Impavido

Impavido nedir?

Impavido cildi, iç organları (karaciğer, dalak veya kemik iliği gibi) ve mukoza zarlarını (burun, ağız ve boğaz) etkileyen leishmaniasis tedavisinde kullanılır.

Impavido, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Hayvan çalışmalarında Impavido doğum kusurlarına ve doğmamış yavruların ölümüne neden oldu. Bu etkilerin insanlarda olup olmayacağı bilinmemektedir. Hamtınız miltefosini kullanmamalısınız.

Önemli bilgi

Bu tedaviye başlamadan önce olumsuz bir gebelik testi yaptırmanız gerekebilir. Impavido kullanırken ve tedavinizin bitmesinden sonra en az 5 ay süreyle etkili doğum kontrolü kullanın.

Eğer miltefosine alerjiniz varsa veya eğer varsa, Impavido kullanmamalısınız.

Nadir görülen bir genetik deri ve sinir sistemi bozukluğu olan Sjogren-Larsson sendromu; veya

Hamilin.

Bu ilacı almadan önce

Impavido’nun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza bildirin.

Karaciğer veya böbrek hastalığı.

Hayvan çalışmalarında, miltefosin doğum kusurlarına ve doğmamış yavruların ölümüne ve ayrıca erkek ve kız erişkinlerde doğurganlığı etkiledi. Bu etkilerin Impavido kullanan insanlarda olup olmayacağı bilinmemektedir. Riskiniz konusunda doktorunuza danışın.

Hükümet gebelik kategorisi D. Hamileyseniz Impavido’yu kullanmamalısınız. Bu tedaviye başlamadan önce olumsuz bir gebelik testi yaptırmanız gerekebilir. Impavido kullanırken ve tedavinizin bitmesinden sonra en az 5 ay süreyle etkili doğum kontrolü kullanın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Impavido’nun neden olduğu kusma veya ishal doğum kontrol haplarını daha az etkili hale getirebilir. Bu ilacı alırken kusma ve / veya ishaliniz varsa gebeliği önlemek için doktorunuza hormonsuz doğum kontrolü (kondom, spermisid ile diyafram) kullanma hakkında bilgi verin.

Hamile kalırsanız, adınız bir gebelik kayıt listesinde belirtilebilir. Bu, gebeliğin sonucunu izlemek ve miltefosinin bebek üzerindeki herhangi bir etkisini değerlendirmek içindir.

Miltefosinin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken ve emzirme bittikten sonra en az 5 ay emzirilmemelidir.

Impavido, 12 yaşından küçük bir çocuğa verilmemelidir.

Impavido’yu doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Mideyi üzmek için yemeğe alın.

Impavido tabletini ezmeyin, çiğneyin, kırmayın veya çözmeyin. Hepsini yutun.

Ağırlıkta herhangi bir değişikliğiniz varsa doktorunuza bildirin. Miltefosin dozları ağırlıklara (özellikle çocuklarda ve gençlerde) dayanır ve herhangi bir değişiklik dozu etkiler.

Kusma veya ishal, kurutulmanıza neden olabilir. Bu, bu ilacı aldığınız sürece böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu ilacı alırken her gün bol su içirin.

Impavido kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Böbrek fonksiyonunuzun tedavisi sırasında ve bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonraki 4 hafta boyunca kontrol edilmesi gerekecektir.

Impavido genellikle üst üste 28 gün sürer. Bu ilacı, tam öngörülen süre boyunca kullanın. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden önce belirtileriniz gelişebilir.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Almaya hazır olana kadar her bir tableti blister ambalajında ​​tutun.

Leishmaniasis için her zamanki yetişkin dozu

-30 kg’dan 44 kg’a: Günde iki defa yemeklerle 50 mg oral yolla; -45 kg veya daha fazla: Günde yedi defa 50 mg oral yoldan; – Terapinin süresi: ardışık 28 gün

Impavido’yu nasıl alabilirim?

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Yiyecek, içecek ya da etkinlikle ilgili kısıtlamalar hakkında doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Impavido’ya karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Şiddetli veya devam eden mide sorunları (mide bulantısı, kusma, diyare)

(Erkeklerde) skrotumda veya testislerde ağrı, anormal boşalma

Kolay morarma veya kanama (burun kanamaları, kanamalar)

Böbrek problemi belirtileri – az veya hiç idrar yapmaz; Ağrılı veya zor idrara çıkma; Ayak veya ayak bileklerinde şişme; Yorgun veya nefes darlığı hissediyorum

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, yorgun his, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizdeki şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı, ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Ortak Impavido yan etkileri şunları içerebilir:

Impavido doz bilgileri

Bulantı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık

Bir doz özledimse ne olacak?

ishal

Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk; veya

Aşırı doz verdiysem ne olur?

kaşıntı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Impavido’yu alırken nelere dikkat etmeliyim?

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere miltefosine ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

1.02.2014-04-29, 3:20:06

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Leishmaniasis amphotericin b, Amphocin, AmBisome, pentamidin, Fungizone, Nebupent, miltefosin, Abelcet, Amphotec

Impavido yan etkileri

Impavido’yu etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

Impavido (miltefosin)