Influenza a virus aşısı, h1n1, inaktive (intramusküler yol) tanım ve marka isimleri

Grip virüsü aşısı H1N1, influenza A (H1N1) 2009 virüsünün neden olduğu enfeksiyonu önlemek için kullanılır. Aşı, vücudun hastalığa karşı kendi korumasını (antikorları) üretmesini sağlayarak çalışır. “Grip atışı” olarak da bilinir.

Grip, boğaz, bronş tüpleri ve akciğerlerin bir virüs enfeksiyonudur. Grip enfeksiyonu sırt, kol ve bacaklarda ateş, titreme, öksürük, baş ağrısı, kas ağrıları ve ağrılara neden olur. Buna ek olarak, yetişkinler ve çocuklar diğer hastalıklar veya tıbbi koşullarla zayıflarlar ve 50 yaş ve üstü kişiler, sağlıklı olsalar bile, hastanede tedavi edilmesi gereken çok daha ciddi bir hastalığa yakalanabilir. Her yıl binlerce insan bir grip enfeksiyonu sonucu ölür.

Alerjiler

Bu aşı yalnızca doktorunuzun veya diğer sağlık profesyonellerinin gözetiminde veya onayı ile verilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Süspansiyon

Çocuk nüfusundaki influenza virus aşısı H1N1’in yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Pediyatrik

Yaşın 4 yaşın altındaki çocuklarda influenza virüsü aşısı H1N1’in yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriyatrik

6 aydan küçük çocuklarda influenza virus aşısı H1N1’in yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

İlaç etkileşimleri

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda influenza virüsü aşısının H1N1 kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Diğer Etkileşimler

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu aşıyı verecektir. Bu aşı, kaslarınızdan birine atış olarak verilir.

Daha önce aşı almayan bazı çocuklar, en az 1 ay arayla 2 doz almalıdır.

Çocuğunuzun ikinci doz için doğru zamanda doktorunuzun ofisine dönmesi çok önemlidir. Sizin veya çocuğunuzun bu aşıyı aldıktan sonra ortaya çıkabilecek yan etkileri doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Bu aşı, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşınma, dil ve boğazda şişme veya enjeksiyonu aldıktan sonra nefes darlığı yaşıyorsanız hemen doktorunuza bildirin.

Bu aşı aldıktan sonra hasta olan veya enfeksiyona yakalanma riskinde olan kişilerle temastan kaçının. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Grip virüsü aşısı, H1N1, aşı verilen tüm kişileri koruyamaz. Ayrıca, bu aşı virüsü kullandıysanız grip belirtilerini tedavi etmeyecektir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.