Inanç

Terapötik Sınıf: Antiretroviral Ajan

Intelence için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Non-Nükleosid Reverse Transcriptase Inhibitor

Etravirine, HIV enfeksiyonunu veya AIDS’i tedavi edemez veya önleyemez; ancak, HIV virüsünün çoğalmasını önler ve bağışıklık sisteminin yok oluşunu yavaşlatır. Bu AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili bazı sorunların ertelenmesine yardımcı olabilir. Etravirine sizi HIV’i diğer insanlara yaymaktan alıkoyamaz. Bu ilacı kullananlar AIDS veya HIV hastalığına ilişkin başka sorunlarla karşılaşmaya devam edebilirler.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

6 yaşından küçük çocuklarda etravirin kullanılması önerilmez. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda etravirinin yararlılığını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olması muhtemel; bu da etravirin kullanan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Intelence Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı HIV ile ilgili diğer ilaçlarla birlikte almak önemlidir. Doktorunuzun sipariş ettiği tüm ilaçları aldığınızdan ve bunları doğru zamanlara götürdüğünüzden emin olun. İlacınızı almak için en iyi zamanların planlanmasında yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın.

Bir yemekten sonra etravirin almak en iyisidir.

Tablet ürününü su gibi bir sıvı ile yutun. Çiğneme. Siz veya çocuğunuz tabletin tamamını yutamıyorsa, az miktarda suyla camda eritin. Daha kolay alabilmeniz için daha fazla su, portakal suyu veya süt de ekleyebilirsiniz. Greyfurt suyunu veya sıcak veya karbonatlı içecekleri kullanmayın. Tüm karışımı hemen içtiğinizden veya yutduğunuzdan emin olun. Sonra camınızı su, portakal suyu veya süt ile doldurun ve camın içinde ilaç kalmamasına dikkat edin.

Siz veya çocuğunuz daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, tam zamanlı tedavi için etravirin kullanmaya devam edin. Doktorunuza danmadan önce bu miktarı değiştirmeyin veya almayınız.

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için, herhangi bir doz kaçırmayın ..

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bu ilacı, son dozunu kaçırdıktan sonra 6 saatten fazla bir süre almışsa almayınız.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Intelence’in Doğru Kullanımı

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda, bağışıklık sistemi güçlenebilir. Pnömoni veya tüberküloz gibi bazı enfeksiyonlarınız varsa, vücudunuz onlarla savaşmaya çalışırken siz veya çocuğunuz yeni belirtiler görebilir. Bu gerçekleşirse, mutlaka doktorunuza bildirin.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Sizin veya çocuğunuzun aşağıdaki belirtilerin birden fazlasına sahip olması durumunda, bu ilacı bırakmayı ve derhal doktorunuza danışın: ciltte kabarcıklanma, soyma veya gevşetme, kaşıntı, eklem veya kas ağrısı, kızarıklık, kırmızı cilt lezyonları, boğaz ağrısı , Ya da ağızda ya da dudakta yaralar, ülserler ya da beyaz benekler.

Bu ilaç fazla vücut yağınızın oluşmasına neden olabilir. Siz veya çocuğunuz üst sırtta ve boyundaki ya da göğüs ve mide bölgesindeki yağ miktarı arttıkça ya da bacaklardan, kollardan ve yüzlerden yağ kaybı gibi vücut şeklinizde bir değişiklik fark ederse doktorunuza bildirin .

Bu ilaç seks sırasında eşinize HIV vermenizi önleyemez. Eşinizin HIV de olsa güvenli cinsel ilişkiyi anladığınızdan ve uyguladığınızdan emin olun. İğneleri kimseyle paylaşmayın.

Intelence Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Önce doktorunuza danışmadan başka ilaç almayınız. Buna reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (ör. St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir. Bunun yapılması etravirinden kaynaklanan yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Intelence Yan Etkiler

Intelence (etravirine)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

HIV Enfeksiyonu Truvada, Atripla, Stribild, Viread, Norvir, Complera, Prezista, lamivudin, Isentress, abacavir, tenofovir, Kaletra, raltegravir, Epivir, ritonavir, Epzicom, Sustiva, efavirenz, Viramune, Reyataz, darunavir, atazanavir, emitrisitabin, nevirapin, Ziagen