Inflamatuvar meme kanseri

İnflamatuar meme kanseri, etkilenen memeyi kırmızı, şiş ve ihale haline getiren nadir bir meme kanseri tipidir.

İnflamatuvar meme kanseri, kanser hücreleri göğü kaplayan ciltteki lenfatik damarları tıkadığında ortaya çıkar ve memenin karakteristik kırmızı, şişmiş görünümüne neden olur.

İnflamatuvar meme kanseri lokal olarak ileri bir kanser olarak kabul edilir – yani orijin noktasından yakın dokuya ve muhtemelen yakındaki lenf nodlarına yayılmıştır.

İnflamatuvar meme kanseri, meme enfeksiyonuyla kolayca karışabilir. Göğsünüzde cilt değişiklikleri görürseniz, iltihaplı göğüs kanseri gibi diğer göğüs hastalıklarından meme enfeksiyonunu ayırt etmeye yardımcı olursanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Enflamatuar meme kanseri bulguları ve belirtileri arasında

Ne zaman bir doktor görmelisin

Diğer meme kanseri formlarında olduğu gibi, iltihaplı meme kanseri yaygın olarak topak teşkil etmez.

Ne yapabilirsin

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya bulgu fark ederseniz, doktorunuzla randevu alın.

Diğer daha sık görülen durumlar, iltihaplı göğüs kanseri belirtilerini andıran belirti ve semptomlara sahiptir. Bir meme yaralanması veya meme enfeksiyonu (mastitis) kızarma, şişme ve ağrıya neden olabilir.

Bir meme enfeksiyonu nedeniyle tedavi aldıysanız, belirtileriniz ve semptomlarınız devam ediyorsa doktorunuza danışın. Doktorunuz belirtilerinizi ve belirtilerinizi değerlendirmek için bir mamografi veya başka bir test öneride bulunabilir.

Enflamatuar meme kanserine neyin neden olduğu açık değildir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Doktorlar inflamatuvar meme kanserinin göğüs kanallarından birinde anormal bir hücre ile başladığını bilirler. Anormal hücre DNA’sındaki mutasyonlar, hücrenin hızla çoğalmasını ve bölünmesini sağlar. Biriken anormal hücreler memenizin derisinde lenf damarlarına sızar ve tıkar. Lenfatik damarlarda tıkanıklık, kızarık, şişmiş ve küçültülmüş deriye neden olur – iltihaplı meme kanserinin klasik bir işaretidir.

Enflamatuar meme kanseri riskini artıran faktörler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Önce sizi aile hekiminize veya sağlık uzmanına bakarak başlayın, sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya belirtiniz varsa. Enflamatuar meme kanseri teşhisi konduğunuzda kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora (onkolog) sevk edileceksiniz.

Randevular kısa olabilir ve genellikle kapatılacak çok zemin olduğundan, hazırlık yapılması iyi bir fikirdir. İşte hazır olmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan ne bekleyeceğiniz.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle soruların bir listesini hazırlamak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. İnflamatuvar meme kanseri için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

İnflamatuar meme kanseri teşhisi

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha sonra adres etmek istediğiniz diğer noktaları da kapsayacak şekilde daha fazla zaman tanıyabilir. Doktorunuz sorabilir

Enflamatuar meme kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler arasında

Enflamatuar meme kanseri hastasıysanız, doktorunuz kanserinizin derecesini (sahne) belirlemek için çalışacaktır. Bu işleme kademelendirme denir.

Kanseri evrelemek için kullanılabilecek ek testler arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması ve kemik taraması bulunmaktadır. Her kadının her teste ihtiyacı yoktur, bu nedenle doktorunuz sizin durumunuza göre en uygun testleri seçecektir.

Enflamatuar meme kanseri evreleri

İnflamatuar meme kanseri evreleme

İnflamatuvar meme kanseri tedavisi genellikle kemoterapi ile başlar ve ameliyat ve radyasyon tedavisi başlar. Kanser hücrelerinin testleri ek tedavilerden fayda sağlayabileceğini ortaya koyarsa, başka tedaviler de kullanılabilir.

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanıyor. Kemoterapi ilaçlarını damardan (intravenöz), hap şeklinde veya her ikisinden alırsınız.

Kemoterapi

Kemoterapi genellikle inflamatuar meme kanseri ameliyatlarından önce kullanılır. Neoadjuvan terapi olarak adlandırılan bu cerrahi öncesi tedavi, ameliyattan önce kanseri küçültmeyi ve ameliyatın başarılı olacağı ihtimalini arttırmayı amaçlıyor. Kemoterapi ameliyattan sonra da kullanılabilir.

Kemoterapiden sonra, iltihaplı meme kanseri olan kadınlar genellikle etkilenen göğüslerini çıkarmak için ameliyat olurlar (mastektomi). İnflamatuvar meme kanseri olan çoğu kadın, göğüs ve yakınlardaki çeşitli lenf düğümlerinin çıkarılmasını içeren değiştirilmiş bir radikal mastektomi geçirir. Lenf bezleri kanser belirtileri açısından test edilir.

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü enerji ışınları, örneğin X ışınları kullanıyor. Radyasyon tedavisi sırasında, masanızın üzerinde yatarken, etrafınızdaki büyük bir makine hareket ederken, enerji kirişlerini kansere yönlendirirsiniz.

Radyoterapi, göğsünüzde ve kolunuzda kalabilecek kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapi ve ameliyat sonrasında kullanılabilir.

Enflamatuar meme kanseri hormonlara karşı hassastır, doktorunuz hormon tedavisini önerebilir.

Hormon tedavisi tedavileri şunları içerebilir:

Ameliyat

Hedeflenen tedaviler, kanser hücrelerinin belirli hassasiyetlerine odaklanarak kanseri öldürürler.

Belirli bir genetik mutasyona sahip inflamatuvar meme kanseri hücreleri için, trastuzumab (Herceptin) ve pertuzumab (Perjeta) ilaçları tedavi seçenekleri olabilir. Bu ilaçlar, bazı inflamatuvar meme kanseri hücrelerinin büyümesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan HER2 adlı bir proteini hedef alır. Enflamatuar meme kanseri hücreleriniz çok fazla HER2 üretirse, trastuzumab ve pertuzumab bu proteini bloke etmeye yardımcı olabilir ve kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir.

Trastuzumab ve pertuzumab kemoterapiyle kombine edilebilir.

İnflamatuvar meme kanseri hızla ilerlemektedir. Bazen bu, herşeyi düşünmek için vaktiniz olmadan önce tedaviye başlamanız gerekebileceği anlamına gelir. Bu ezici olabilir. Baş etmek için

Radyasyon tedavisi

Hormon tedavisi

Hedeflenen tedavi

Doktorunu ziyaret et