet (konvülsiyonlar)

Kolay morarma, alışılmadık kanamalar (burun kanamaları, kanamalar diş etleri), adet düzensiz kanaması veya durdurulmayacak diğer kanamalar

Karın ağrısı, kırmızı veya pembe idrar, kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmesi veya kusmaya neden olan karın ağrısı gibi görünen mide kanamalarının belirtileri

Inlyta’yı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ani uyuşma ya da zayıflık (özellikle vücudun bir tarafında), ani şiddetli baş ağrısı, bulantı dili, görme ya da denge sorunları

Bacağınızdaki kan pıhtılarının belirtileri – bir veya iki bacağındaki ağrı, şişme, sıcaklık veya kızarıklık

Ani kilo alımı veya kaybı, çok zayıf veya yorgun hissi, kas ağrısı, sıcak veya soğuk hissi, saç dökülmesi, adet dönemlerindeki değişiklikler, ses kısıklığı veya derinleşen tiroid problemi belirtileri; veya

Tehlikeli yüksek kan basıncı -büyük baş ağrısı, bulanık görüş, kulaklarınızda uğuldayarak, endişe, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları.

Genel Inlyta yan etkileri şunları içerebilir:

Bulantı, kusma, diyare, kabızlık

Döküntüler, kabarcıklar, sızdırma veya ellerinizin veya ayaklarınızın tabanındaki şiddetli ağrı

Artmış kan basıncı

Zayıflık, yorgun his

Iştah azalması, kilo verme; veya

boğuk ses.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Şu anda kullandığınız tüm ilaçlar ve Inlyta ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamış veya kullanmayı bırakanlar hakkında doktorunuza bildirin

Bosentan

Deksametazon

Modafinil

Sarı Kantaron

Bir antibiyotik veya antifungal ilaç

Bir antidepresan

HIV veya AIDS ilaçları

Astım veya tüberkülozu tedavi etmek için ilaç; veya

Inlyta’nın yan etkileri

Nöbet ilacı.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere aksitinib ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

Inlyta’da başka hangi ilaçlar etkilenir?

Inlyta (axitinib)

3.01.2015-12-16, 11:04:23 AM.

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Renal Hücre Karsinomu Avastin, Depo-Provera, Medroksiprogesteron, Provera, Opdivo, nivolumab, bevacizumab, Afinitor, Votrient, Sutent, everolimus, Nexavar, pazopanib, sorafenib, sunitinib, axitinib, Depo-Provera Kontraseptif, Lenvima, Cabometyx, cabozantinib, PegIntron, Lenvatinib, temsirolimus, aldesleukin, Torisel