Infliximab intravenöz

Hayatı tehdit eden veya ölümcül enfeksiyonlar ve maligniteler infliximab tedavisi ile ortaya çıkmıştır. İnvaziv mantar enfeksiyonları (örn., Histoplasmoz, koksidioidomikoz, kandidiaz, aspergilloz, blastomikoz ve pnömosistoz) ve fırsatçı bakteriyel, viral veya diğer enfeksiyonlar (örn., Legionella, Listeria): Aktif TB veya latent TB’nin yeniden etkinleştirilmesi. Çocuklar ve ergenler lenfoma ve diğer maligniteleri geliştirdiler. Agresif ve ölümcül hepatosplenik T hücre lenfoma vakaları, TNF bloker ve azathioprine veya 6-mercaptopurine ile eşzamanlı tedavi alan Crohn hastalığı veya ülseratif kolit bulunan ergen ve genç yetişkin erkeklerde sıklıkla görülmektedir. Enfeksiyon gelişen hastaların çoğuna metotreksat, kortikosteroidler veya diğer immünosupresif maddeler eşzamanlı olarak tedavi edildi. TBC, histoplazmoz veya diğer invaziv mantar enfeksiyonlu hastalar yaygın hastalığa yakalanabilir. Aktif enfeksiyonu olan bazı hastalar, histoplazmoz antikorları için negatif test edebilir. İnfliksimab tedavisini başlatmadan önce, kronik veya tekrarlayan enfeksiyonlu hastalarda risklerini ve yararlarını dikkatlice düşünün. Tüberküloz testleri, başlangıçta ve infliximab tedavisi sırasında uygulanmalıdır. Infliximab başlamadan önce latent TB tedavisine başlayın. Ağır sistemik hastalığı olan, at-riskli hastalarda ampirik antifungal tedaviyi düşünün. Tedavide ve sonrasında, hastaları enfeksiyon bulguları ve belirtileri açısından (başlangıç ​​testi negatif hastalarda TBC dahil) dikkatlice izleyin.

Infliximab için kullanır

Terapötik Sınıf: İmmunolojik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Tümör Nekroz Faktörü İnhibitörü

Infliximab enjeksiyonu (6 yaş ve üstü) çocukları ve ülseratif koliti olan yetişkinleri de tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda, kırmızı lekeler ve beyaz kireç kalmayacak bir cilt hastalığı olan kronik ciddi plak sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

Infliximab sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, infliximab enjeksiyonu aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Infliximab için aşağıdakiler düşünülmelidir

Infliximab’a veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Infliximab’ı kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 6 yaş ve üstü çocuklarda Crohn hastalığı veya ülseratif kolit tedavisinde infliksimab enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, 6 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır.

Plak psoriyazisli çocuklarda yaşın infliximab enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, infliximab enjeksiyonunun juvenil romatoid artritli çocuklarda yararlı olmadığını göstermiştir. Etkinlik henüz belirlenmedi.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda infliximab enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda infliximab enjeksiyonu alan hastalarda dikkatli olabilecek enfeksiyonlar olma ihtimali daha yüksektir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Infliximab aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizin bildirebilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle infliximab kullanımı genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı infliksimabın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir doktor veya diğer eğitimli sağlık uzmanları size veya çocuğunuza infliximab verecektir. Infliximab damarlarınızdan birine yerleştirilen bir iğne ile verilir. Infliximab’ın yavaş verilmesi gerekir. İğne en az 2 saat boyunca yerde kalmalıdır.

Infliximab bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Enjeksiyonun olası istenmeyen etkilerini önlemeye yardımcı olacak ilaçlar da alabilirsiniz.

Doktorunuzun, infliximab’ın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Infliximab, infüzyon reaksiyonunu alıyor ya da infüzyon bittikten hemen sonra yapabilir. Eğer siz veya çocuğunuzun göğüs ağrısı, ateş, titreme, kaşıntı, ürtiker, kızarıklık, kızarıklık, baş dönmesi, bayılma, başın çarpması, baş ağrısı, eklem ağrısı, yutma güçlüğü, nefes darlığı, sorun olması durumunda hemen doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün. Nefes alma, yüz, dil ve boğazda şişme.

Infliximab kullanırken vücudunuzun enfeksiyonla mücadele kabiliyeti azalabilir. Herhangi bir enfeksiyonun ilk belirtisinde doktorunuzu aramanız çok önemlidir. Bulaşma, titreme, öksürük, grip benzeri semptomlar veya olağandışı yorgunluk ya da zayıflık varsa, infliximab alırken şu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza danışın.

Infliximab kullanırken ciddi cilt reaksiyonları ortaya çıkabilir. İnfliksimab alırken şu ikonlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza danışın: kabarcıklanma, cilt soyma veya gevşetme, titreme, öksürük, ishal, ateş, kaşıntı, eklem veya kas ağrısı, kırmızı ten lezyonları, Boğaz ağrısı, yara, ülser veya ağızda beyaz lekeler veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık.

Infliximab, otoimmün hepatit adı verilen bir lupus benzeri sendrom veya karaciğer hastalığı olma şansınızı artırabilir. Eğer siz veya çocuğunuz koyu kahverengi renkli idrar, ateş veya titreme, genel rahatsızlık hissi, hastalık veya zayıflık, eklem ağrısı, açık renkli tabureler, mide bulantısı ve kusma, yanaklarda döküntü varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Veya güneşte daha kötü olan silahlar, şiddetli yorgunluk, sağ üste göğüs ağrısı veya sarı gözler ve cilt.

Infliximab kullanan az sayıda çocuk (çocuklar ve gençler dahil) belirli kanser türlerini geliştirmiştir. Akciğer hastalıklarına (örn., Amfizem, KOAH) veya aşırı sigara içen hastalarda ve uzun süre fototerapi tedavisi gören sedef hastalarında daha sık görülür. Fototerapi tedavisi cildinizi ışığa duyarlı kılmak için ultraviyole ışığı veya güneş ışığının oral tıp ile kombinasyonudur. Crohn hastalığı veya ülseratif kolitli bazı gençler ve genç erişkinler, hepatosplenik T hücre lenfoması olarak adlandırılan nadir bir kanser türü geliştirdiler. Eğer siz veya çocuğunuz olağandışı kanama, morarma veya zayıflık, boyundaki şişlik lenf düğümleri, koltuk altlarında veya kasıklarda veya açıklanamayan kilo kaybına sahipseniz doktorunuzla konuşun. Ayrıca, cildinizde kırmızı, kabuklu yamalar veya sızlığa maruz kalmış darpuklar varsa derhal doktorunuza danışın.

Infliximab’ın doğru kullanılması

Infliximab’ı kullanmak cilt kanseri alma riskinizi artırabilir (örn., Melanom, Merkel hücreli karsinom). Cildinizde herhangi bir değişiklik veya büyüme varsa derhal doktorunuza bildirin.

Siz veya çocuğunuz infliksimab tedavisi görürken, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Infliximab kullanan hastalara canlı virüs aşıları verilmemelidir. Buna ek olarak, doktorunuzun hamile iken infliximab alıp almadığınızı bildiğinizden emin olun çünkü çocuğunuza canlı bir aşı vermeden önce beklemek gerekebilir. Infliximab kullanmaya başlamadan önce çocuğunuzun aşılarının güncel olması gerekir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa çocuğunuzun doktoruna sormaya özen gösterin.

Siz veya çocuğunuz infliximab kullanmaya başlamadan önce tüberküloz için cilt testi yaptırmanız gerekir. Siz ya da evinizdeki herhangi bir kişi bir tüberküloz cilt testi için olumlu bir tepki yaşarsa doktorunuza bildirin.

Infliximab alırsanız kalbinizi yakından kontrol etmeniz önemlidir. Siz veya çocuğunuzun nefes darlığı, ayak bileklerinde ve ayaklarda şişme veya ani bir kilo vermeniz durumunda hemen doktorunuzu arayın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna ablikat (Orencia®), anakinra (Kineret®), tocilizumab (Actemra®) veya infliximab ile aynı koşulları tedavi etmek için kullanılan biyolojik ilaçlar dahildir. Bu ilaçları infliximab ile birlikte kullanmak ciddi yan etkilere sahip olma şansınızı artırabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Infliximab kullanırken alınacak önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Ankilozan Spondilit, prednison, naproksen, Humira, aspirin, diklofenak, Celebrex

Infliximab Yan Etkileri

Infliximab

Crohn Hastalığı, Bakım Humira, metronidazol, Flagyl, budesonid, azathioprine, Remicade

Ülseratif Kolit prednizon, Humira, deksametazon, hidrokortizon topikal, budesonid

Crohn Hastalığı Humira, budesonid, azathioprine, hyoscyamine, Remicade, Lialda